1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Demir işleri atölyesi uygunsuzlukları belirle ve önlem-tedbirler nelerdir?

Konusu 'Denetim Fotoğrafları,Önlem ve Tavsiyeler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 21 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    20130627_154802.jpg 20130627_154812.jpg 20130627_154815.jpg 20130627_154836.jpg 20130627_154848.jpg 20130627_155004.jpg
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 21 Temmuz 2013 ---
    20130627_154743.jpg 20130627_154748.jpg 20130627_154752.jpg
  2. Onur Kaysavuk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    standar Türkiye işte :D yok efendim korumaları eksik bilmem geri tepme valfi yok bulunduğu yer hatalı desen öyle depolama desen sıfır orada kompresörde var galiba periyodik kontrolü varmı keşke fotoları yan yatırsaydınız Erkan bey :D
  3. Tuncay Kılıç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    böyle bir yerin risk analizini ben de yapmaya çalışıyorum inşallah yapabilirsem buraya atarım :))Demir doğrama atoolyesi
  4. Ömer Daşdan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16875
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İstanbul Destek OSGB
    FERFORJE İŞİ SANIRIM. BU TİP İŞLERDE KAYNAK MAKİNESİ BENİM CANIMI SIKMIŞTI. İKİNCİ OLARAKTA BOYA KOKUSU. HAVALANDIRMA OLMAYINCA BU TİP YERLERDE BİR SANİYE DURULMUYOR
  5. Halid Taş İSG Üyesi

• Asayiş Birimi
    • E-Bülten Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Koruyu donanımlar yok ve ayrıyeten çok dağınık ama bu tarz yerlerde maalesef bunlarla karşılaşılıyor.
  6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    cevaplar hiç tatmin edici değil..kimse cevap veremedi..
  7. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    1.resim ; kompresör patlamaya dayanıklı bir bölümde tercihen dış alanda olmalı.kullanılmayan basınçlı tüplerde dışarıda yanıcı ve yakıcı ,boş-dolu ayrı ayrı depolanmalı (basınçlı tüp depolama alanı ).kullanılan lpg tüpü mutfak tipi ! sanayi tipi kullanılması gerekir.lpg gazı hortum rengi ? gaz hortumları çok uzun,hortumlarda çok iyi durumda değil sanki,duvara dayanmış devrilmeye müsait malzemeler var,sütunlu matkap üzerinde malzemeler olmamalı,önünde ve arkasında da malzeme olmamalı.matkap tezgahının operasyon noktasında şeffaf koruyucusu yok,mengenesi yok, uyarı etiketleri ve kkd etiketlemesi yok.acil stop yok,topraklaması da yoktur.makinaların periyodik kontrolleri de yapılmıyordur.merdiven duvara dayanmış duruyor depoda olmalı.kullanılmayan basınçlı tüünp üst kapağı yok ve zincirlenmeden duruyor.firmada yangın söndürücü ve yangın algılama alarm sistemi yok.iş güvenliği ile ilgili talimatlar ve uyarı levhaları ,kullanılması gereken kkd leri gösteren levhalar yok.yerlerde kablolar var ,taş motoru yerde duruyor !(tezgahı yok),boya tenekeleri kapakları yok ayrıca kaynak yapılan yerle bir arada.boya bölümü havalandırma sistemi olan ayrı bir bölümde olmalı.kaynak tüplerinin yakınında güçlü kıvılcım çıkaran avuç taşlama ile çalışılıyor!yerlerde takılıp düşmeye neden olacak kablolar haricinde malzemeler yokavuç taşlama nın koruyucusu yok,çalıştığı masada iyi değil ,yere düşmeye müsait duruyor,elektrik fişi de prize takılı bırakılıyor sanırım.metal saplı çekiç var ! el aletleri için asma tezgahı olmalı.kaynak yapılan bölümde ayrı olmalı genel ve lokal havalandırması olmalı.kaynakçıların uygun kişisel koruyucuları ve kolay yanmayan kaynakçı kıyafetleri de yoktur.raflarda duran keskin kenarlı demir profiller raflarda çıkıntılı duruyor.makinaların kullanma talimatları yok,............
  8. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Tüpler ya dik durmalı yada 45 derecelik açı ile. tüplerin duruşu uygun
    ancak bekleyen tüpler işletme alanında ve bağlı değil. yağlı el ile dokunma uyarısı yok
    kompresör ya tecrit edilmeli yada çalışandan 25 metre uzakta olmalı. uygun değil
    spiralin koruması yok ayrıca kullanılmadığı zamanlarda kesicisi çıkartılmalı. hemde hala fişe takılmış durumda. kullanmıyorsan kes enerjisini
    kaynak için havalandırması olan belirli bir alan göremedim
    taş motorunun muhafazaları yok
    matkap askı gibi kullanılmış
    komple işletmede tertip düzen yürüme yolu yok
    matkaplarda mandrenin korumaları yok
    uyarı levhaları hiç yok
    kayış kasnak sistemleri muhafazaları var
    seyyar merdivenler sağlıklı değil.
    daire testerenin arkasında matkap var. onun kayış kasnak sistemi açıkta
    ortalık yerde elektrotlar var
    boyalar ortalıkta. kıvılcım çıkartan tüm aletlerin dibinde. nasıl parlatırım diye düşünesi geliyor insanın
    gazaltı kaynağının üzerindeki kimyasal tahriş edici. yanıcı değil gibi ama basınçlı kap yine de
  9. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    25 metre demişsiniz" kompresör..............yada çalışanlardan en az 10 metre uzakta olmalı" olarak düzeltelim.birde havalandırma sistemleri çalışmadığında, arıza yaptığında devreye giren bir uyarı sinyali de olmalı diye düşünüyorum
  10. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    sigara içmek yasaktır tabelası da yok.kaynak makinaları kullanma talimatı yok.basınçlı tüpler ve hortumlarında gaz kaçak kontrolü nasıl yapılacağına dair talimatta olmalı,tüplerin basınç testleri yapılmış mı, basınçlı gazların msds leri var mı,tüpler üzerinde olması gereken etiketlemeler var mı(,içeriği,son test tarihi,test basıncı,ağırlığı,.....) ,lpg gaz kaçağı için işletmeye gaz dedektörü de takılmalı sanırım.işyerinde aydınlatma ve termal konfor şartları,gürültü nasıl,çelik burunlu ayakkabı,iş eldiveni,iş gözlüğü kullanımı var mı,demir ile uğraşıldığı için tetanoz aşısı,elle ağır yükler taşınmaması hakkında eğitim ve mekanik veya elektrikli taşıma araçları alınması,basınçlı tüpler için patlamadan korunma dökümanı da istenmektedir.yan duvarlarda acil çıkışları gösteren uyarı levhaları da yok,acil çıkış kapısı işaretlenmiş ve yönetmeliğe uygun mu?,acil durum aydınlatmaları varmı,ecza dolabı yok,ilkyardımcı sertifikası alan çalışan var mı?,kaynakçının mesleki eğitim belgesi var mı,acil durum planı varmı vs.....
  11. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Kimysal boyalarda ulu orta istif edilmiş galiba..
  12. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    o yazılı uzmanım ;)
  13. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    o kadar çok uygunsuzluk ve tehlikeli durum tesbit ettiniz ki kaçırmışım arada..Liste yapsak mı acaba uygunsuzlukları Sait Bey..
  14. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    liste yapmak gerekliydi dimi...
    vakit darlığından affediniz uzmanım.
    süratli hareket ettiğimizden oluyor bu.
    hem site hem iş hem ev ....
    bir dahaki sefere daha dikkatli olunacaktır
  15. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ben Hep sizi düşünüyorum ama..Bu resim mailden geldi yoğunluk içinde cevap veremedim mail atan arkadaşıma.Umarım faydalı olur bu denetim kendisine.sizlerede denetimlerinizden dolayı teşekkür ederim.
  16. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sen bizim herşeyimizsin