1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Destek elemanı atamayanlar dikkat!

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 30 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İş sağlığı ve güvenliği uygulamalarında işverenlere getirilen yükümlülüklerden bir tanesi de destek elemanlarının atanması ve eğitimlerinin sağlanmasıdır.

  Destek elemanı, asli görevinin yanında iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili önleme, koruma, tahliye, yangınla mücadele, ilk yardım ve benzeri konularda özel olarak görevlendirilmiş uygun donanım ve yeterli eğitime sahip kişi olarak tanımlanmaktadır.

  Her işyerinde destek elemanı da görevlendirmek gerekmektedir. Soma faciasında 301 canımızı kaybetmenin en önemli nedeninin destek elemanlarının yetersizliği ve bu konudaki organizasyon eksikliği olduğunu düşünüyorum. Eğer yeterli eğitim almış ve yeterli sayıda destek elemanı olsaydı bu kadar ağır bir kayıp yaşanmazdı. Hem madencilerin tahliyesi, hem de arama kurtarma işlemleri çok daha hızlı yapılırdı.

  İşveren, işyerlerinde tehlike sınıflarını tespit eden tebliğde belirlenmiş olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışana kadar;

  -Arama, Kurtarma ve tahliye,

  - Yangınla mücadele,

  Konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirmelidir. Personel sayısına bağlı olarak destek elemanı sayısı da artacaktır.

  Koordinasyon

  Her konu için birden fazla çalışanın görevlendirilmesi gereken işyerlerinde bu çalışanlar konularına göre ekipler halinde koordineli olarak görev yapar. Her ekipte bir ekip başı bulunur.

  İşveren tarafından acil durumlarda ekipler arası gerekli koordinasyonu sağlamak üzere çalışanları arasından bir sorumlu görevlendirilir.

  Küçük işyerlerinin durumu

  Küçük işletmeler kapsamındaki 10’dan az çalışanı olan ve tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde bu yükümlülükleri yerine getirmek üzere bir kişi görevlendirilmesi yeterlidir.

  Görevlendirmeyene ceza var

  İşyerlerinde destek elemanı görevlendirmeyen işverenlere 2014 yılında 1.120 TL idari para cezası uygulanmaktadır. Aykırılığın devam ettiği her ay bu ceza uygulanacaktır.

  İş güvenliğinde kaynak kitap

  İş güvenliği uygulamalarında işverenlere ve çalışanlara getirilen çok sayıda yükümlülük var. Bu yükümlülüklerden bazıları, risk değerlendirmesi yapılması, acil durum planlarının hazırlanması, iş sağlığı ve güvenliği ile mesleki eğitim aldırılması, sağlık gözetimi, çalışan temsilcisi ve destek elemanı atanması, ortam ölçümlerinin yapılması gibi konularda getirilmiş çok sayıda yükümlülük var.

  İşte çok karmaşık ve anlaşılması zor bir konu iş sağlığı ve güvenliğini herkesin anlayacağı sade bir dilde ve gayet anlaşılır şekilde kaleme alan Bakanlık İş Başmüfettişi, A sınıfı İş Güvenliği Uzmanı değerli dostum Arif Temir Açıklamalı-Uygulamalı İş Sağlığı ve Güvenliği kitabı ile herkese rehberlik ediyor.

  Başta işverenler, avukatlar, mali müşavirler, iş güvenliği uzmanları, işyeri hekimleri ve şirket yöneticileri olmak üzere herkese tavsiye edeceğim bu kitabı Yaklaşım Yayıncılık’ın 0312-439 43 43 numaralı telefonundan isteyebileceğiniz gibi Yaklaşım bölge bayileri ve yayınevlerinden de temin edebilirsiniz.

  Resul KURT »info@resulkurt.com

  KAYNAK

  Ekli Dosyalar:

  • haber.jpg
   haber.jpg
   Dosya Boyutu:
   55,9 KB
   Görüntüleme:
   2.323
 2. yaşarsalur İSGforum Üyesi

  destek elemanı atadık güvendiğin çalışan bütün eğitimlerini aldırdık çekti gitti bi daha aynı prosedür o da gitti sonu yok çalışanı tutamıyosan destek elemanı atamanın bir mantığıda kalmıyor işverende aaa yeter ama bu ne kardeşim diyor v.sv.s
 3. Murat Kural İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  150844
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  erkan hocam 30a kadar ibaresi 30 ve katlarini mi ifade ediyor yoksa 1-30arasini mi ifade ediyor....
 4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  30 ve katları gibi düşünürken bir yandanda en az 1 kişi ekiplerde olacaktır denmiş ve devamında 30 sayısı artması durumunda personel sayısına bağlıda destek elemanı da artacak diyerek 30 ve katı üzerinde düşüncemizide teyit etmektedir.ama önemli olan işyeri tehlike sınıfınızda faaliyet gösteren işler içinde yapacağınız risk değerlendirme ve acil durumları tesbit etmenize göre olayları değerlendirmeniz neticesinde her ekip için 2,3 ve 4 kişiden en az tutmaya ve yedeklerini bulundurmaya bakın.Önemli olan eğitimlerini ve tatbikatlarını kesinlikle hafife almayın...

 5. Murat Kural İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  150844
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  2 calisani olan cok tehlikeli bir isletmede destek elemanini nasil olusturacaz yukardaki yonetmelige gore arama kurtarma tahliye ve yangin icn en az 4 destek elemani lazim...cok tehlikeli bir isletmede 30 sayisina ulasilmadikca destek elemani olusturulmuyor mu...
 6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  30 çalışana kadar 1 kişi(her ekip için) başka şey,10 kişiden az yerler için 1 kişi yeterli demiş ayrı şey..1 kişi ise tüm ekipler için asgari çerçeve çizse bile ben yine tüm ekipleri yeniden oluşturur ve herbirine 2 şer kişi yetiştiriyorum..
 7. Murat Kural İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  150844
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  tesekkurler erkan hocam...
 8. Murat Kural İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  150844
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  bu arada 10 kisiden az olunca 1 destek elemani denilmisya bu 1 kisiye 4 ekibin egitimleri mi verileck...:) adam baya full olacak yani...:)
 9. Sami Aşkın İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  98293
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TEKNOLOJİ OSGB
  ARKADAŞLAR BU ZAMANA KADAR YÖNETMELİKLERİ SINAV KAZANMAK İÇİN OKUYORDUK.
  ARTIK UYGULAMA İÇİN DAHA TİTİZ OKUYALIM
 10. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  4 ekip dediğiniz hangisi ?
  1. ekip Arama,Kurtarma ve Tahliye Ekibi
  2.ekip Yangınla Mücadele Ekibi
  3. ekip ise yönetmeliği zaten ayrı olduğu için belirlenen ilk yardımcı eğitimini alıp sağlık müdürlüğünün yaptığı sınavı geçenlere verilen sertifikalı kişiler
 11. M.Emin CELİK İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Erkan bey 10 dan az ve az tehlikeli işlerde bir kişinin ataması yeterlidir demek istediniz sanırsam.
 12. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  İşyerlerinde Acil Durumlar Hakkında Yönetmelik
  Görevlendirilecek Çalışanların Belirlenmesi
  Madde 11
  (5) 10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde birinci fıkrada belirtilen [(1) İşveren; işyerlerinde tehlike sınıflarını tespit eden Tebliğde belirlenmiş olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışana kadar;

  a) Arama, kurtarma ve tahliye,

  b) Yangınla mücadele,

  konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir. İşyerinde bunları aşan sayılarda çalışanın bulunması halinde, tehlike sınıfına göre her 30, 40 ve 50’ye kadar çalışan için birer destek elemanı daha görevlendirir. ]
  yükümlülüğü yerine getirmek üzere bir kişi görevlendirilmesi yeterlidir.
 13. Hande Günal Eğitim Grubu

  • Eğitim Grubu
  Sertifika Numarası:
  25833
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Çalıştığımız iş yerinde kaç tane destek elemanı olması gerektiğini, bu kişilere hangi eğitimlerin aldırılması gerektiğini ve hangi ekiplere atanacağını işverene anlattığımız halde işveren ''ben risk alıyorum ve bu eğitimleri aldırmayacağım'' dediğinde isg uzmanı nasıl bir yol izlemeli sizce?
 14. xekeru İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  tespit öneriye bu dediklerinizi aynen yazmanız sizin açınızdan doğru olacaktır, sonuçta işveren destek elemanlarının eğitimlerini verdirmediği müddetçe para cezası alacağını sizden duymuş buna rağmen olumsuz davranıyor. Normalde yönetmelikte uzman ve hekim eğitimi verebiliyor diyor ancak bir itfaiye uyesi kadar yeterli bilgi ve donanıma sahip olunmadığı için verilecek eğitimin çokta sağlıklı olacağını düşünmüyorum, siz yinede en son çare olarak bunuda elinizinde altında bulundurun
 15. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  lütfen "bir itfaiye üyesi kadar yeterli bilgi ve donanıma sahip olunmadığı için" bu kısma çok katılamayacağım en azından kendi adıma. Yinede Yangına Müdahale Eğitici Eğitimi Sertifika Programı gibi programlara uzman arkadaşlar 2500-3000 arasında bir ücretle katılarak firmalarındaki ekipleri kendileri eğite bilirler.
 16. xekeru İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  saygı duyarım :) ama bence itfaiyeye yönlendirmek herkes için daha sağlıklı olur
 17. hakan aktaş İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  53700
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  çaba osgb
  bu program 8 yada 16 saat sürenlerden mi yok sa daha uzun süreli ve kapsamlı bir eğitim mi Orkun Bey?
 18. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  Bu eğitimler biraz daha kapsamlı. örnek olarak 105 saatlik eğitimi olan Kocaeli Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezinde verilmekte.
  1.Seviye Yangına Müdahale Eğitici Eğitimi Sertifika Programı diye geçiyor
  http://sem.kocaeli.edu.tr/?p=2150