1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Denetlenen asansörlerin yüzde 30’u ‘tabut’ gibi

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 18 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Denetlenen asansörlerin yüzde 30’u ‘tabut’ gibi

Sanayi Bakanlığı oda ısıtıcılarının da aralarında olduğu elektrikli ekipmanlar, tekstil ve ayakkabı ürünlerini denetledi. En fazla uygunsuzluk yüzde 30 ile asansörlerde çıktı.

181020130005289732309_2.jpg

BİLİM, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın piyasa denetimleri sanayi ürünlerindeki ihmali ortaya koydu. Piyasa Gözetim ve Denetim faaliyetleri kapsamında yılın ilk dokuz aylık döneminde toplam 50 bin 192 farklı modelde ürün denetime tabi tutulurken 4 bin 945’i güvensiz ve uygunsuz bulundu. Bakanlık, 22 farklı marka-model hakkında toplatma kararı verdi. 2 bin 59 adet ürün için uygunsuzluğun düzeltilmesi için ek süre verilirken toplamda 1 milyon 161 bin liralık idari para cezası uygulandı. En çok denetlenen ürün grupları oda ısıtıcıların bulunduğu elektrikli ekipmanlar, tekstil ve ayakkabı ürünlerinden oluşurken en fazla uygunsuzluk oranı ise yüzde 30 ile asansörler oldu. Denetimler sonucunda aeresol kaplardaki uygunsuzluk oranı yüzde 21.1, makinelerde ise yüzde 16.8 oldu. En çok idari para cezası uygulanan ürün grupları asansörler, elektrikli ekipmanlar ile taşınabilir basınçlı ekipmanlar olarak sıralandı.

Piyasa gözetim ve denetim sonuçlarını değerlendiren Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, denetim faaliyetlerinin en önemli sonuçlarından birisinin bu faaliyetlerin doğrudan tüketicilerin can ve mal güvenliği ile ilgili olduğuna dikkat çekti. Bakanlık olarak 9 ayda toplam 50 bin 192 farklı modelde sanayi ürününün denetimden geçirildiğini ifade eden Ergün “Önceki yıllara göre değerlendirme yaptığımızda, her geçen yıl tespit edilen uygunsuz ürün sayısındaki artış, Bakanlık olarak yaptığımız denetim faaliyetlerindeki etkinliğin yükseldiğini gösteriyor. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de, halkımızın can ve mal güvenliğini tehdit eden ürünlere asla geçit vermeyeceğiz” dedi.

661 bin lira ceza
    Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Ocak-Eylül 2013 dönemi piyasa denetimlerinde en çok idari para cezası 661 bin 624 lira ile asansör, 231 bin lira ile elektrikli ekipmanlar ve 64 bin lira ile de taşınabilir basınçlı ekipmanlar grubuna kesildi. Denetlenen ürünlerde ortalama uygunsuzluk oranı yüzde 9.8 oldu. 9 aylık dönemde denetlenen 50 bin 192 ürünün 27 bin 786’sı ithal iken 22 bin 406’sı ise yerli ürünlerden oluştu.
    KAYNAK
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 18 Ekim 2013 ---
    8388_11_42_23.jpg

Ekli Dosyalar:

• haber.jpg
      haber.jpg
      Dosya Boyutu:
      42,3 KB
      Görüntüleme:
      16.982
  2. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    İSG bilinci yavaş yavaş tüm toplumu sarıyor. İyi haber bunlar.
  3. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    Bence asansör firmalarının yetkinliği ve ürettikleri asansörlerin standartlara uyumu devlet tarafından denetlenmeli. Her firma asansör yapamamalı. Sonuçta can taşıyor. Haberde bahsi geçen asansörlerin birçoğu yeni imalattır.
    Standarda uymayan asansörlerin revizyonlarının maddi külfeti tamamen ev sahiplerine yansıtılıyor. Bu yanlış. Asansörü yapan firma üstlenmeli. Nasreddin Hoca'nın fıkrasında dediği gibi "Hırsızın hiç mi suçu yok?"
  4. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Sizde haklısınız ama CE belgeli kaliteli asansör dururken ucuzunu alanda maliyetini üstlenmeli haksız mıyım.

Pek çok türü var iyisini almazsan olası sonuçlarada katlanırsın.
  5. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    Apartmanların çoğu müteahhit işi. Daire sahiplerinin asansörün kalitesi konusunda bilgi sahibi olduğunu düşünmüyorum. Bence asansör firmaları da standardize edilmeli ve devlet tarafından sıkı denetlenmeli. Standart dışı asansör imalatına izin verilmemeli.