1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Değerli isg çalışanları:isg yasası ertelenmemeli-mesut toraman

Konusu 'Köşe Yazıları' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 24 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Değerli İSG Çalışanları
    Yeni Dönem Gazetesindeki yazımı bilgilerinize sunarım.
    İSG Yasası Ertelenmemeli

2008 de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanarak Başbakanlığa gönderilen İş Sağlığı ve Güvenliği Kanun Taslağına her kesimden itirazlar yapılıyordu ve bir türlü Meclise gidemiyordu.
    İstanbul Easenyurt’ta meydana gelen çadır yangınının yaşandığı gece, tasarıya karşı çıkan Bakanlar Yasa tasarısını o gece imzalamışlardı ve yasa TBMM gündemine girebilmişti.
    Yangında on bir işçi ölmeseydi, Tasarı Meclise gidemeyecekti. TBMM Komisyonlarından geçen tasarı meclisin tatile gireceği son gece görüşülürken, Meclis içinde bir işçi kanalizasyon çalışmaları yapılırken göçük altında kaldı. Milletvekilleri görüşmeye ara vererek olay yerine gidip döndüler ve görüşmelere kaldığı yerden devam ederek o gece, yasanın çıkmasını sağladılar.
    Yılda 1500 çalışanın hayatını kaybettiği 4000 kişinin iş göremez duruma düştüğü ve sayıları tespit edilemeyen meslek hastalıklarından ölen insanlarımızın olduğu ülkemizde kimse açıktan bu yasaya karşı çıkmamakla birlikte itirazlarını sürdürmektedirler.
    Yeterli sayıda işyeri hemşiresi ve A sınıfı İş Güvenliği uzmanı yok, bu yasa kaldırılmalı veya ertelenmelidir diyerek birilerinin taşeronluğunu yapılıyor. Bugünlerde çıkarılması gereken İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliğinde iki satırlık bir ek madde ile yeterli sayıya ulaşıncaya kadar sağlık memurları ve hemşirelerden geçerli belge istemeyebilirsiniz.
    2005 yılından bu yana iş güvenliği uzmanlarının belgeleri Danıştay’ın vermiş olduğu kararlar sonucu geçersiz hale gelmişti ve uzmanlar işyerlerinde geçersiz belgeleri ile görevlerini sürdürmüşlerdi. İşyeri Hemşireleri için de bir süre belgelerini alıncaya kadar işyerlerinde görevlerine devam etsinler demek yerine bu konuyu bahane edip Kanunun ertelenmesini istemek doğru değildir.
    Yasanın bazı maddeleri ve hazırlanan taslak yönetmelikler üzerine benim de bu köşeden itirazlarım olmuştu. Her şeye rağmen, iş güvenliği çalışanları ve örgütleri olarak Yasaya sahip çıkmalıyız. Düzeltilmesini istediğimiz maddeler için olumlu önerilerimizi yapmalıyız. Çıkarılacak olan yönetmelikler için de önerilerimizi kamuoyu ile paylaşmalıyız. Daha da önemlisi Mevzuatın kağıt üstünde kalmaması ve uygulanması yönünde çabalarımızı artırmalıyız.
    Bakanlık, geç de olsa C sınıfı iş güvenliği uzmanlarının üç yıl, B sınıfı iş güvenliği uzmanlarının dört yıl çalıştıklarını belgeleyenlerin B ve A sınıfı İş güvenliği uzmanlığı kurslarına katılmalarına izin verdi. Bu durum sorunu biraz olsun çözer.
    C ve B sınıfı iş güvenliği belgelerine sahip olan uzmanların biran önce açılacak olan kurslara katılmaları ve yeni belgelerini almaları gerekecek.
    Geçici bir madde ile İş yeri hemşirelerinin geçerli belge zorunluluğunu bir yıl ertelemek yanlış olmaz.
    C sınıfı iş güvenliği belgesine sahip on beş milyon uzman bulunuyor. Bu uzmanların içerisinde iş sağlığı ve güvenliği konusunda deneyimli pek çok uzmanın bulunduğunu biliyorum. Beş yıl kendi mesleğini yaptığını SGK kayıtları ile belgeleyenler C sınıfı iş güvenliği uzmanlarının B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı kurslarına, sekiz yıl kendi mesleklerini yaptığını SGK kayıtları ile belgeleyenlerin A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı kurslarına katılmalarına fırsat verilmesi halinde sorun kalmaz.
    Çok tehlikeli sınıfta uzman bulamıyoruz veya işyeri hemşiresi sertifikası olan hemşire yok gibi bahaneler ile kanun iptal edilir veya uygulama tarihi ertelenir ise çok yazık olur.

Mesut TORAMAN
    Maden Mühendisi
    A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı
    Madenciyiztr.groups
  2. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Nevşehir
    Sertifika Numarası:
    69893
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yazınızı okudum ama sanırım bi yanlışlık var. C sınıfı iş güvenliği belgesine sahip on beş milyon uzman bulunuyor.
  3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yıllardır çok tehlikeli madenlerde teknik ve daimi nezaretçilik yapan Maden Mühendislerini kastetmiştir.sayın toraman bey..sanırsam..
  4. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    O şekilde bile olsa yine de rakam abartılı geldi bence. Yazılan yazıda inandırıcılık vasfı az olursa arka çıkan olmaz.
  5. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Nevşehir
    Sertifika Numarası:
    69893
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Evet bende bu neden le düzeltilmesini düşünerek uyarma gereğini hissettim. Ve hazır yazmışken şunuda belirteyim bakanlık bu konunun çok sıkı tutulacağını söylüyor.
  6. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Sıkı tutacakta sorunu nasıl çözeçek acaba? sizin bir fikriniz veya duyumunuz var mı?
  7. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Nevşehir
    Sertifika Numarası:
    69893
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sorun derken tam olarak neden bahsediyorsunuz
  8. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    arkadaşlar takılmayın muhtemelen 'bin'dir..meselenin genelini okuyun..ben 2 yıldır bas bas toraman beyin yukarda anlattığı şeyleri anlatıyorum ve savunuyorum..A sınıfları Dinazorlaştı fosilleşti nesli tükenmekteler..B ler eh işte ben ömrü hayatımda B sınıfı 2 dene gördüm..A sınıfı 3 dene gördüm..kimi kandırıyoruz..ben 2 temmuz 2011 yılında C oldum..sertifikamı 4 ay sonra aldım..eee iş güç zart zurt bedava çalıştım..şimdi resmi başladım falan hesapladım..2014 yada 2015 B sınıfı sınavına girmem lazım..şartları okuyunca dedim ki vay halimize..nesli öldürmek istiyorlar Mühendisler,öğretmenler,doktorlar,sanatçılar ve okur yazarlarımız bu ülkede kan kusturuyorlar.sevmiler bizleri ki bizler himmeti milleti..işlerine gelmiler..:)
  9. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Şu an A sınıfı uzmanların hemen hepsi ders vermekle meşguller. B sınıfı derseniz nerdeyse yok. Şu an çok tehlikeli sınıfta binlerce iş yeri var bunlara kimler bakacak acaba?
  10. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sayın toraman beyin yazısını bir daha okuyun..resmen çırpınıyor olayı anlatmak için..ve samimi,gerçektir..
  11. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Adamın haklılığına diyeceğimiz yok. Adam yüzde yüz de haklı. Bu gemide hepimiz varız. İnşallah gemi limandan ayrılır zamanında bizde işlerimizin başına geçeriz.
  12. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Nevşehir
    Sertifika Numarası:
    69893
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    harıl harıl uzman yetiştiriyo adamlar. yasa 1-2 yılda oturacağını düşünürsek bu zaman kadarda tabiri caizse elini sallasan c sınıfı uzman olacak heryer. 3 yıl süreyle c belgesiyle b sınıfı uzmanlık yapılabilecek. c sınıfı uzman sayısı artınca zamanla a sınıfı uzmanlarda eğitimden vazgeçip görevlerine dönecekler. falan filan . mesele ilklerden olup pastadan payı önce alma meselesi. benim görüşüm. A sınıfı uzman bulamayanda bi ilan yayınlayacak uzman yok ben napiim diyecek. süreç işlemeye kanun tamamen yürürlüğe girincede ek madde falanmı çıkarırlar naparlar artık zaman göstercek.
  13. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Siz hiç piyasa yoklaması yaptınız mı. Ben yaptım. Hatta OSGB kurma girişiminde bile bulundum. Bu benim söylediğim sotrunlar dağ gibi karşınıza çıkıyor ve eliniz ayağınızı bağlıyor.
  14. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Nevşehir
    Sertifika Numarası:
    69893
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yani c sınıfı belgeyle iş bulamıyorummu diyosunuz tam olarak.
  15. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Evet. A ve B sınıfı belgeye sahip birilerinide bulamıyoruz.
  16. aday İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı
    bence de uzman sayısında bir abartı var. bildiğim kadarıyla mayıs 20013 den sonra 19000 civarında olacak. ama ülke gerçeği bunlar.öyle şeyler duyuyor görüyoruz ki, A sınıfı uzmanların bir çogu piyasada değil, c ler götürüyor işi. Bu yazınız beni lise çağlarıma götürdü. Kulakları çınlasın felsefe hocam şunu derdi:"biz ülke olarak kanalizasyon sistemi kurmadan eve klozet alırız, belli süre sonra kokudan evede giremeyiz" şimdi konu buraya kadar gelmemeli bence.....
  17. 19000 civarında olacak ama belgeyi alayımda lazım olur kıyıda kalsın diyenler 3 te ikilik kısmı oluşturuyor. Aktif olarak çalışan isg uzmanı sayısı C Sınıfı için 5000-6000 diye düşünüyorum.
  18. aday İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    gecen haftalarda İSG Genel Müdürürnün açıklamasıydı. 14000 tane uzman var, ama şu anda harıl harıl kurslar sürüyor, aldığım bilgiler 19000 olacağı mayıs sınavından sonra
  19. aday İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    <tabi bişiyi atlamamak lazım bilgi güncellemesi ne derece var. birde sayın genel müdür şu ana kadar alınmış belgelerden de bahsediyor olabilir.