1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Denetimler yapılmıyor, işçiler bir bir ölüyor”

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 22 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği Başkanı Emir Taşçıoğlu, İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası uyarınca gerekli denetimlerin yapılmadığını ve işçilerin birer birer öldüğüne dikkat çekti.

  [​IMG]

  İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği Başkanı Emir Taşçıoğlu, İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası uyarınca gerekli denetimlerin yapılmadığını ve işçilerin birer birer öldüğünü savunarak, Gazimağusada önceki gün yaşanan ölümlü iş kazasının da “ iş kazası” olarak nitelendirilemeyeceği görüşünü belirtti. Taşçıoğlu, açıklamalardan ve basına yansıyan görüntülerden de anlaşılacağı üzere yükü kaldırmak için kullanılan kaldırma aksamının yükü kaldıracak kapasitede olmadığını veya çengelde halatın çıkmasını engelleyici mandal, zincirde çatlak veya kırık halka, çelik halatta kopmuş tel gibi bir kusuru bulunduğunu ifade etti.
  “Yasa işverenin tedbir almasını emrediyor”
  Ölümlü olayın ihmalkarlıktan dolayı meydana geldiğini savunan Taşçıoğlu, yürürlükte bulunan İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası ve ilgili tüzükleri özel ve resmi tüm işletmelerde her türlü iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin işveren tarafından alınmasını ve çalışanların da bunlara uymasının emredildiğini hatırlattı.
  Yasanın iş dünyasına yeterince tanıtılmadığını ayrıca ilgili tüzüklerin uygulanıp uygulanmadığının da Çalışma Dairesi tarafından denetlenmediğini iddia eden Taşçıoğlu, işverenlerin de devlet denetlemediği sürece bu tür önlemleri almamakta ısrar ettiklerini savundu.
  Taşçıoğlu, çalışanlara temel iş sağlığı ve güvenliği konusunda eğitim verilmesi gerektiğini kaydederek, “Dün bir işçi daha hem ihmalkarlık hem de denetimsizlik sonucu hayatını kaybetmiştir. Sorumlular yukarıda saydığımız kurumlardır” ifadelerini kullandı.
  Taşçıoğlu şöyle devam etti:
  “İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği olarak ilgili bakanlığı denetimleri başlatması için defalarca uyardık. İş kazalarından denetim yapmayanların sorumlu olacağını belirttik ancak maalesef yetkililerin denetim yapmaları için bir iş kazasının olması beklenmekte ve ciddi iş gücü ve iş kayıpları yaşandıktan sonra denetim yapılmaktadır.
  Bunun yanında özel sektördeki tüm işverenlere çağrıda bulunuyoruz. Devletin denetim yapmasını beklemeden İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın gerektirdiği risk analizini yaptırın, risk değerlendirme raporlarını hazırlayın ve işyerinizdeki riskleri en aza indirin. Çalışanlarınızı iş kazalarından korumak için gerekli kişisel koruyucu donanımları temin edin ve kullanmalarını sağlayın. Böylece hem işgücü kaybı yaşamaz hem de olası kaza tazminatlarının önüne geçmiş olursunuz.”
  22.10.2012
  kaynak:http://www.ortamgazetesi.com/index.php/lang/tr/cat/249/news/15207