1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Daniştaydan "iş güvenliği uzmani" tanimi

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 5 Ekim 2014 başlatılmıştır.

1. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    eğer bu tanım doğru olmazsa ölümler devam edecek. işten anlamayanları bir işin başına getirirseniz o işi berbat eder.
    işler düzelmeye temelden başlar. bir binayı düzeltmeye 20. kattan başlayamazsınız
  2. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    mahkeme kararlarının (karar 2 haziran 2014'te alınmış) taraflara tebliği uzun sürebiliyor, sanıyorum haziranda alınan karar taraflara ancak tebliğ edilmiş ve bu nedenle ayrıntılarını şimdi görebildik. bence çok enteresan bir karar, çünkü sınıf yükseltmeyle ilgili torba kanundaki maddeyi anayasa mahkemesine götürmemişler fakat buna bağlı olarak yönetmelik maddesinin yürütmesini durdurmuşlar. bu maddeye göre sınıf yükseltmeyle üst sınıf belge alanların kazanılmış hakları nedeniyle böyle yapılmış olabilir. biraz araştırdığımda yürütmenin durdurulması kararlarının ileriye mi yoksa geriye mi yönelik uygulanacağı konusunda hukukçular arasında farklı görüşler olduğunu gördüm. yürütmeyi durdurma kararı geriye doğru yürütülmeyecek gibi gözüküyor.
  3. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bu değişiklik de yetmez biran önce İş Güvenliği Uzmanlarının bakabileceği yerleri mesleki disiplinlere göre ayırmaları gerekmektedir.
  4. Said Kösedal İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hakikaten bu karar metnini okuyunca her paragrafta farklı mânalar çıkarıyor insan. Fizik mezunuyum ve öğle yemeğinde sertifikalarımızın yürütmesinin durdurulması gibi şeyler söylendi (Sanki hayırlı bir habermiş gibi) ne yemek yiyebildim ne tadım kaldı. Benim metinden anladığım İİBF mezunu iş müfettişlerinin de İGU sayılıyor olduğu ve SGK prim gün sayısından sınıf yükseltme işleminin durdurulduğu... Umarım doğru anlamışımdır. Tam bir yola baş koymuşken başımızdan olmayalım :)
  5. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    katılıyorum ama bir yerden başlanması lazım
  6. bencaglayan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Türkiye'de imtihan sonucunda bir belge almaya hak kazanmışsan,genelde iptal edilmez.Rahat olunuz.
  7. Said Kösedal İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sertifikamızın iptalinin olmayacağını zaten tahmin edebiliyorum ama durdurma kararı bile yıpratıcı bir durum şu an...
  8. uclknrg58 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    merhabalar danıştayın almış olduğu kararla sadece mimar mühendis ve teknik elemanlar iş güvenliği uzmanı olacak ancak benim görev yaptığım birimde dahil olmak kaydıyla Türkiye geneli üniversitelerin iş sağlığı ve güvenliği bölümleri idari çerçevede nitelendirilmekte. Diploma alırken doğal olarak diplomalarında iş sağlığı ve güvenliği teknikeri ibaresi bulunmadan mezun olacaklar o zaman bu mezunların durumları ne olacak lütfen bilgilendirir misiniz?
  9. bencaglayan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Uzman kelimesi,konu hakkında bilgisini sürekli eğitim alarak güncelleyen,yetiştiren olarak ele alırsan üniversitelerin iş sağlığı ve güvenliği bölümünü bitirerek başına uzman eklemiş olamazsın.Hangi 2 yıllıklarda ve ya 4 yıllıklarda uzman ifadesi kullanılıyor ki.Tıp okusan bile uzman doktor olman için ilave zaman ve eğitime ihtiyaç var.Zaten İsg uzmanı da üniversiteyi bitirip ilave eğitimden sonra girdiği ilgili sınavdan başarılı olduğunda alabiliyor.Diplomada tekniker olarak belirtilmese de sanırım İş Sağlığı ve Güvenliği Önlisans Sertifikası sahibi olarak belirtilebilir.
  10. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ibare bulunmadan mezun olacağınızı sanmıyorum. teknikerlikle uzmanlı ayrı bir şey. danıştay teknikere karışamaz ama sizin hakkınızı engellemezler diye düşünüyorum.
    şu anda belgesi olanlar uzmanlığa devam edecektir. yeni mezunlara da 2 yıl daha okutup 4 yıla tamamlayarak bir güzellik yapabilirler bence. böylelikle piyasada talep de artar sizin için
  11. Erdinç SOYLU İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Fen Fak. mezunları teknik eleman olarak geçerken bu kanıya nasıl vardığınız anlamak mümkün değil ;)
  12. İsmail Tamer KÖSE İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    120224
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Özellikle son üç yıldır İş Güvenliği Uzmanları olarak o kadar çok gereksiz işlere yönlendirildik ki anlatamam.
    Acaba belgem iptal olacak mı? C sınıfından A'ya- B'ye bakmak için hangi belgeler olmalı, iş kazalarındaki sorumluluklarım nedir ?, işverenlerin baskılarıyla ikide bir değişen yönetmelikler, kanuna ek maddeler , her manaya gelebilecek kanun maddeleri, 1970'lerde çağının çok ilerisinde düşünülerek yapılmış ancak şimdi bakıldığından yerini içi boş yönetmeliklere bırakan tüzükler, adli yargıdaki iş güvenliği ile ilgili iptal istekleri, onlar- bunlar -şunlar.!!
    İnanın şu son 3 yıldır bu konuda devlet ile diğer kuruluşların çatışması yüzünden kafamız inanılmaz düzeyde karıştırıldı, mesleğin geleceğini sorgulamaya başlaıdık.
    Biz bunlara ister istemez kafa yorarken belkide çalışma sahalarımızı ikinci plana attık..
    Daha verimli çalışabilecekken, araştırmalar -projeler üretecekken , dünyada neler oluyor bitiyor derleyip sahalara uygulayacakken malesef 3 yıl boyunca düşüncelerimizin büyük bir kısmı hergün daha da büyüyen büyütülen bu kargaşaya yönlendirildik.
    Düzelir mi ? Bilemiyorum ancak umut etmekten başka, kurumları harekete geçirmek için önerilerimizi yazmaktan başka çare yok.

Tüm uzman arkadaşlarıma selamlar.
    İsmail Tamer KÖSE