1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Destek elemanlarının ve acil durum ekiplerinin özel eğitimleri nasıl olacak?

Konusu 'Acil Durum Faaliyetleri' forumundadır ve Hande Günal tarafından 9 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. Hande Günal Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    25833
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar;
    - Acil durumlar hakkında yönetmeliğin 11 maddesinde belirtilen destek elemanlarının, özel olarak eğitilmesinden söz ediliyor, bu kişilerin eğitimi kimden ve nereden alması gerekiyor?

- Diğer sorum; söndürme ekibi
    kurtarma ekibi
    koruma ekibi
    ilkyardım ekibi, bu ekiplerden ilkyardım ekibinde bulunan çalışanların eğitimini özel olarak sürücü kursları gibi ilkyardımcı sertifikasına sahip kişilerden aldırıyoruz peki kalan diğer 3 ekip için bunun gibi dışarıdan özel bir eğitim verilecek mi ?
  2. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    ilk yardım eğitimlerini özel olarak sürücü kursları gibi ilkyardımcı sertifikasına sahip kişilerden aldırıyoruz demişsiniz ?
    İlk yardım eğitmenliği sertifikası olan ve ilk sağlık müdürlüğü onaylı eğitim kurumlarında bahsediyoruz değil mi?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 9 Ocak 2014 ---
    Aynı yönetmeliğin 15.maddesinin 3.fıkrasına bakarsanız iş yerindeki iş güvenliği uzmanı veya iş yeri hekimi bu eğitimleri verebilir diyor
  3. Hasan Can Özdenli İtfaiye Er

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Düzce İtfaiye Müdürlüğü'nde İtfaiye Eri
    Hande hanım 3 ekibede siz verebilirsiniz. Eğitim konuları konu başlıkları olarak forumda olması lazım. Eğitim konusunda yardıma ihtiyacınız var mı ?
  4. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Sunumları mı paylaşacaksınız Hasan Can Özdenli :rolleyes:
  5. Mehmet Akın İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    67025
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bakanlıktan sertifikalı kurumlardan eğitim istemiyorlar mı?
  6. Hande Günal Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    25833
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çok teşekkürler arkadaşlar, eğitim notlarım mevcut hasan bey teşekkür ederim ben iyice emin olmak ve sonradan bir sorun yaşamamak için buradan da sorayım dedim, o zaman sadece ilkyardım eğitimini dışarıdan aldırıyoruz onun dışındaki tüm ekiplere isg uzmanı ve işyeri hekimi verebiliyor diye toparlayabiliriz:)
  7. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Bakanlıktan ne sertifikasına sahip kurumlar ?
  8. Mehmet Akın İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    67025
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    ilk yardım için
  9. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Benim bildiğim ;
    İlk yardım eğitim merkezleri vardır Sağlık Bakanlığı onaylı. oralarda sınıfların 15-20 kişiyi geçmeyecek ilk yardım eğitmenliği sertifikasına sahip arkadaşlar eğitim verirler. Eğitim sonrası il sağlık müdürlüğünden komisyon gelir bu komisyon eşliğinde yazılı ve uygulamalı sınav yapılır. Her ikisinden de 85'i geçen ilk yardımcı sertifikasına sahip olma hakkı kazanır.
  10. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    acil durum ekiplerinden söndürme ekibi arama kurtarma tahliye ekiplerinin eğitimini uzman kurulus olan itfaiyelerden yardım isteyerek yaptırmanızda fayda var.
    iş güvenliği uzmanı bu kadar teknik bilgi (söndürme arama kurtarma) bilmesi her zmaan mümkün olmayabilir.

ayrıca yönetmelikteki ifadeyi atlamamakta fayda var. eğer uzman verecekse bu ekip egitimlerini işverenin uzmanı bu konularda yeterli olduguna dair görevlendirmesi gerekmektedir yazılı olarak.
  11. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    yönetmelikteki o ifadeyi paylaşabilir misiniz ben atlamışım herhalde ?
  12. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    Çalışanların bilgilendirilmesi ve eğitim
    MADDE 15 –
    (1) Tüm çalışanlar acil durum planları ile arama, kurtarma ve tahliye, yangınla mücadele, ilkyardım konularında görevlendirilen kişiler hakkında bilgilendirilir.
    (2) İşe yeni alınan çalışana, iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine ilave olarak acil durum planları ile ilgili bilgilendirme yapılır.
    (3) Acil durum konularıyla ilgili özel olarak görevlendirilenler, yürütecekleri faaliyetler ile ilgili özel olarak eğitilir. 11 inci maddenin birinci fıkrası uyarınca görevlendirilen çalışanlara, eğitimlerin işyerinde iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi tarafından verilmesi halinde, bu durum işveren ile eğitim verenlerce imzalanarak belgelendirilir.

arkadaşlar mümkün oldugu kadar ekip egitimlerini itfaiyeden aldırın. genelde bedeva yapıyorlar zaten. bu işin teknik acıdan uzmanları onlar. mevzuat bile eğer uzman ve hekim verecekse belgelendirin dediğine göre burada uzmanın veya hekimin konuya ne kadar hakim oldugunu irdeleyebilmek içindir.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 21 Şubat 2014 ---
    tabi sadece itfaiye eğitmide yetmez, itfaiye teknik bilgileri verdikten sonra sizinde acil durum planınızdaki ekiplere verdğiniz görevleri onlara açıklamanız gerekecektir.
  13. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    tabiki itfaiyenin yardımını almak lazım ama yönetmelikte yazandan sizin dediğinizi çıkartmak mümkün değil. Eğer eğitim verirseniz işverenle beraber imzalayın diyor. İşverenden görevlendirilmesine dair yeterlilik yazısı istenmiyor bunları karıştırmamak lazım.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 21 Şubat 2014 ---
    bu arada ilk yardım eğitiminde; bir ilk yardımcı eğitimcisi 10 kişiye eğitim verebiliyor. yani 1 ilk yardımcı eğitimciniz varsa 10 kişilik sınıf açılabiliyor. Bizde 3 kişi vardı 30'a kadar sınıf kapasitesi vardı
  14. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    bu durum işveren ile eğitim verenlerce imzalanarak belgelendirilir.

Bu maddeyi marmara universtesi iş hukuku anabilim dalı baskanına sordum benim anladığım şekilde yorumladı oda. Ayrıca eski emekli baş iş müfettişlerindende aynı yorumu aldım. ona istinaden yukarıdaki yorumu yaptım.
    tabi sizin yorumunuz ve uygulamanız farklı olabilir.
  15. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    yardımların için teşekkürler şu anda Marmara'da iş güvenliği yüksek lisansı yapıyorum. bölüm başkanlarıyla irtibata geçicem. üstüne bir daha çek etmiş oluruz ;) hatta iş hukuku ana bilim dalı başkanı ismi nedir? öğrenebilirsem daha hızlı çözüme ulaşırız
  16. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    nurşen caniklioglu hoca ayrıca Erdem hocada vardı.
  17. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    ok bende bu iş
  18. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İlk yardım ekibi diye bir şey yok. (Arama kurtarma tahliye ) ve (söndürme) olmak üzere iki ekip var diye biliyorum. yönetmeliği yanlış mı yorumladım:)
  19. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Görevlendirilecek çalışanların belirlenmesi

MADDE 11 – (1) İşveren; işyerlerinde tehlike sınıflarını tespit eden Tebliğde belirlenmiş olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışana kadar;

a) Arama, kurtarma ve tahliye,

b) Yangınla mücadele,

konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir. İşyerinde bunları aşan sayılarda çalışanın bulunması halinde, tehlike sınıfına göre her 30, 40 ve 50’ye kadar çalışan için birer destek elemanı daha görevlendirir.

(2) İşveren, ilkyardım konusunda 22/5/2002 tarihli ve 24762 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İlkyardım Yönetmeliği esaslarına göre destek elemanı görevlendirir.
    3 ekip var. 1-) Arama, kurtarma ve tahliye, 2-) Yangınla mücadele, 3-) İlkyardım
  20. binaların yangından korunması hakkında yönetmelik madde-119 mahalli itfaiye,sivil savunma teşkilatları.