1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Denetlenen oldu mu, müfettişler nasıl yorumlar yapıyor ?

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve mahmut.mengulluoglu tarafından 3 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. mahmut.mengulluoglu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Arkadaşlar , hizmet verdiği yer denetlenen arkadaşlarımız var mı ? Deneyimlerini bizlerle paylaşabilir mi ? Hepimiz bilgilenelim.
  2. Engin Kara İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    4971
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    SERBEST
    sanırım kimse denetleme geçirmemiş.
  3. Engin Kara İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    4971
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    SERBEST
    5 personelin çalıştığı bir işletmede-Müfettişlerin Yazdığı Maddeler;
    -İşyerinde kimyasalla etkileşim,maruziyet ile ilgili risk değerlendirmesi yapılmamıştır.
    -İş ekipmanları ve makinelerin (pres,CNC,freze tezgahı vb.) tehlike riskleri ayrı ayrı değerlendirilerek risk değerlendirmesi yapılmamıştır.
    -Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği yönetmeliği çerçevesinde işçilere iş sağlığı ve güvenliği eğitimi verilmemiştir.
    -Çalışanların işe giriş ve periyodik sağlık muayene raporları yoktur.
    -Yangın alarm ve tatbikatı yapılmamıştır.
    -Acil eylem planı yoktur.
    -Bazı makinelerin gövde topraklaması yoktur, makinelerin gövde topraklama kontrol belgesi yoktur.
    -Zeminde bulunan elektrik kablolarının bir kısmının izoleleri bozulmuştur, topraklama kablolarında ilave bulunmaktadır, elektrik tesisatının periyodik kontrol belgesi yoktur.
    -İşçilerin mesleki eğitim belgesi yoktur.
    -Sütunlu matkapta operasyon noktasında koruyucu tertibat yoktur.
    -Elektrik panolarının önünde yalıtkan paspas yoktur.
    -CNC torna ve frezelerin kapılarındaki switch tertibatları iptal edilmiştir.
    -Atölye içerisinde 108.5 lt'lik LPG tüpü bulunmaktadır.
    -İşyerindeki iki adet presin kayış kasnak tertibatı açıktadır.
    -Eksantrikli preste çift el kumanda tertibatı yoktur,açık kalıpta ayak pedalı ile kullanılmaktadır. Kalıp bölgesinde koruyucu tertibat yoktur.
    -Torna ve frezede gözlük kullanılmamaktadır.
  4. Rıfat YILDIRIM İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ÇİM-PET Çevre Danışmanlık
    peki uyarı mı verildi sadece yoksa maddi yaptırım var mı?
  5. Engin Kara İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    4971
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    SERBEST
    1 ay içinde bu maddelerin tümünü hallatmeleri gerektiğini, aksi taktirde her bir madde için para cezası vereceklerini belirttiler. Fakat 1.5 ay oldu müfettişler tekrar uğramadılar. 5 ay sonra gelip tamamlanmayan önlemleri tespit ederlerse; UYGULANMASI GEREKEN PARACEZASI X AY mesela; Elektrik panosunun altına yalıtkan paspas konulmalıdır diye madde varya diyelim 5 aydır konulmamış ve müfettişler gelmiş. Bu durumda 2000X5= 10.000 TL para cezası veriyorlar(Yaşanmış bir olay). 60 TL lik bir paspas için 10.000TL para cezası :)
  6. Rıfat YILDIRIM İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çok güzel :)
  7. Engin Kara İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    4971
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    SERBEST
  8. Rıfat YILDIRIM İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    yani yaptırım olmadan kimse bir şey yapmaz bu devirde :) kimse ne insan sağlığını ne de çevre sağlığını düşünüyo artık. Herkes cebinden çıkacak paranın hesabını yapıyor :)
  9. Engin Kara İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    4971
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    SERBEST
    Aynen kardeşim. İşletme yöneticilerinin İSG alanında düzenleme-önlem almalarını ve bu işe önem vermelerini istiyorsan. Alınmayan düzenlemelere verilecek maddi yaptırmlardan söz etmen gerekecektir. İşçi sağlığı ve güvenliği onlar için sıkıntı değil (Şahsi tespitim:İşletme sahiplerinin %17 si hariç). Beyaz yalan tam bizim mesleğimize göre.
    Örnek;
    -Geçende "fanatik gazetesinde" okudum işçinin teki merdivenden kayıp düşüyo ve ölüyo "Hüsnü Bey".:)
    Hüsnü says;
    -Eeeee,
    You say;
    -İşverene 350.000 TL para cezası veriyorlar."İNANDIRICI OLMASI İÇİNDE" bunun 150.000 TL'sini SSK karşılıyor. Galanıda işverene muck!:)
    Hüsnü again says;
    - Yapma ya!! Oğlum Cengiz KAM ON:) bakem buraya hadi git şu bizim merdivenlere kauçuk bant al bide o basamakları genişletmemiz lazım işçinin ayak tabanı sığmıyo merdivenden inerken.Düşecekler şimdi başımıza bela olacak. Dikkatli olmazsa düşer tabi de biz önlemimizi alalım..GENEL KAFA YAPISI işte budur Rıfatcım.
  10. Rıfat YILDIRIM İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    hayırlısı olsun bakalım :)
  11. Serdar Özcan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    130386
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    ek olarak acil cıkıs yönlendirmeleri olmadığından , periyodik muayeneler , basınclı kapların testleri , forklift vinc kontrolleri .. yapılmadığından dolayı ve isg uzmanı ve iş yeri hekimin bulunmadığından dolayı bir raporla birlikte 32,000 TL ceza ödedikten sonra anlaştığım bir firmada çalışıyorum :)
  12. halilurkut İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu dediğiniz işletme ağır ve thlikeli sınıfta heralde peki aynı sekilde mesela fırınlarda 4-5 kişi calışıyo yine de butun egitimlerin verilmiş olması mı gerekiyo. acil durum planlarnın tatbikatlarnn yapılmıs olması mı gerekiyo.Ben fırınlara risk analizi yapacagm bunlarda bu soyldklermi yapmak zorunda mym bide elinde bunla ilgili daha onceden calışma yapan var mı bn arastırmamı yaptm ama ilk olacak bnm için bu analizler bişeyleri atlayıp işi yapamamıs konumuna düşmek istemiyorum
  13. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    çok uçsuz bucaksız bir konu gibi görünmesine rağmen genel müfettiş mantığı eğer bir şeyler yapılmış ve hala daha yapılmaya çalışılıyor ise pek de herşeyin üzerinde o kadar durmuyorlar (benim gördüğüm ve bugüne kadar sohbet ettiğim müfettişlerin söyledikleri bu yönde) ama işletme hem nalına hem mıhına mantığında ise acıma yok, ki olmasın da zaten...

şuna hiç inanmamıştım zaten, efendim yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte müfettişleri salıcaz, dünya cezalar kesicez, işleri takip edicez havada kalmayacak ıvır zıvır...sanki bir sürü müfettiş alımı oldu da bakanlığa hemen 1 ocakta (1 ocak tatil 2 ocakta :) ) salıverecekler gibi bir izlenim oluşturmaya çalıştılar...denetim sıklığı bundan önce ne idiyse bundan sonra da o olur, kaç müfettiş var kaç tane işletme var.. !!!
  14. Halime İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ÇSGB enjeksiyon ve presler ile ilgili yapılan denetleme ile ilgili aksiyon planı ektedir.

Ekli Dosyalar:

15. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    tekstil sektörü için buna benzer bir örnek varmı ?
  16. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    11423
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bizi müfettiş yapsınlar:pBak ne güzel denetleriz. Müfettişleri de kısa süreliğine İş güvenliği uzmanı,hani empati yapabilsinler diyee :)
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 20 Şubat 2013 ---
    Bu tür örnekler, hazır önümüze gelen klasik listelerden daha yararlı oluyor,en azından bakanlığın müfettişlerin önceliklerini öğreniyoruz.5 sayfalık listeleri görüşümde kramp girip başıma, sayfayı kapatıyordum.
  17. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    müfettişlik de çok zor aslında, göçebe memurlardan kendileri...
  18. akanda İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    biz denetim geçirmedik ama son zamanlarda tetanoz aşısı belgelerini istediklerini duydum.
  19. Engin Kara İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    4971
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    SERBEST
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 20 Şubat 2013 ---
    ÇSGB'dan denetime geldiklerinde preslere mi baktılar sadece? Bu arada preslerde de yani hiç bir önlem alınmamış.İşte Türkiye'nin durumu bu..
  20. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Eskişehir
    Sertifika Numarası:
    45030
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
    güzel bir bilgilendirme olmuş.. teşekkürler...