1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Destek elemanlarının (arama,kurtarma,tahliye,yangınla mücadele) özel eğitim alması gerekiyor mu?

Konusu 'Acil Durum Faaliyetleri' forumundadır ve Arif Baştürk tarafından 25 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. Arif Baştürk İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  risk değerlendirme ekibi oluştururken seçilen bu destek elemanlarının (arama,kurtarma,tahliye,yangınla mücadele) özel eğitim alması gerekiyormu?
 2. menot İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Destek elamanı zaten Kanun'daki tanımı gereği "Asli görevinin yanında iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili önleme, koruma, tahliye, yangınla mücadele, ilk yardım ve benzeri konularda özel olarak görevlendirilmiş uygun donanım ve yeterli eğitime sahip kişiyi*" ifade eder.

  *6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, Madde 3-(1)/ç
 3. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Acil Durum Yönetmeliği

  Görevlendirilecekçalışanların belirlenmesi


  MADDE 11–(1)İşveren; işyerlerinde tehlike sınıflarınıtespit eden Tebliğde belirlenmişolançok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50çalışana kadar;

  a) Arama, kurtarma ve tahliye,

  b) Yangınla mücadele,

  konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birerçalışanıdestek elemanıolarak görevlendirir.İşyerinde bunlarıaşan sayılardaçalışanın bulunmasıhalinde, tehlike sınıfına göre her 30, 40 ve 50’ye kadarçalışan için birer destek elemanıdaha görevlendirir.
 4. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  o zaman yönetmeliği devam ettirelim; ;)

  Çalışanların bilgilendirilmesi ve eğitim

  MADDE 15 – (1) Tüm çalışanlar acil durum planları ile arama, kurtarma ve tahliye, yangınla mücadele, ilkyardım konularında görevlendirilen kişiler hakkında bilgilendirilir.

  (2) İşe yeni alınan çalışana, iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine ilave olarak acil durum planları ile ilgili bilgilendirme yapılır.

  (3) Acil durum konularıyla ilgili özel olarak görevlendirilenler, yürütecekleri faaliyetler ile ilgili özel olarak eğitilir. 11 inci maddenin birinci fıkrası uyarınca görevlendirilen çalışanlara, eğitimlerin işyerinde iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi tarafından verilmesi halinde, bu durum işveren ile eğitim verenlerce imzalanarak belgelendirilir.