1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Depolarda raf yüksekliği ne kadar olmalı?

Konusu 'Elle ve Mekanik Yük Taşıma' forumundadır ve Eren Baran tarafından 15 Eylül 2014 başlatılmıştır.

1. Merhabalar

Çalıştığım firmada Depo yetersizliğinden dolayı 3 kat yükleme yapabilidiğimiz rafların üzerine bir kat daha raf yapmak isteniyor. üste eklenecek olan ilave raf ayakları mevcut olan ayaklara civata ile tutturulacak. Raf yüksekliği 225 cm artacak. Bu işlemler rafların güvenle taşıya bileceği yükün hesabı yapılarak yapıldığını, eklemeninde oldukça sağlam yapıldığını ve rafların güvenlik açısından bir sorun teşkil etmeyeceğini düşünürek.

Raflar için bir standart varmıdır?
    Böyle bir çalışma yapılmasına (Raflara ek yapılmasının ) her hangi bir engel var mıdır?
    Raflar kaç kat yapılabilir?
    Rafların toplam yüksekliği en fazla kaç metre olabilir?

bu konuları araştırdım fakat bulamadım. Bu sorulara cevap arıyorum. Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekür ederim.
  2. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Buna benzer bir konuyu antrepo için ben de araştırmıştım ama verimli bir sonuca ulaşamadım.
    Arkadaşlarımızla yaptığımız çalışma sonrasında 3m'lik sınırın istif sınırı olduğunu, dayanıklı raf sistemleri ile ( bağlantı ve sağlamlık kontrolleri ile tabi ) bu sorunun aşılabileceğini ve kontrollü olduktan sonra bir limit olduğuna rastlamadık.
  3. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    raf sistemi için bir sınır yok ama sorumluluk size kalıyor. eğer güveniyorsanız statik ve dinamik hesaplara, uzatabiliyorsunuz. sadece yükleme yapacağınız ekipmanların da yeteringe güvenli olduğundan emin olun. yasal olarak uygun ama çok dikkatli olun. o yükdeklikten bir vida bile düşce adamın kafasını deler :)
    alandaki yay/forklift trafiği çok dikkatli konulmalı vs.
    araba fabrikalarında tam otomatik kule gibi metrelerce yükseğe çıkanları var. hen de üzerine araba yüklüyor adamlar :D
  4. Sanırım Araba fabrikalarındaki rafın orjinal olarak çok yüksek olmasından bahsediyorsunuz. Bahsettiğim şey şu; orjinal yüksekliğini raf ayaklarına tepecen 250 cm ek ayak yaparak yükseltme işlemi.
  5. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Dediğimiz gibi.
    Bununla ilgili yasal bir sorun bulunmuyor. Tamamen statik hesaplamalara kalmış bir işlem. Eğer yapacağınız düzeneğin basitçe yıkılma, çökme vb. bir durumla karşılaşacağına inanmıyorsanız kullanın. Bunun için raf mesnetlerinde kullandığınız destek elemanı malzemesine ve sistemin genel ağırlığına bakın. Bana kalırsa , baktınız esnemeler, vb. başladı vazgeçin. Daha büyük sorunla karşılaşmaktan kaçının derim ben.
  6. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar
    Raflı istiflemelerde belirli bir yükseklik sınırına açıkcası bende rastlamadım.
    Ancak istifleme yüksekliği ile birlikte raflarda bazı ekipmanların bulunması konusu da önemlidir.
    Raflarda PALET ALTI EMNİYET TRAVERSİ ve RAF AYAK KORUMALARINA özel dikkat edilmelidir.
    raf.png
  7. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Statik hesaplamalar sonrasında raf ve depolama şartları ortaya çıkar. Değerlendirmede Statik hesaplarını baz alacaksınız.
  8. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    raf sistemleri ile ilgili olarak temesist raf sistemleri sitesinde güzel teknik bilgiler var
  9. Bu kadar kişi aynı sonuca ulaşmışsak demekki rafları kontrollü bir şekilde yükseltmeye karşı hiç bir kısıtlama veya engel yok. Emin olmak istemiştim ve oldukça eminim. Cevap yazan herkese teşekürler.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 18 Eylül 2014 ---
    ben değerlendirmemi 6331 sayılı kanunun 4. ve 5. maddesi gereğince risk oluşturmayacak şekilde raflara ekleme yapılabilir. Bu konuda herhangi bir yükseklik sınırlaması yoktur şeklinde yaptım.
    Tabi mevcut eksiklikleri yazıp bunlarında düzeltilmesini istedim.
  10. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    eğer raflara yükleme forklift ile yapılacaksa ki öyledir zaten
    forklift stoperi de önemli
    2013-12-04-5098.jpg
  11. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı: