1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Dev yatırım için imzalar tamam!

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Ergül Çatalbaş tarafından 11 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi
    Ciner Grubu ile Çinli Tianchen Corporation Ankara'da 1.3 milyar dolarlık tesis yapımı için kontrat imzaladı

Ciner Grubu bünyesindeki Kazan Soda Elektrik ile Çinli Tianchen Corporation (TCC) Ankara Kazan'da yapılması planalanan soda külü ve kojenerasyon tesisi için İstanbul'da imza attı. Toplam yatırım bedeli 1 milyar 350 milyon dolara ulaşacak tesis için bu sabah düzenlenen imza törenine Enerji Bakanı Taner Yıldız da katıldı. Törende anlaşmayı Ciner Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Ciner ile Tianchen Corporation Yönetim Kurulu Başkanı Wang Zhiyuan imzaladı.

İmza töreninde konuşan Enerji Bakanı Taner Yıldız, madencilik alanında Türkiye, bölge ve dünya pazarları için önemli bir anlaşma yapıldığını söyledi. Yıldız, Türkiye'nin büyümeye ve değişmeye devam ettiğini kaydederek, ''Türkiye siyasi istikrarı sürdürülebilir hale getirdikçe yurt dışından yatırımcı ve finansman alıyor. Bunu en iyi değerlendiren gruplardan bir tanesidir Ciner Grubu. Bu grubun bizim için farklı bir yönü daha var; yerli kömür yatırımlarında son derece heyecanlı ve başarılı bir grup'' diye konuştu. Geçtiğimiz hafta Afşin-Elbistan havzası için bir anlaşma imzalandığı hatırlatan Yıldız, madenciliğin, katma değeri en yüksek olan sektör olduğunu vurguladı. Anlaşmayla, Türkiye'nin yer altı kaynaklarını değerlendirebileceği önemli başlıklarından birine imza atıldığını dile getiren Yıldız, ''Bizim her ithal enerji kaynağına karşılık yerli kaynağı daha çok desteklememiz lazım. Milletimiz bugün Kazan'dan aldığı bu güçle kazanmaya devam edecek'' dedi.

'MADENCİLİK SEKTÖRÜNÜN BÜYÜMEYE KATKISINI ARTIRACAK'
    Yıldız, madencilik sektörünün Gayri Safi Milli Hasıla'ya (GSMH) etkisini daha da artıracağını ifade ederek, şöyle konuştu:''Enerji yatırımlarımızda özel sektörün daha fazla pay almasını istiyoruz. Özel sektörün bütün girişimlerini destekliyoruz. Biz teşvik edici, onlara daha fazla imkan sağlayıcı stratejimizi devam ettireceğiz. Bu anlaşma, Ocak ayında yapmayı düşündüğümüz daha büyük anlaşmaların yolunu açacak mı? Bunu hep beraber göreceğiz. Enerji, ihracata borçlu olan bir sektör. Borcumuzun bir kısmını özellikle burada yapacağımız anlaşmayla ödemiş olacağız.''

'YATIRIM FİNANSMANI ÇİN BANKALARINDAN YAPILACAK'
    Ciner Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Ciner de törende yaptığı konuşmada bu yatırımiçin Türkiye ve grubu adına gurur duyduğunu belirterek, ''Bu yatırımla, soda külünde dünyada en büyük üretici oluyoruz. Üretilecek her bir dolar Türkiye'ye net döviz girdisi yaratacaktır'' diye konuştu.

Ciner, ''Yatırım nasıl finanse edilecek, trona rezervinin Türkiye'deki durumu ne ve 1,7 milyar dolarlık ihracatın ne kadarı soda külünden gelecek?'' sorusuna şöyle cevap verdi: ''2016-2017'de tamamlanacak ve 5 bölümden oluşan elektrik bir yapıdır. Yapacağımız 1 milyar 750 milyon dolarlık ihracatın, yaklaşık 1 milyar 250 ile 1 milyar 300 milyon doları sodadan oluşacaktır. Bunun içinde Eti Soda da olacaktır. Bu yatırımın finansmanı Çin bankalarından yapılacaktır. Yerli banka kullanmayacağız. 2 bin 200 kişi çalışacak. Günlük 8 bin ton mal taşınacak. Ulaştırma Bakanlığı ve Devlet Demir Yolları ile anlaşmamızı yaptık. Bu yatırımı da Devlet Demir Yolları adına mali kısmını biz yükleniyoruz. Günde yaklaşık 4 tren ile mal deniz kıyısına taşınacak. Malın tamamı Güney Amerika, Avustralya dahil olmak üzere ihraç edilecektir. Mal satışında herhangi bir zoruluğumuz yoktur. 2013 üretimimiz bugünden itibaren satılmıştır. 1 milyar 100 milyon ton trona rezervi mevcuttur. Bu bayağı yüksek bir rakamdır. Beypazarında 240 milyon civarında üretimiz vardır. Büyük bir kaynaktır. Hocam olarak gördüğüm Rahmetli Cumhurbaşkanımız Özal'ın Türkiye'nin borcunu ödeyecek dediği rezervi benim yapmam iyi bir öğrenci olduğumu da gösteriyor.''
    Ciner, ''Stratejik teşvik belgesi alması açısından bir adımınız oldu mu?'' sorusuna ''Stratejik teşvik belgemiz yok. Madencilik yatırımının tasvip ettiği bütün teşviklerden faydalanacağız'' yanıtını verdi.
    ''Tesisler ne ile çalışacak?'' soruna karşılık Ciner, ''Elektrikten ziyade buhar kazanımlı bir sistemle çalışıyoruz. Buharla çalışan kazanlarımız var. Burası kömür bölgesine uzak olduğu için doğal gaz ile buhar üretmeyi düşünüyoruz. Sayın bakanımız buna biraz karşı çıkıyor. Yerli madenlerin kullanılmasını istiyor. Özellikle belirtmek istiyorum; soda işinde 8 yılda bürokrasiyle çok mücadele verdik. Ama bu dönemde Sayın Başbakanımızın büyük desteklerini gördük'' şeklinde cevap verdi. Eti Soda tarafında kapasite arttırımına ilişkin soruya Ciner, ''Evet, 500 bin ton kapasite arttırımı olacak'' dedi. Yatırım finansmanının ne kadarının öz kaynaktan karşılandığının sorulması üzerine Ciner, mümkün olduğunca öz kaynak koyacaklarını söyledi.

'BÖYLE BİR TESİSTE İŞBİRLİĞİ YAPTIĞIMIZ İÇİN MUTLUYUZ'
    Tianchen Corporation Yönetim Kurulu Başkanı Wang Zhiyuan ise böyle bir tesiste işbirliği yaptıkları için mutlu olduklarını belirterek, ''Müşterimiz ve Türk halkı için başarılı işler gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Bu yatırım çok büyük bir yatırım. Doğal kaynakların buyatırımda kullanılacağını ve yatırımı vaktinde bitirilmesi için elimizden geleni yapılacağını belirtmek isterim. Bu yatırım aynı zamanda Türkiye açısından bir istihdam da yaratacak'' diye konuştu.

''Tuz Gölü'ndeki depoyu siz yapıyorsunuz? Ne zaman bitecek'' sorusu üzerine Zhiyuan, her zaman uzman kişilerle çalıştıklarını ve teknolojilerinin iyi olduğunu ifade ederek, ''Önümüzdeki 44 ay içerisinde tesisi tamamlayacağımızı düşünüyoruz'' dedi.

'1 MİLYAR 750 MİLYON DOLARLIK İHRACAT HEDEFLİYORUZ'
    Kazan Soda Yönetim Kurulu Başkanı Nedim Şener, Ciner Grubu'nun yerli kaynaklara dayalı soda külü ve konsantre bakır ihracatı tutarının son 4 yılda 1 milyar dolara ulaştığını belirterek, bu yatırım ile 1 milyar 750 milyon dolar ihracat hedeflediklerini kaydetti.

'BİR AYLIK DİŞMACUNUNU ELİMDE TUTUYORUM'
    Konuşmaların ardından Ciner Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Ciner, Enerji Bakanı Yıldız'a içinde soda külü, trona çözeltisi ve mineralinin bulunduğu bir kutu hediye etti. Soda külünü kaldıran Yıldız, "Malın 1 milyar 750 milyon dolarlık kısmını çıkaracağız, ben şu anda 1.7 dolarını elimde bulunduruyorum" dedi. Soda külünün diş macunlarında da kullanılmasına gönderme yapan Yıldız, "Bir aylık diş macununu elimde tutuyorum" esprisi yaptı.

ekonomi.haberturk.com/enerji/haber/810570-dev-yatirim-icin-imzalar-tamam