1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Demir doğrama atölyesi risk analiz örneği

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Tuncay Kılıç tarafından 17 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. Tuncay Kılıç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu yapmış olduğum ilk risk analizi olduğu için tecrubeli arkadaşların inceleyip eksik veya yanlış yönlerini bildirmeleri benim açımdan iyi olacaktır.Diğer arkadaşlar içinde bir örnek olabilir.

Ekli Dosyalar:

2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Tuncay bey kardeşim,

1-Öcelikle formatın çok güzel bana tanıdık geliyor ve geliştirme yapmışsın.Var olan bir formatı revize ederek güncelemiş daha iyi olarak geliştirmişsin.Bu hoşuma gitti.

2-5x5 matris yöntemi kullanmışsın ama kinneyi kullanmaya başlamayı tavsiye ediyorum.çünkü daha etkin.Yönetmelikte bu hususta atıf yapıyor zaten.

3-Tehlike ve risk tanımlamalarında sıkıntılar gördüm.Algılama sorunu diyorum ve genelde bu sorunla karşılaşıyorum.Örnek risk analizinden vereyim;

A-Faaliyet Alanı:Genel İşletme Zemini
    Tehlike:KAYARAK VE TAKILARAK DÜŞME demişsin aslında bu risktir.sonuç yada şiddeti ağır yaralanmadır.

Doğrusu:
    Tehlike:Kaygan Zemin'dir,
    Risk:KAYARAK VE TAKILARAK DÜŞME,
    Şiddet:Ağır yaralanmadır.

B-Faaliyet:Elektrik Panoları,Elektrik İşleri yada Elektrikli el aletleri kullanımı
    Tehlike:ELEKTİRİĞE KAPILMA, ÇARPILMA demişsin aslında bu bir risktir.Sonuç yada şiddet Ölümdür.

Doğrusu:
    Tehlike:KAÇAK ELEKTİRİK,
    Risk:Elektrik Çarpması,
    Şiddet:ölümdür.

C-Faaliyet:Seyyar Yangın Södürücüler yada yangı Södürme Ekipmanları
    Tehlike:Yangın demişsin aslında bu bir risktir.sonuç yada şiddet Ölüm,maddi hasar ve Ağır yaralanmadır.

Doğrusu:
    Tehlike:Yangın Södürücü Yetersizliği,Bozuk Yangın Tüpleri;
    Risk:Yangına Müdahale edememe ve Yangın Söndürememe,
    Şiddet:Ölüm,Maddi hasar

Gördüğüm şu ki faaliyet tanımlarınla yazmış olduğun tehlike ve riskler arasında uçurum ve belirsizlik olması.birde Tehlike ile risk arasında kavram ve algı karmaşası yaşamışsın.altta bunla alakalı kaynak paylaştım oku onu.

4-Risk analizi formunda Sorumlu kişiler ve termin tarihi koy.birde DÖF gerekiyorsa DÖF NO diye bölüm aç.

5-Düzeltici önleyici aksiyon planlamanı detaylı ve güzel yazmışsın bu çok önemli.

6-Risk analizinde tavsiyem alt bilgi olarak,bu risk analizinin falan firmaya ait olduğu ve tüm haklarının falan firmada saklı olduğu ve kaşesiz imzasız çoğaltılamaz diye kısa öz bir ifadeye yer ver.

7-birde risk analizi ekibi için imza ve paraf yeri yok ama önemli değil.herhangi bir yeride paraflanıp imzalanabilir.

kolay gelsin.
    risk-denetim.png
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 17 Ağustos 2013 ---
    Ayrıca Bu sitede Bir kültür oluşmaya başladı arkadaşımız Tuncay bey risk analizi örneği istemedi kolaycasına var olan bir risk analizi formatını geliştirdi ve çalışmasını yaparak görüş istedi ben buna kayıtsız kalmam.Ayrıca Tebrik ederim çalışmasından dolayı.
  3. Tuncay Kılıç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Görüş ve önerileriniz için çok teşekkür ediyorum Erkan bey.Evet bu format yabancı bir format değil buradan indirdiğim bir formatı değiştirerek kendime göre revize etmeye çalıştım:).Söylediğiniz noktalardaki eksiklikleri dikkate alarak bundan sonraki çalışmalarımda inşallah daha güzel çalışmalar ortaya çıkarmaya çalışadağım. Zaman ayırıp inceleyip yol göstermeye çalıştığınız için tekrar teşekkürler...
  4. Tuncay Kılıç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Döf No olayını biraz açar mısınız Erkan bey.
  5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bazı kırmızı ve sarı risklerinin olduğu seninde önemli gördüğün sayfalardaki tehlikelere özel DÖF raporu çıkarman icab ediyor.o sayfada atıyorum DÖF no:1,DÖF no:2 gibi belirteç koyarsın ve raporunuda hazırlar risk analizi ekine koyarsın.Dökümantasyon var mı dökümantasyonunda önemli al sana bidene veriyom geliştir benlede paylaş.

http://www.isgforum.net/threads/5x5...ndirmesi-dökümantasyon-ve-örnek-formlar.6377/

Risk değerlendirme çalışmalarında;

1-Dökümantasyon
    2-Risk Değerlendirme form(raporun)
    3-Ekip atamaların ve dilekçe ile eklerin(işveren,uzman,destek elemanın,çalışan temsil...vs.)
    4-DÖF raporların olmassa olmazların olsun.
  6. Tuncay Kılıç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Erkan bey sizin verdiğiniz linkteki örnekte risk puanı 16 fakat döf açmaya gerek duymamışsınız.
    1. sorum neye göre döf formu açıp açmamaya karar vereceğiz.
    2.sorum benim anladığım kadarıyla bu döf numarası verdiğimiz zaman kalite yönetim sistemlerinde olduğu gibi yeni düzenleyici önleyici faaliyet formu oluşturacağız ve takibini o noktadan sonra o form üzerinden takip edeceğiz gibi bir şey olacak galiba.Lakin benim bu risk analizini yaptığım firmayı sürekli olarak takip etme şansım yok ve o firmanında o formu ilerleyen aşamada o şekilde kullanacağını zannetmiyorum.Söylemiş olduğunuz uygulama güzel bir uygulama ama o firmada çalışmıyorsanız pek uygulanabilir bir uygulama olarak gözükmüyor.Kesinlikle olmazsa olmaz mı bunu yapmak veya yapmamak.Sadece alınması gereken önlemleri ayrı bir liste yapıp işletme yetkilisine versek yeterli olmazmı?
  7. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ben bazı analizlerimde tamamına döf açtığım bazen denetimlerime göre açtığım bazende önemli gördüklerime DÖF özel olarak açtığım oldu.O benim olaya bakışımla alakalı bir durum.Bir çok etkeni değerlendirerek DÖF leri hazırlıyorum.Mesela Kinney methodunda 70 puan ve üzerine ciddi önleyici çalışmaların yapılmasını bu hususta özel raporların ve de aksiyon haline gelmesini ister.DÖF leri uygunsuzlukları denetim fotoğraflarınıda kullanarak Uygunsuzlukları görme ve giderme raporları olarakta görebilirsiniz bu DÖFleri denetim raporu haline getirecektir.Fakat şantiyelerimde en basit uygunsuzluklardan DÖF yemişimdir bazen DÖF yazmışımdır.DÖF ler sinir bozucudur.orda fotoğraf ve uygunsuzluk ve de yapılması geekenler yazar.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 17 Ağustos 2013 ---
    Şu anda bir risk değerlendirmesi hazırladım, DÖF lerimi Risk yönetimi (Ekiple) ile yaptığım denetim ve denetim fotoğraflarıma göre hazırladım mesela..:))
  8. Tuncay Kılıç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Dediğim gibi olması gereken güzel bir uygulama fakat onu uygulayabilecek işletmede yetkin bir kişi olması lazım ki bir çok küçük işletmede yok maalesef öyle insanlar. Durum öyle olunca fazladan yapacağımız şeyler kafa karışıklığına mahal verebilir :)