1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Destek elemanı ve risk değerlendirme ekibi

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve alikemal tarafından 10 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    11423
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    En az 2 soru çıkar bu bölümden.
  2. Bilal Çetinn İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10845
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Erkan bey bana az tehlikeli bir yerde nasıl evraklar tutmak gerekir yardımcı olabilirmisiniz. destek elemanı ve ç temsilcisi atama formalarının boşları falan lazım yardımcı olun lütfen
  3. Ahmet Serhat İçmeli İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    40686
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Buyruk Group Sosyal Hizmetler
    Herkes birşey biliyo mübarek :) arkadaşlar heyecan yapmayın... Bir anda yurduma iş güvenliği girdi ama oturması en az 5 yılı alır. Siz temel gereklilikleri getirin ayrıntılara zamanla girersiniz. Vicdanınızı rahat tutacak gereksinimleri yerine getirin. Bu dediklerime de ulaşılması pek zor değil. Çok evrak tanımı var internet üzerinde. Şu eksik mi bu yanlış mı diyene kadar her şeyimiz karışıyor. Arkadaşlarımdan ağlayanları gördüm risk analizini beceremiyorum diye. Biraz cesur olup bir yerden başlayın.

Şimdiden tebrik ederim herkesi.

İyi çalışmalar diliyorum...
  4. İSMAİL ÖZAYDIN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Konuyla ilgili şu sorum olacak. Risk analizindeki destek elamanından kasıt risk alanizin yapılabilmesi için işin yapım metodunu bilen kişilerin olması. Fakat acil durum yönetmeliği çercevesinde ise destek elamanından kasıt kurtarma,koruma, söndürme ve ilk yardım ekiplerinin ekiplerinde oluşturulan kişiler. Destek elamı risk analizi ve acil durumlar için frklı mı ?
  5. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun 3 üncü maddesinde tanımlı;
    ç) Destek elemanı: Asli görevinin yanında iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili önleme, koruma, tahliye, yangınla mücadele, ilk yardım ve benzeri konularda özel olarak görevlendirilmiş uygun donanım ve yeterli eğitime sahip kişiyi,

ifade eder.

Bu Kanun'a bağlı olarak çıkartılmış olan İşyerlerinde Acil Durumlar Hakkında Yönetmelik, İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği vb. yönetmeliklerde adı geçen "Destek elemanı" aynı kişilerdir.
  6. İSMAİL ÖZAYDIN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 18 Ağustos 2015 ---
    Anladım illa aynı kişidir diye bi ifade yok hiçbiryerde
  7. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Yönetmeliklerde kullanılan özel ifadeler, ünvanlar vb. ilgili mevzuatın tanım içeren maddesinde bulunur. Destek elemanının kim olduğu ise 6331 Kanun ile tanımlanmıştır ve tek bir tanımı vardır. Dolayısıyla ifadenin kullanıldığı Kanun'a bağlı bütün mevzuat da aynı tanıma tabidir.
  8. Duygu Şenuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    57834
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ANKA TOPRAK ÜRÜNLERİ SAN. VE TİC. A.Ş.
    Acil durum ekibindekiler destek eleman sayılıyorsa risk değerlendirmesini o kadar çok kişiyle yapmak gerekiyor ki..Sorum şu 256 çalışanı olan bir fabrika için 3 destek eleman belirleyerek İlkyardım Koruma Söndürme ekiplerinde de görev almalarını sağladık.Normal acil durum ekipleri sayımız : 9 kişi Söndürme-9 kişi Kurtarma-9 kişi koruma-25 kişi ilkyardım.Sonuç olarak risk değerlendirme ekibinde 61 destek elemanla birlikte hazırlayamayacağımıza göre.3 destek eleman belirleyip hem risk değerlendirme ekibinde hemde acil durum ekiplerinde görev almasını sağlamak yeterli midir?
  9. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Yönetmelik her ne kadar iş yerindeki destek elemanları dese de risk değerlendirme ekibine en az bir destek elemanı dahil etmelisiniz. Sizin büyüklüğünüzdeki bir firma için 3-5 kişi doğru olur. Ben olsam her gruptan en az bir kişi (ekip başlarını) dahil ederdim. (1 söndürme, 1 kurtarma, 1 koruma, 1-2 ilkyardım)