1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Denetlenen oldu mu, müfettişler nasıl yorumlar yapıyor ?

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve mahmut.mengulluoglu tarafından 3 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. jt57 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  patlamadan koruma dökümanı istediler ısrarla ve hangi bölge hesabıyla yapın dediler kağıda yazmadıkları detaylı istedeikleri var offf offf bende risk değerlendirmesini revize ediyorum yeni yönetmeliğe göre.... bittiğinde paylaşırım :)
 2. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  11423
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Patlamadan koruma dökümanının formatını verdiler mi ?kağıda yazmadıkları detaylar mııı aaaaaa:oops: olmaz ki, ama bunlar nasıl denetimci,kafalarına göre tutanak yapıp istekte bulunmuşlar muhtemelen atladıkları şeyleri de aaa niye bunu yapmadınız diye gelecek denetimde sizden isterler.Hu hu Çalışma Bakanlığının çok değerli denetimcileri denetimleri formlarla standartlaştıralımm.:cool:
 3. Mehmet Ali İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar, iş müfettişleri mayıs ayında Balıkesire gelecekler. Balıkesirli arkadaşlara duyurulur..
 4. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  patlamadan korunma dökümanında hesaplama derken havalandırma sistemi hesabından bahsediyorsunuz sanırım?
 5. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel
  bir hesaplamadır gidiyor patlamadan korunma dökümanında, zone ları belirleyip gerekli önlemleri yazıp uygulattıktan sonra daha ne istenir ki???
 6. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  ekteki gibi havalandırma sistemi hesapları sanırım

  Ekli Dosyalar:

 7. Enver Çığşar İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  5343
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TOROS OSGB

  Ekli Dosyalar:

 8. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  1. Ortam Havasında Gaz ve Buhar Ölçümü:
  İşçilerin sağlığı için risk oluşturabilecek kimyasal maddelerin ortam havasındaki gaz ve buharlarıyla ilgili ölçüm yapılmamıştır.
  İşveren çalışanların sağlık ve güvenliği yönünden tehlikeli kimyasal maddelerden kaynaklanan risklerin ortadan kaldırılması veya en az düzeye indirilmesi için her türlü önlemi alacaktır. İşveren, alınan önlemlerle koruma ve önlemenin yeterince sağlandığını başka bir şekilde ortaya koyamadığı hallerde; çalışanların sağlığı için risk oluşturabilecek kimyasal maddelerin düzenli olarak ölçümünü sağlayacaktır. İşyerinde çalışanların kimyasal maddelere maruziyetini etkileyebilecek koşullarda herhangi bir değişiklik olduğunda bu ölçümler tekrarlanacaktır. Ölçüm sonuçları, mesleki maruziyet sınır değerleri dikkate alınarak değerlendirilecektir.
  (6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Madde: 4, Geçici Madde:2; Kimyasal Maddelerle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik Madde: 8/a,d)

  2. Risk Değerlendirmesi
  İşyerinde risk değerlendirmesi yapılmamıştır.
  (1) İşveren, iş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapmak veya yaptırmakla yükümlüdür. Risk değerlendirmesi yapılırken aşağıdaki hususlar dikkate alınır:
  a) Belirli risklerden etkilenecek çalışanların durumu.
  b) Kullanılacak iş ekipmanı ile kimyasal madde ve müstahzarların seçimi.
  c) İşyerinin tertip ve düzeni.
  ç) Genç, yaşlı, engelli, gebe veya emziren çalışanlar gibi özel politika gerektiren gruplar ile kadın çalışanların durumu.
  (6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Madde:10/ 1)

  3. Patlamadan Korunma Dokumanı:

  a. Patlama riski değerlendirilmemiştir.
  İşveren, işyerinde risk değerlendirmesi yaparken patlayıcı ortamdan kaynaklanan özel risklerin değerlendirmesinde aşağıdaki hususları da dikkate alacaktır:
  a) Patlayıcı ortam oluşma ihtimali ve bu ortamın kalıcılığı,
  b) Statik elektrik de dahil tutuşturucu kaynakların bulunma, aktif ve etkili hale gelme ihtimalleri,
  c) İşyerinde bulunan tesis, kullanılan maddeler, prosesler ile bunların muhtemel karşılıklı etkileşimleri,
  d) Olabilecek patlamanın etkisinin büyüklüğü.
  Patlama riski, patlayıcı ortamların oluşabileceği yerlere açık olan veya açılabilen diğer yerler de dikkate alınarak bir bütün olarak değerlendirilecektir.
  (6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Madde: 4, Geçici Madde:2; Patlayıcı Ortamların Tehlikelerinden Çalışanların Korunması Hakkında Yönetmelik Madde:6)

  b. Patlamadan koruma dokumanı hazırlanmamıştır.
  İşveren, Patlayıcı Ortamların Tehlikelerinden Çalışanların Korunması Hakkında Yönetmeliğin 6 ncı maddesinde belirtilen yükümlülüğünü yerine getirirken, aşağıda belirtilen ve bundan sonra "Patlamadan Korunma Dokümanı" olarak anılacak belgeleri hazırlamakla yükümlüdür. Patlamadan Korunma Dokümanında, özellikle;
  a) Patlama riskinin belirlendiği ve değerlendirildiği,
  b) Patlayıcı Ortamların Tehlikelerinden Çalışanların Korunması Hakkında Yönetmelikte belirlenen yükümlülüklerin yerine getirilmesi için alınacak önlemler,
  c) İşyerinde Patlayıcı Ortamların Tehlikelerinden Çalışanların Korunması Hakkında Yönetmelik Ek-I’e göre sınıflandırılmış yerler,
  d) Patlayıcı Ortamların Tehlikelerinden Çalışanların Korunması Hakkında Yönetmelik Ek-II’de verilen asgari gereklerin uygulanacağı yerler,
  e) Çalışma yerleri ile uyarı cihazları da dahil iş ekipmanının tasarımı, işletilmesi, kontrol ve bakımının güvenlik kurallarına uygun olarak sağlandığı,
  f) İşyerinde kullanılan tüm ekipmanın "İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği" ne uygun olduğu, hususları yazılı olarak yer alacaktır.
  Patlamadan korunma dokümanı, işin başlamasından önce hazırlanacak ve işyerinde, iş ekipmanında veya organizasyonunda önemli değişiklik, genişleme veya tadilat yapıldığında yeniden gözden geçirilerek güncelleştirilecektir.
  (6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Madde: 4, Geçici Madde:2;Patlayıcı Ortamların Tehlikelerinden Çalışanların Korunması Hakkında Yönetmeliği Madde: 10)

  c. Elektriksel ekipman Exproof değildir. Sınıflandırılmış bölgelerde uygun makine ve ekipman kullanılmamıştır.
  Risk değerlendirmesine göre hazırlanan patlamadan korunma dokümanında aksi belirtilmemesi halinde, patlayıcı ortam oluşabilecek tüm yerlerdeki ekipman ve koruyucu sistemler, 30/12/2006 tarihli ve 26392 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Muhtemel Patlayıcı Ortamda Kullanılan Teçhizat ve Koruyucu Sistemlerle İlgili Yönetmelikte belirtilen kategorilere göre seçilecektir.
  Özellikle gazlar, buharlar, sisler ve tozlar için aşağıda belirtilen bölgelerde, karşılarında verilen kategorideki ekipman kullanılacaktır.
  Bölge 0 veya Bölge 20: Kategori 1 ekipman,
  Bölge 1 veya Bölge 21: Kategori 1 veya 2 ekipman,
  Bölge 2 veya Bölge 22: Kategori 1, 2 veya 3 ekipman.
  (6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Madde: 4, Geçici Madde:2; Patlayıcı Ortamların Tehlikelerinden Çalışanların Korunması Hakkında Yönetmelik Madde:11 –Ek-II/B)

  4. Operasyon Noktasına veya Hareketli Kısımlara Temas:
  İş ekipmanın hareketli kısımları ile temasa karşı tedbir alınmamıştır./ İş ekipmanlarının koruyucuları sağlam ve dayanıklı yapıda değildir./ İş ekipmanlarının kayış ve kasnakları koruyucu içine alınmamıştır./ Metal işleme tezgahlarının operasyon noktalarına temas koruyucularla engellenmemiştir./ Kapalı kabin içerisinde çalışan tezgahların kapakları açıldığında operasyon noktalarına temas etmeden ekipmanı tamamıyla durdurabilecek sistemler bulunmamaktadır./ Giyotin makas, apkant pres vb. tezgahlarda fotosel tertibatı yoktur./ Preslerde çift el kumanda tertibatı yoktur./ Santrifüjlü makinelerde makine tam olarak durmadan kapağın açılmasını önleyecek tertibat yoktur.
  İş ekipmanının hareketli parçalarıyla mekanik temas riskinin kazaya yol açabileceği hallerde; iş ekipmanı, tehlikeli bölgeye ulaşmayı önleyecek veya bu bölgeye ulaşılmadan önce hareketli parçaların durdurulmasını sağlayacak uygun koruyucular veya koruma donanımı ile donatılacaktır.
  Koruyucular ve koruma donanımı:
  - Sağlam yapıda olacak,
  - İlave tehlike yaratmayacak,
  - Kolayca yerinden çıkarılmayacak veya etkisiz hale getirilemeyecek şekilde olacak,
  - Tehlike bölgesinden yeterli uzaklıkta bulunacak,
  - Ekipmanın operasyon noktalarının görülmesini gereğinden fazla kısıtlamayacak,
  - Sadece işlem yapılan alana girişi kısıtlayacak, bunlar çıkarılmadan parça takılması, sökülmesi ve bakım için gerekli işlemlerin yapılması mümkün olacaktır.
  (6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Madde: 4, Geçici Madde:2; İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği Madde: 6 EK-I Madde: 2.8)

  5. Parça Fırlaması:
  İş ekipmanlarında parça fırlamalarına karşı tedbir alınmamıştır./ İş ekipmanın çalışan çalışanın üzerine devrilmesine karşı tedbir alınmamıştır./ Torna ve demir testere tezgahında siperlik yoktur./ Spiral taşlama cihazlarında taş koruyucuları yoktur./ Matkaplarda çapak sıçramalarına karşı tedbir alınmamıştır./ Matkap ve Freze tezgahlarında işlenen parça sabitlenmemiştir./ Zımpara taşının koruyucu yan kapakları yoktur./ Konkasörlerde taş fırlamasına karşı tedbir alınmamıştır./ Şahmerdanlar etrafına paravanlar konulmamıştır.
  Parça fırlaması veya düşmesi riski taşıyan iş ekipmanları, bu riskleri ortadan kaldıracak uygun güvenlik tertibatı ile donatılacaktır.
  İşçilerin sağlığı ve güvenliği açısından gerekiyorsa, iş ekipmanı ve parçaları uygun yöntemlerle sabitlenecektir.
  İşçilerin sağlık ve güvenliği açısından önemli bir tehlike oluşturabilecek, iş ekipmanının parçalarının kırılması, kopması veya dağılması riskine karşı uygun koruma önlemleri alınacaktır.
  (6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Madde: 4, Geçici Madde:2; İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği Madde: 6, EK-I Madde: 2.5, 2.6, 2.7)

  6. Gaz Alarm Cihazı:
  Doğal gazla çalışan ekipmanların bulunduğu yerde gaz algılama ve alarm cihazı yoktur./İşyerinde patlayıcı ortam oluşma ihtimali bulunan …… bölümünde sesli ve/veya ışıklı uyarı sistemleri bulunmamaktadır.
  Gereken durumlarda, patlama şartları oluşmadan önce, çalışanların sesli ve/veya görsel işaretlerle uyarılması ve ortamdan uzaklaşması sağlanacaktır.
  (6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Madde: 4, Geçici Madde:2; Patlayıcı Ortamların Tehlikelerinden Çalışanların Korunması Hakkında Yönetmelik Madde:9, EK II/A-2.6 )

  a. LPG kullanılan alanda sesli uyarı cihazı/gaz alarm cihazı bulunmamaktadır.
  LPG kullanılan sanayi tipi büyük mutfaklarda gaz kaçağını tespit eden ve sesli olarak uyaran gaz uyarı cihazının bulundurulması mecburidir.
  (6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Madde: 4, Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik Madde:109.5)


  b. Tehlikeli kimyasal maddelerle çalışmalarda (üretim ve depolama) parlayıcı madde miktarının tehlikeli konsantrasyonlara ulaşması ve kimyasal olarak kararsız maddelerin tehlikeli miktarlarda bulunması önleyecek sistemler (gaz dedektörleri, online izleme sistemleri, termal kameralar vb.) bulunmamaktadır.
  İşyerinde parlayıcı madde miktarının tehlikeli konsantrasyonlara ulaşması ve kimyasal olarak kararsız maddelerin tehlikeli miktarlarda bulunması önlenecektir.
  (6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Madde:4, Geçici Madde-2, Kimyasal Maddelerle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik Madde:8.f.1)


  c. Otomatik devreye giren; yangın algılama ve dedektör sistemleri bulunmamaktadır.
  Parlayıcı maddelerden kaynaklanan yangın veya patlama halinde veya kimyasal olarak kararsız madde ve karışımlarının zararlı fiziksel etkilerinden, işçilerin zarar görmesini önlemek veya en aza indirmek için gerekli önlemler alınacaktır.
  (6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Madde:4, Geçici Madde-2, Kimyasal Maddelerle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik Madde:8.f.3)

  7. Yangın Söndürme Ekipmanları:
  Yangın detektörleri ve alarm sistemi yoktur/Yangın söndürme ekipmanının sayısı yeterli değildir.
  İşyerinin büyüklüğüne, yapılan işin özelliğine, kullanılan maddelerin fiziksel ve kimyasal özelliklerine ve çalışanların sayısına göre işyerinde etkili ve yeterli yangın söndürme ekipmanı ile gerektiğinde yangın dedektörleri ve alarm sistemleri bulunacaktır.
  Yangın söndürme ekipmanı kolay kullanılır olacak, görünür ve kolay erişilir yerlere konulacak, önlerinde engel bulunmayacaktır.
  Yangın söndürme ekipmanı ve bulunduğu yerler Güvenlik ve Sağlık İşaretleri Yönetmeliğine uygun şekilde işaretlenecek, işaretler uygun yerlere konulacak ve kalıcı olacaktır.
  (6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Madde: 4, Geçici Madde:2; İşyeri Bina ve Eklentilerinde Alınacak Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Yönetmeliği Madde:5 EK/1-5.1)

  8. Ex-proof Ekipman:
  İşyerinin … bölümündeki fan ve havalandırma motorları ex-proof değildir.
  Doğalgaz, LPG veya tehlikeli maddeler ile çalışılan yerlerde fanların ve havalandırma motorlarının patlama ve kıvılcım güvenlikli (ex-proof) olması gerekir. Kablo ve pano tesisatlarının da kıvılcım güvenlikli olması şarttır.
  (6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Madde:4, Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik Madde:88.5)

  Gaz algılama sistemleri ex-proof değildir.
  Gaz kaçaklarına karşı patlama ve kıvılcım güvenlikli gaz algılama sistemi (Muhtemel Patlayıcı Ortam -ATEX- Belgeli, ex-proof) yapılır.
  (6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Madde:4, Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik Madde: 111/1-b/2)

  9. Otomatik Yağmurlama Sistemi:
  İşyerinde otomatik yağmurlama sistemi bulunmamaktadır.
  Toplam alanı 1000 m2’den fazla olan, kolay alevlenici ve parlayıcı madde üretilen veya bulundurulan yapılarda otomatik yağmurlama sistemi kurulması mecburidir
  (6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Madde:4, Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik Madde:96/2-e)

  10. Uygun Olmayan Söndürme Sistemi:
  Asetilen, karpit deposu,.. vb su ile reaksiyona girebilen yerlerde sulu söndürme sistemi bulunmaktadır.
  Suyun söndürme etkisinin yeterli görülmediği veya su ile reaksiyona girebilecek maddelerin bulunduğu, depolandığı ve üretildiği hacimlerde uygun tipte söndürme sistemi tesis edilir.
  (6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Madde:4, Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik Madde:98.2)
 9. Seyhan Aktepe İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  ööyle bir önerge yokki şu sistemede yapacaksın diye sacma bi olay istediğim gibi risk değerlendirme yaparim... bunlarda bulmuslar bunuyorlar!
 10. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Eskişehir
  Sertifika Numarası:
  45030
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
  İSG hizmeti almamış metal sektörüne ait bir firmada iş müfettişi tarafından bulunan eksiklik listesi,
  faydalı olacaktır. Eksiklikler için ilk etapta ceza kesilmedi, tamamlanması için bir süre verildi. iş müfettişi eksiklik raporu__.jpg
 11. İbrahim Şenol İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel
  bakanlığın bu konuda teknik olarak yol göstermesi lazım...
 12. captainstrange İSGforum Üyesi

  Bugun itibariyle güneşlideki 3 tekstil firması denetleme yapıldı.İş güvenliği Uzmanın 6331 sayılı kanunda belirtilen niteliklere uygun olarak yapmadığı risk analizi nedeniyle tutanak tutuldu.Hatta adamlar isg-katip üzerinden vatandaşın telefonunu arayıp bulunduğu yere işletmeye gelmesi beklenmiş.Dikkatli olalım
 13. Fatma USLU İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Bu risk analizlerini yönetmeliğe göre kontrol ediyorlar tamam ama. Tecrübesiz bir uzmanın hazırladığı risk analizi ile 40 yıllık iş müfettişinin gözlemlerinin aynı olamayacağı düşüncesindeyim. Sonuçta risk analizi bir sefere mahsus hazırlanıp rafa kaldırılan bir çalışma değil. Üzerinde sürekli iyileştirmeler yapılabilir.
 14. buketdemir İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  risk analizleri konusundaki muamma çok can sıkıcı olmaya başladı o_O
 15. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Şartlar

  Risk değerlendirmesi yönetmeliğini okumak ve ezberlemek lazım şart.1
  Risk değerlendirmesi yönetmeliğinde herşey anlaşılır ve standart çerçeveyi çok iyi çizilmiş şart.2
  Risk Değerlendirme Dökümantasyon ve Risk Değerlendirmesinden oluşur şart.3
  Risk değerlendirmesi yapılacak yere uygun yöntem ve şablon seçimi çok önemlidir şart.4
  Risk Değerlendirme için anket yapmak,çalışanların görüşlerini almak çok önemli şart.5
  Risk Değerlendirmesi yönetmeliğine göre ekip kurulması ve atama dilekçeleri düzenlenmeli şart.6
  Risk Değerlendirme Uzmanlık ve İşletme Kontrolü Hususunda profesyonellik gerektirir şart.7
  Risk değerlendirme çalışmaları kontrol formları ve çek listler ile desteklenmeli şart.8
  Risk Değerlendirmesinde DÖF çok önemlidir şart.9
  Risk Deerlendirmesinde önlem ve Tavsiyelerde Kaynağında yok etmek öncelik olmalı şart.10
  Risk Değerndirme çalışmalarında Fotoğraf çekmek ve yasal gerekleri belirtmek şart.11
  Risk değerlendirme çalışmalarında işyerine göre işin uzman mühendislerinden destek almak şart.12

  Risk Değerlendirme Dosyanızda şunlar olmalı,

  1-Risk Değerlendirme raporu Dökümantasyon-Giriş
  2-Risk Değerlendirmesi
  3-Anketler
  4-kontrol ve çek list çalışmaları
  5-profesyonellerin sertifika fotokopileri
  6-Risk Değerlendirme ekip atama yazıları
  7-sözleşme ve teklifler
  8-Risk Değerlendirme Yönetmeliği
  9-ölçüm,analiz,muayene rapor örnekleri
  10-DÖF açılmışsa,Açılmış DÖFler(kapatılması mail yoluyla yapılabilir)

  Önemli Hususlar,

  Risk Değerlendirme raporunda mevzuata göre yapılması gerekenler yada risk değerlendirme raporunda yönetmelik gereği olması gereken standartlar:

  1. Amaç
  2. Kapsam
  3. Dayanak
  4. Tanımlar
  5. Risk Değerlendirme Ekibi
   • işveren veya işveren vekili
   • iş güvenliği uzmanı yada işyeri hekimi
   • çalışan temsilcisi
   • destek elemanı
   • çavuş,usta veya vardiya mühendisi
  6. Tehlike tanımlama
   • faaliyet alanları
   • tehlike tanımları
  7. Risklerinbelirlenmesi,izlenmesi,planlanması,kişiler,sorumlulular,tedbirler,DÖFler ve Süreleri
  8. Dökümantasyon Yapısı
   • ünvan,adres ve işveren adı
   • uzman yada hekim sertifika bilgileri
   • gerçekleşen tarih ve risk değerlendirme geçerlilik süresi
   • proses yada bölümler
   • tehlikeler
   • riskler
   • risk değerlendirme yöntemi
   • risklerin önemi ve analiz sonuçları
   • DÖF,gerçekleşme tarihi ve sonrası risk seviyesi
   • tüm sayfalar numaralandırılacak,her sayfa paraf edilecek,son sayfasında ekip içinde bulunan herkes imzalayacak
   • elektronik ortamda da arşivlenecek
  9. Risk Değerlendirmesi yenilemesi
  • Çok tehlikeli-iki yıl
  • tehlikeli-dört yıl
  • az tehlikeli-Altı yılda bir yenileyeceksin ve diğer hususlarda yönetmelikta var revize de edeceksin..
  Erkan DÜNDAR
 16. İbrahim Şenol İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel
  Risk Değerlendirmesi yönetmeliğine göre ekip kurulması ve atama dilekçeleri düzenlenmeli şart.6

  erken bey bu atama yazılarına dair örnek var mı?
 17. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman

  Ekli Dosyalar:

 18. İbrahim Şenol İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel
  Şu anda birçok işyeri risk analizlerini şubat-mart tarihli hazırlatmakta.
  Denetimlerde müfettişler tarih konusunda sıkıntı yapıyor mu?
 19. Engin Kara İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  4971
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  SERBEST
 20. Ali Ünal İSGforum Üyesi

  Arkadaslar hayati bir risk yok ise rahat olun il etap eksik bildirme şeklinde. Sayısız teftişlere giren biri olarak yapıcı olun müfettişler mücadele etiğinizi çaba gösterdiğinizi hissetsin birazda nabza göre serbet verin kolaylıkla atlatırsınız. Bol bol fikir ve öneri alın şunu şöyle yapsak böyle yapsak sizin dusuncenız nedır gıbı dıyaloglara gırın emeınım onlardan cok sey ogreneceksınız.