1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Denetim fotoğraflarında ki uygunsuzluklar ve alınması gerekli önlemler nelerdir?

Konusu 'Denetim Fotoğrafları,Önlem ve Tavsiyeler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 17 Nisan 2014 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar tarafıma üyelerimizden bir arkadaşımız, denetim fotoğrafları gönderdi mail yolu ile ve bu denetim resimleri üzerinden yapılması gerekli çalışmaların neler olduğunu yazmam istendi.Ben burda bu resimler üzerinden biraz beyin fırtınası yapma,bilinç oluşturma ve denetim gözlüğü takarak biraz alıştırma yapalım istedim.hemde burdaki denetimler sonucu ortaya çıkan sonucu da arkadaşımızla paylaşma şansımız olur.

1.RESİM
    DSC_0042.jpg

2.RESİM
    DSC_0109.jpg

3.RESİM
    DSC_0119.jpg

4.RESİM
    DSC_0121 - Kopya.jpg

5.RESİM
    DSC_0122.jpg

6.RESİM
    DSC_0126.jpg

7.RESİM
    DSC_0128.jpg

8.RESİM
    DSC_0129.jpg

9.RESİM
    DSC_0132.jpg

10.RESİM
    DSC_0204.jpg
  2. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    ilk fotoğraf;yerde duran kaldırma makinalarında birine ait ekipman(kurtağzı) sanırım ,yerde ne işi var asılacağı tezgah yokmu,yerlerde metal tozları var bu tozlar işletmede durmamalı biraraya toplanıp tehlikeli atık olarak dışarıda geçici atık depolama bölümünde depolanmalı,işletme içinde sigara içiliyor ,yerlerde borular ve malzemeler duruyor,metal tozlarına karşı maske de kullanılmıyor ,işletme çok düzensiz ve çalışma alanları dar ,mesafeler yetersiz .

ikinci fotoğrafta elektrik tesisatı ve pano kötü durumda ,işletme duvarlarında tehlike ve uyarı işaretleri ve levhaları yok ,acil durum aydınlatmaları ve acil çıkış yönlerini gösteren levhalar yok , makinalar paslı sivri köşeler var,makinalar üzerinde talimatlar yok ,yerlerde kesici metal parçaları var (düşme ve kesme riski) daha pek çok uygunsuzluk var
  3. aykutkara0 İSGforum Üyesi

4.resimde
    Taş motorunun muhafazası yok.
    5.resimde
    *Yangın tüplerinin asılması ve yerlerinin işaretlenmesi gerekir.
    *Dağınıklığın giderilmesi gerekir.
    6.Resim
    Taşlama yaparken ya da malzeme keserken oksijen tüpünün taş motoruna çok yakın olması sonucu tüpe alev sıçrama tehlikesi.
    7.Resim
    Mavi bidon içindeki kimyasal bir madde olsa gerek. Onun o kısımdan alınması gerekli.
    8.Resim
    İşçinin elindeki taş motorunun muhafazası yok.
  4. engin demir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    2837
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    vodafone
    Derhal bu işyerinde uzmanlık yapmayı bıraksın.Kendisi için en proaktif yöntem bu olur.
  5. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    metal konstruksiyonlar yapılıyor bu işletmede,bu şekilde pek çok işletme var iyileştirmeler yapılabilir işverene iyi anlatmanız,bir toplantı yapmanız ve raporlamanız önemli olmadı bir müfettişin gelmesi ile pek çok uygunsuzluğun giderilmesi sağlanır;)
  6. Emre Yiğitarslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Abartmaya gerek yok. Çoğu atölyeye göre idare eder durumda. Öncelikle 5S çalışmaları yapılmalı. Tertip düzen önemli. KKD ler önemli. Özellikle ayakkabılar. Kullanılan makina ve ekipmanlar ayrı ayrı incelenmeli ve talimatlar hazırlanmalı. Uyarı ve ikaz levhaları revize edilmeli. halatlar ile ilgili olması gerekenler İSG tüzügünde mevcut. Olmazsa olmaz İSG eğitimleri ve Mesleki eğitim.

Püf nokta ; İşverenle görüşüp İSG ile ilgili konularda çalışanlar için algıyı her zaman üst seviyede tutmak bu işin %50 si.
  7. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    1. RESİM
    *Resimde halatta aşınma ve ufak kopmalar var uygunsuz ayrıca kanca güvenlik mandalı yok
    2.RESİM
    *Elektırık panosu son bakım tarıhı kontrol edılsın yapılmamışsa yaptırılsın.
    *Elektırık panosu talımatnamesı yok derhal talıamtname hazırlansın.
    *Elektırık panosu aşşaya elektırık kablosu sarkmış kablo yerlerde gezıyor yerdekı kablolar yukarı alınsın ve kablolara elektırık yalıtımlı kablo dısını cevreleyen yalıtımlı koruyucu kılıfla yukarı sabıtlensin
    *Yerler içler acısı metal yıgın parcaları takılma dusme ayralanmaya neden olabılır temızlık hıjyenede aykırı temızlensın
    3.RESİM
    *Çalışanın tezgah uzerıne çıkması engellenmelıdır.Çalışma sahası uzerıne cıkılmamalıdır.Buradan işçilerin egıtım eksıklıgı ve calısma talımatnamesının hazırlanmadıgı veya hazırsa calısanların calısma talımatnamesıne uymadıgı anlasılıyor.Bildikleri halde uymuyorlarsa Ihtar Yazısı gonderılsın ve ceza puanı verılsın
    *Çalışanların kkd mevcut degıl kkd kullanması saglanmalıdır.
    *Çalışma platformunun altı depo galıba:) altındakı tum maddeler kaldırılsın ılla depo alanı olarak kullanılcaksa zorunlu yapılmıs bır uygulamaysa dolap kapakları ve raflar yardımıyla tertıp ve duzxene oturtulsun
    *Çalışma yolları uzerınde her ıkı korıdorundada yogun sekılde metal parcalar mevcut eger bunlar fazla atılcak malzeme ıse bunlara uygun atık cop kutusu yapılmalı oraya atılmalı takılma dusme yaralanma
    *Pencere önlerınde yuksek boyda pencere acılımı nı engelleyıcı dolaplar kaldırılsın zorunlu konulması gerekıyorsa pencere acılması ıcına aralarına acıklık bırakılsın ve ortam havası kontrol edılıp olculsun yeterlı degılse uygun havalandırma yapılsın
    4.RESİM
    *Prız devamlı yerı orda sabıt ıse başı boş asılma yerıne sabıt bır yukseklıkte ve duvara sabıtlensınve altına 15-25 cm genıslıgınde alt rafın uzerıne tutturulsun.
    *Kablolar asılma seklı yanlıs kabloda asınma veya kacak carpılma rıskı olusturabılır.Kablo rulo bır sıstem uzerıne sarılarak guzel yere sabıtlensın.
    *Cıhaz kullanılmadıgı halde prız takılı kullanılmayacaksa prızden cıkarılsın.Makinenın yanlıslıkla calıstırılması sonucu kaza olusabılır
    *Cıhazın basdan savma asılmamalı alet bır raf sıstemı uzerıne konulmalı
    5.RESİM
    *Yangın tupu yukarıya asılmalı ve kanca sıstemıyle yukarı tutturulmalıdır.Acıl durumlarda kolay ulasılabılır ve temız olmalıdır.Yerde gezmemelıdır.
    *Yerlerdekı borular calısma yolunda bulunmamalı rulo sıstemlerıne veya uygun saklama kosullarında bırakılmalıdır
    *Basınclı tüpte korozyon olusumları paslanma asınma var muayene ettırılmısmı bakılması gerekır yapılmamıssa muayenesı yaptırılır
    6.RESİM
    *İşçinin çalıştıgı bolumun arkasında bulunan elbiseler ve baret o sekılde asılmamalı işyerınde genel hıjyen kosulları cok yetersız.Çalışanların kıyafetlerını asabılecegı uygun dolap ve odalar varmı buralar kontrole dılsın ıscılerın bulundugu calısma alanlarında soyunma veya elbıse bırakma gıbı durumlar olusmasın
    *Arkada 2 basınclı tüp dik durumda fakat bir baglantı noktasına sabıtlenmemıs yıkılıp tehlıke yaratabılır
    *Çalışanın ayakkabısının ön kısımlarında sivri uçlu metal parcaları var tehlıke unsuru iş parçası yerde bulunmamalı ozellıkle sıvrı uclu parcalarsa anında mudahale edılmelı ıscıye bu konuda gereklı egıtım bılgı ve talımat verılmelı
    7.RESİM
    *Makine perıyodık kontrol formları duzenlı tutuluyormu perıyodık kontrolu en son ne zaman yapılmıs kontrole dılmelı yapılmamıssa yaptırılmalı
    *Makınelerde guvenlık ve kullanma talımatları yer almalı burdan gorunmuyor (Kagıt vs vs bantla makıneye yapıstırma seklınde olmaz)
    *Koca ve bidon ortamdan kaldırılmalı
    *Makinenin acil durdurma butonu baslatma durdurma butonları topraklaması kack akım rolesı kontrollerı yapılmalı mevcut degılse eksıklıkler gıderılmelı
    8.RESİM
    *Çalışanların ayakkabıları metal ıslerı ıcın uygun degıl(çelik burun)
    *KKD olarak bu gibi işlerde şapka kullanılmaması tavsıye edılır sapka metal dusmelerıne karsı koruma saglamaz.Baret kullanılması saglanmalı.
    *Bazı işçiler Koruyucu gözlük Kullanmamış
    *Sol arkadakı basınclı tüpler dik vaziyette fakat bir çarpma anında sabitlenmediği için düşme riski var sabitlenmeli
    *Sol taraftakı lokal aydınlatma kablosu tezgah uzerınde.Bu kablo tezgah uzerınden kaldırılmalı uygun koruyucuyla yalıtkan koruyucuyla yukardan sabıtlenmelı
    *Ayrıca çalışma sahasıyla geçişyolları arası bosluk bırakılmalı ve geçiş yolları uygun bantlama teknıgıyle belrıtılmelı gecıs yollarında ehrhangı bır malzeme yerde bulundurulmamalıdır.
    * En arka duvardaki ısaret uayrı levhaları toplu halde bır panoda belırtılmıs fakat calısma alanlarında gereklı uyarı levhaları hıc yok denecek kadar az toplu halde belırtılmesının yanı sıra ılgılı calısma alanlarına o konuyla ılgılı ısaret uyarı levhaları bulundurulmalıdır.
    9.RESİM
    *Uyarı levhaları kagıt a4 dosya seklınde olmamalıdır.Dayanıklı plak malzemeden yapılmalı ve asınma kırılmaya karsı dayanıklı olmalıdır.(Boş TÜP)
    *Uyarı levhaları hıjyen acısından temızlenırse daha ıyı olur kanaatındeyım cok kırlı duruyor.Yapılan iş nedenıyle sürekli kirliliğin önüne geçilemiyorsa levha temizlendikten sonra üzerine koruyucu jelatın cekılmelı ve uzun surelı hıjyenı saglanmıs olmalıdır.
    10.RESİM
    *Gosterge çalışır vaziyettemidir perıyodık kontrol tammı standartlara uygunmu kullanma talımatları mevcutmu bunlar sorgulanmalıdır.Zorluk çekiyor iseniz üretim firmasından bilgi alıp koordinasyon kurarak halledebilirsiniz.

Genel Değerlendirme :
    1- Eğitim Eksikliği
    2- Hijyen Yetersizliği / Eğitim Şart
    3-Elbise Dolapları
    4-KKD Öneminin Kavranması /Eğitim Şart
    5-Çalışma ve Güvenlik Talimatnameleri Yok Denecek Kadar Az
    6-Elektirik Kablo Güvenliği
    7-Çalışma Sahası Hijyeni Düzeni Tertibi ve Geçiş Yollarının Bantlarla belirlenmesi ve Bu yollarda Herhangi bir metal cismin bulundurulmaması
    8-Basınçlı Tüp Sabitlenmesi
    9-Aydınlatma Yetersizliği Ölçümü
    10-İşçilerden Gördükleri veya yakındıkları güvenlik önlemleri Hakkında genel Anket görüş öneri alınmalı

Umarım Faydalı Olmuştur.Saygılar
  8. Murat Tosun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    LTB - ÇAK GROUP
    resimler için risk analizi yaparsanız daha yararlı olur arkadaşlar.. özellikle ilk resmin risk analizini yapabilecek, bilgisi olan arkadaş varmı acaba
  9. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    :)Yorumunuz Benim içinse üstteki açıklamalar resimelr içindir zaten resim resim aktarılmış:)
  10. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Kurtağzı ya da dikey saç kapma diye adlandırılan kalın siyah HRP saçların taşınmasında kullanılan bir aparatdır.
    Saç plakayı tepeden dikey olarak tuttuğundan
    • saç plakanın çeneye tam olarak oturduğundan ve saçı tam olarak tutmuş olduğundan
    • saç kalınlığının kurtağzının üzerindeki aralık içinde kaldığının
    • saç ağırlığının aparatın üzerindeki taşıma kapasitesini geçmediğinden ve de
    • saçı tutacak olan kurtağzı dişlerinin aşınmamış ve kırılmamış olmasından
    emin olmak gerekir.

sac kapma dikey kullanım talimatı.jpg