1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Deprem Önlemleri

Konusu 'Serbest Kürsü' forumundadır ve efecan tarafından 10 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. efecan İSGforum Üyesi

  ÖNLEMLER

  Büyük Kitaplara Dikkat – aşağıdaki bölümlere doğru yerleştirin.

  Evinizin içindeki tehlikelere dikkat edin. Deprem olmadan önce evinizin içinde, özellikle tehlikeli olabilecek yerler ile ilgilenin. Buraları güvence altına aldıktan sonra, size, ailenize ve evcil hayvanlarınıza daha az zarar gelecektir.

  Raflarınızı duvara güvenli bir şekilde sabitleyin.

  Camlar ve cam eşyalar düşüp kırıldıklarında size ciddi zararlar verebilir. Camlarınızı içerden güneşlik filmi uygulayarak daha güvenli hale getirebilirsiniz.

  Menteşe ve benzeri parçalar ile duvara yaslanmış eşyalarınızı duvara sabitleyerek güvenli hale getirebilirsiniz. Özellikle kütüphaneler ve uzun eşyalardan bahsediyoruz.

  Büyük ve ağır parçaları rafların alt kısımlarına yerleştirin. Deprem sırasında düşebilir ve size zarar verebilirler. Ayrıca bu gibi parçaları vida ile sabitlemenizde yararlı olacaktır.

  Ağır parçaların altlarına kaymaz kumaş veya plastik (slip mat) kullanarak size zarar vermesini engelleyebilirsiniz. Örnek: Akvaryum, vazolar, çiçekler ve heykeller.

  Misina kullanarak uzun ve ağır parçaları duvara sabitleyin. Duvara bir çivi çakın ve sabitlemek istediğiniz parçayı misina ile sarıp çiviye bağlayın.

  Raflardaki parçaları duvara misina ile sabitleyin.

  Cam, şişe, ve yemek takımı gibi dolap içinde sakladığınız parçaların dolap kapaklarının kilitli olduğuna dikkat edin. Deprem sırasında yerlerinden fırlayarak size zarar verebilirler.

  Büyük resimler, hafif objeler, ve aynalar yataklardan uzakta asılmaları gerekmektedir. Bu parçaların deprem sırasında size zarar vermesini engellemek için duvara güçlü bir şekilde sabitlenmeleri gerekmektedir.

  Eğer duvarlarınızada derin çatlaklar yada bu gibi yarıklar varsa acilen tamir edilmeleri gerekmektedir. Hatta bu konu ile ilgili profesyoneI destek alınmalıdır.

  Evinizdeki kombi ve şofbenin sağlam şekilde sabitlendiğine dikkat edin.

  Elektrik sisteminizi, elektrikli ev eşyalarınızı ve gaz bağlantılarınızı kontrol edin. Gereken tamiratları yapın. Deprem sırasında sorunlu bağlantılar potansiyel yangın riski oluşturmaktadır.

  Elektrikli ev eşyalarınızı kapalı ve kablosu fişten çekilmiş şekilde tutunuz.

  Elektrikli ev aletlerinizin altına kaymaz plastik (slip mat) parçalar yerleştiriniz.

  Eğer şofbeniniz zarar görürse içecek suyunuz da zarar görecektir. Bu nedenle duvara sağlam bir şekilde sabitlendiğinden emin olunuz. Mümkünse yerede sabitleyiniz.

  Yanıcı malzemelerinizi güvenli yerlerde saklayınız.

  Yanıcı maddeler. Yangınlar deprem sonrasında depremden daha fazla zarara sebep olmaktdırlar. Riskleri minimize etmek çok önemlidir. Bu nedenle aşağıdaki mutlaka yapınız.

  Yanıcı malzemeleri kapalı dolapların en aşağıdaki kilitli kapaklı rafında saklayınız.

  Gaz şişelerini devrilmemesi için duvara ve yere sabitleyiniz.

  Doğalgaz borularınızın sağlam şekilde sabitlendiğinden emin olunuz. Profesyonel bir kişinin yardımına başvurunuz.

  Şömine kiremitleri deprem sırasında kolayca düşebilir...

  Evinizin etrafına bakın. Evinizin dışında deprem sırasında ortaya çıkabilecek zayıf noktaları kontrol edin.

  Eğer evinizde şömine var ise deprem sırasında sorun yaratabilir. Kiremitlerin ev duvarına sağlam bir şekilde sabitlendiğine eğer değilse çelik teller kullanarak duvara sabitleyebilirsiniz.

  Evinizin temellerinin yerli yerinde olduğuna, sizden önce kullananların büyük temeller üzerinde oynama yapmadığını kontrol ediniz, gerekirse bir mühendisten yardım alınız.

  Evinizde deprem tatbikatı yapınız...

  Evinizin içinde ve dışındaki güvenli yerleri belirleyiniz. Örnek: sağlam eşyaların altları, bına dışına bakmayan duvarlar, ayna ve camlardan uzak alanlar, ve dışarıdna bina ya girebilecek ağaç ve cisimler (Ör:Elektrik Direkleri).

  Yatağınızın altında bir adet çanta içinde sağlam bir çift ayakkabı ve çorap bulundurun. Deprem sırasında yerlerde kırık camlar olabilir.

  Önümüzdeki ay hazırlanan e-bültenimizde yer alan “Deprem Sonrası Yapılacakları” mutlaka okuyunuz.

  Mayıs Ayında yayınlanan ve bu ayda genel istek üzerine tekrar yayınladığımız “Yangına Karşı Alınacak Önlemler” yazımızı okuyunuz.

  Kendinizi ve ailenizdeki kişileri “deprem sırasında neler yapılmalı” konusunda eğitin. .

  Deprem sırasında gidilecek en uygun yeri önceden belirleyin. Çocuklarınızın acil durum numaralarını bilmelerini ve nasıl aranacağını öğrenmelerini sağlayın. Acil durumlarda evdeki doğalgaz, su ve elektrik sisteminin nasıl kapatılacağını ailenize öğretin.

  Mahallenizde bir “sivil savunma acil durum toplanma noktası” var ise, ailenize bu noktayı ve deprem sırasında yapmaları gereken buluşma tatbikatını öğretin.

  Ailenizin tüm detaylarını bileceği bir Acil İletişim Planı hazırlayın. Deprem sırasında aile fertlerinin dağılması durumunu göz önüne alarak merkezde bir buluşma noktası belirleyin.

  Başka bir şehirde yaşayan ve size lojistik destek sağlayabilecek bir aile yada arkadaş belirleyin. Bu ailenin ev telefonunu tüm aile fertlerinize ezberletin. Cep Telefonu ve Telsizlere güvenmeyin.

  Deprem sonrasında evinize ulaşmak için farklı ulaşım yolları tayin edin. Depremin hangi saatte olacağını bilmediğimizden işyerinde, okul da yada bir otobüs içinde olabilirsiniz. Evinize gidebilmek için farklı yolları bilmeniz yardımcı olacaktır.

  İhtiyacınız olan ürünleri hazırlayın...

  Önceden Bir Deprem / Acil Durum Çantası Hazırlayın. Aşağıdaki ürünler eviniz de ve bir merkez noktasında hazır olarak bekletilmelidir.

  El Feneri ve Piller (Ekstra Yedek Piller ile Birlikte)

  Taşınabilir Pilli Radyo ve Pilleri (Ekstra Piller ile Birlikte)

  Kendinden şarjlı El Feneri ve Radyo.

  Acil Durum Işık Çubukları, (glow sticks). Bunlar mumlarda daha güvenlidir. Bilhassa doğalgaz kaçakları ve diğer durumlara karşı güvenlidirler.

  İlk Yardım Çantası ve İlk Yardım Kullanım Kılavuzu

  Acil Durum Yemek ve Su Paketleri (en az 3 günlük, en fazla 2 haftalık.)

  Mekanik Konserve Açacağı

  Acil Durum İlaçları

  Nakit ve Kredi Kartı

  Ailenin tüm bireyleri için sağlam bir ayakkabılar.

  Ailenize ve etrafınızdaki insanlara bildklerinizi aktarın, okula giden çocuklarınıza önemli bilgileri ezberletin, ara sıra onlara sorun. Yaşlılarınızı konu ile ilgili eğitin. Bu yazıyı mümkün olduğunca paylaşın.

  Ekli Dosyalar: