1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Değerli Vatandaşlar: İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü; Kasım ÖZER

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 8 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Değerli Vatandaşlar,
  Yıllardır üzerinde çalışmalar yapılan, çeşitli fikir ve görüşlerle zenginleştirilerek çalışma hayatımızı disipline edecek, iş kazaları ve meslek hastalıklarının azaltılmasında önemli bir rol oynayacak müstakil İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 30 Haziran 2012 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.
  [​IMG]
  Bazı önemli maddelerin yürürlükleri, Kanun kapsamına yeni alınan kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan iş yerleri için hazırlık süresi tanıması için bir ve iki yıl ertelenmiştir.
  İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu esas kapsam ve yükümlülükleri ile önem arz etmektedir. Çalışan kesimin neredeyse tamamını kapsarken iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerini, kaza bela olmadan önce ele alarak iş yerini ve çalışma ortamını insana yakışır bir hale getirmeyi hedeflemektedir.
  Kanun gerek ismiyle gerek içeriği ile çalışanı çalıştıranı kamuyu (devleti) ve çalışma ortamını koruyan, kollayan bir özelliğe sahiptir.
  Sağlık ve güvenliğin sağlandığı ortamda kaza veya meslek hastalığı beklenmediği gibi, psikolojik olarak verilen güven duygusu rahat biçimde çalışmayı sağlayacaktır. Devamında üretim ve kalite artarken kayıplar azalacaktır. İşveren, makine ve teçhizatı ile uzun zaman çalışarak verim alacak, çalışanlar bu zaman içinde tecrübeli birer usta olacak, devletin sosyal güvenlik harcamalarında gözle görülür azalmalar meydana gelecektir.
  Kanun sihirli bir değnek midir ki yayınlandığında işler düzelsin? Hayır. Kanun kağıt üzerinde vazedilmiş bir sistem mansumesidir. Bu sistemi kuracak olan insandır. İşverenler ve çalışanlar elbirliği ve işbirliği ile bu sistemi kurup, çalıştırdıklarında hedeflenen noktaya varılmış olacaktır. Topyekün millet olarak iş kazalarına ve meslek hastalıklarına “dur” demeyi asıl maksat edinmeliyiz ki mutlu sona ulaşabilelim.
  Sağlıklı ve kazasız günler dileğiyle,
  İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü
  Kasım ÖZER
  Kaynak:http://www.isgder.com/dernek/guvenle-buyu-turkiye/