1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Devlet 18 mayıs 2013 sınavında mevzuatı ezbere bilen ayaklı kütüphaneler arıyormuş meğer...

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve Talha Taflıoğlu tarafından 18 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Evet, 18 Mayıs 2013 sınavından bahsediyorum.

Hani hep denir ya iş güvenliği uzmanı olmak kolay değil diye...Hakikaten bu mantalite ile hiç kolay değil ve belki de olmayacak...

Hem bir sürü ihtiyaç olduğunu söyleyeceksin hem de sınavı zorlaştıracaksın... Soruların çoğu gerçekten profesyonelce hazırlanmış çeldirici sorulardı. O kadar çok bilinmesi gereken şey var ki... madem soruyorsun en azından cevap şıklarını mevzuatta aynı konu içinde geçen etkin, sınır değerlerle doldurma! Her şeyi ezbere bilmeden bu görevi hakkıyla yerine getiremeyecek miyiz yani ? Şahsen kafama bir mevzu takıldığında konu ile ilgili mevzuatı açıp ilgili bölümü okumadan cevap vermemeye gayret ediyorum. Ama devletin beklentisi nedir bu konuda anlamak mümkün değil...

Geçtiğimiz sınavlara bakıldığında sayısal bilgi isteyen sorularda konu ile ilgili sayısal değerlerin 1 tanesi yönetmelikte geçen olur diğerleri sallama olurdu. Bu kez ise yönetmelikte geçen rakamları koyarak istenen değer soruldu çoğu soruda... Hani velev ki kafanızda o konu ile ilgili mevzuata dair 2 yahut 3 değer var bir de bakıyorsunuz ki şıklarda hepsi yan yana... Çıldırmamak elde değil!

Hadi bakanlığa 100 kadar iş müfettişi alacak olursun da 20.000 - 30.000 başvuru olur sen mevzuatını en iyi bilenini elemek için yaparsın böyle birşey herkes anlayış gösterir. Ama ihtiyacın 10.000 lerle belirtildiği şu durumda bu ne perhiz bu ne lahana turşusu dedirtiyor insana...

Bu nedemek biliyor musunuz konu başlığında yazdığım üzere devlet mevzuatını ezbere bilen ayaklı kütüphaneler arıyor demek...

Çeldiren sorular sebebiyle çoğu kişi tedirgin bir bekleyiş içerisinde...

Sıkıntılı bir sınavdı hakkımızda hayırlısı olsun diyorum...
  2. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi
    sıkıntılı yani
  3. isghizmetadmin Manisa Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Manisa
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    isghizmet
    avukatlara verseler bu belgeyi daha iyi olacak :) onlar alışkın kanun ve mevzuat ezbelemeye:)
  4. Hakan Çetin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hızlandırılmış eğitimden geçenler için hızlı bir sınav oldu. bence asıl sorun hız. bu kadar konuyu zipleyip aldık , nereye çıkardık belli değil.. :)
    kpss de anlatım bozukluğu adına sorulabilecek , epey malzemelik de soru vardı. bakalım ne olucak
  5. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    sorularin bazilari sadece bilgiyi isteyen sorulardi, oysa sentez yapabilecek isg uzmanlarina ihtiyac var diye dusunuyorum, celdirici duzeyi yuksek sorular cok acemice hazirlanmis, kaliteli bir sinav degildi. mevzuat konusundaki goruslere kismen katilmiyorum, isg uzmaninin yine belli bir duzeyde yasa yonetmelikleri bilmesi gerekir.
  6. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ÇEKO mezunları da girseydi bari sınava
  7. Sema Hashalıcı İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    55319
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    çevremde bu sınava giren herkes aynı düşünceler içinde .siz de tam anlamıyla söylemek istediklerimizi yazıya dökmüşünüz. evet devletin istediği bu, malesef bizlerde her zaman ki gibi boyun eğmek zorunda bırakılıyoruz
  8. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bu soruları hazırlayan arkadaş sanki son gün ödevini yetiştirememişte akşam birşeyler karalamış gibi idi soruların kalitesi.anlamak mümkün değil...soruları ve cevaplarını anlamak için mümkün değil bir sürü yazım hatası ,anlatım bozukluğu vb. cevapları verirken galiba şöyle demek istiyor tarzı düşündüm hep.sanırım herkes de aynı durumda idi o yüzden verdiğimiz cevapların doğruluğundanda bir türlü emin olamıyoruz işte bir sürü muallak soru.bu sınav zordu arkadaşlar.burada 'çok kolaydı yeaaaaa' tarzı konuşan arkadaşlar verdikleri cevaplara çok ta güvenmesinler.eleştirilecek o kadar çok şey varki aslında soruların dağılımı neden eşit değildi bi kere örneğin maden neden sadece bir soru? o kadar kasmıştınız bize.bu soruları hazırlayan arkadaşı anlamak gerçekten mümkün değil.açmış önüne tek bir konuyu o konudan soruları yazmış gitmiş kursta işlenen ders saatleri ile alakası yok 1 saatlik bir dersten mesela elle kaldırma yada gürültü gibi bir konudan en 10 tane soru ama risk değerlendirmesi gibi 15 saat verdiğin konudan 2 yada 3 soru bu nedir ya amaç ne ?
  9. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    saçma sapan bir mantık ürünüydü soruların hepsi...

kazanın üzerindeki saatin kazanın kaç katı mesafe uzağından görünmesi gerekir... ??????

böyle bir şey var mı yahu, bana ne bundan kaç katı mesafeden görülmesi gerektiğini bugüne kadar hiçbir denetimde duymadım, çünkü sahaya çıktığınızda saati olmayan, olanı da çalışmayan, periyodik kontrolü yapılmamış rezil kazanlarla karşılaşıyorsunuz... ben işletme sahibine kazanın saati küçük, bunu değiştirecez dersem adam bana güler... :D bunun gibiydi soruların hepsi...

iş güvenliği uzmanı olan kişi bana göre uzman kimliği ile olaya geniş açı ile bakabilen kişidir. atıyorum termal konfor şartlarını belirledikten sonra bunu sorularda sormanın ne alemi var... ??? zaten bu ölçümü yapacan olan firmalar akredite olmuş kuruluşlar, ben bunu bilemesem bile açar mevzuata bakarım öğrenirim...işin niteliği gereği termal konfor şartlarını sağlayamıyorsa iş güvenliği uzmanı ne yapacak diye sor, onu düşündür adama...bunlarla yürünse, bu kültürün ve bakış açısının insanlara verilmesi sağlansa amacına ulaşmış olur sınav işte... ama sınavı hazırlayanların böyle bir kaygısı yok tabi, onlara ne canım bundan... :) kazanın üstündeki saatin boyutlarının ne olması gerektiğini ezbere bilmeyen adam da uzman olmasın canım... !
  10. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Aralık 2011 faciası yeniden oldu anlaşılan
  11. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    aynen öyle, bana göre en az 3 soru kesin yanlış...
  12. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    arkadaşlar haliyle sınavdan yeni çıktığımız için kafamızda bunlarla dolu.ama fark ettinizmi bilmiyorum ama beim sınava girdiğim sınıfta birkaç tane yaşlı vardı hele bir tanesi nin elleri titriyor ve gözlükle bile okuyamıyordu neredeyse yaşı da hayli ileri görünüyordu. bu insanlara bakarken çok üzüldüm işin açığı neden mi insanlar bu yaşlarına gelmişler ömrünün son demlerinde rahat ve huzurlu bir şekilde emeklilik sürmesi gerekirken bu insanlar ne ile uğraşıyorlar yanlış anlamayın kesinlikle kınamıyorum bilakis tam tersine bu çabaları ile çok takdirimide kazandılar fakat sorun şurda.bir insanı bu yaşta bu sınav maratonunu (konu ezberlemek ,kurs vs) eziyetine ne ikna edebilir?sanmıyorum keyiften olduğunu demekki yaşantılarında ekonomik olarak zorlanıyor olmalılar ki böyle bir şeye ikna olsunlar.demem o ki yazıklar olsun insanları bu yaşta böyle bir şeye mecbur kılan memleketimin yaşam koşullarına yazıklar olsun böyle bir şeyi dayatan sisteme.....şunu beklemeyin arkadaşlar emekli olunca şöyle yapacam böyle edecem hayallerinin gerçekleşmesini bizden önceki neslin durumuna bakın ve geleceğiniz hakkında bir fikriniz olsun.
  13. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Emeklilik mesleği olarak görüyor çoğu. Neden mi yıllarca çalıştılar ve çoğu riske hakim olduklarını düşünüyorlar. Bir de evde boş boş canı sıkılıyor insanın... Kendini verecek birşeyler arıyorlar tabi popüleritesi iyice arttı bu işin son 6 aydır. Bunun da etkisiyle yöneliyorlar diye düşünmekteyim. :)
  14. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Dikkat bu bir komplo teorisidir :)

Az önce soruları hararetli bir biçimde tartışırken aklımdan geçiverdi.

Bu İSG uzmanlığı sınavında 2011 faciası atlatıldı. Bu herkesce bilinen/tecrübe edilen bir durum.

Aylardır binlerce uzman gerektiği söyleniyor...

Başvurular ciddi boyutta artmış durumda ama sorularda da bir o kadar çeldirici ve ucu açıklık mevcut.

Ve bildiğim kadarıyla iptal edilen sorular herkesin hanesine doğru yapmış olarak işaretleniyor ? (Ki bu doğruysa zaten komplo teorim doğru olacak)

Bakanlık bir çok soruyu iptal ederek bizim uzman olmamızı kolaylaştırmak mı istiyor?

Ne dersiniz iptal edilen sorular doğru yaptık sayılır mı :D
  15. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sınava çok soru çözerek / konuları iyi çalışarak , giren biri olarak şoke oldum.

Birbirene yakın şıklarda dondum kaldım.

Şıkları hazırlayan adam şıkları ,

elma armut üzüm şeftali

yapması gerekirken

sarı elma
    açık sarı elma
    koyu sarı elma
    turuncu elma

yaparak resmen kafalarımızın allak bullak olmasını sağladı.

Ne geçti eline ?

Ayrıca risk gibi konuya millet asılarak girdi her sınavda 15 civarı soru çıkardı.

sen tutmuş beyin fırtınasını
    soruyorsun

kazanın üzerindeki saatin kazanın kaç katı mesafe uzağından görünmesi gerekir

Sınavda 110 dakika yetmez
    Birbirene yakın şıklarda dondum kaldım.
    Sınavda süre işliyor hemen öbür soruya geçiyorum aynı durum ve bu şekilde en 20-30 soruda ikili şıkları işaretledim bu sayede zaman su gibi akıyor.

öss -öys vardı eskiden inanın ben o sınada bu kadar terlemedim
  16. Timuçin Günesen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    gimdes
    soruların bir kısmı 2011 sınavındandı zaten....
  17. Filiz Birlikay İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    84323
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çalışmıyor
    Açıkçası sorular bana kolay gibi geldi,pek hazırlanamadığım halde.
    Geçmiş yıllardaki o uzun bunaltıcı sorular yoktu örneğin.Genelde çıkmış sorulardan soruldu gibi.Belki de ben o çeldirici dediğiniz soruları gözden kaçırdım,ama hayırlısı olsun herkes için diyorum
  18. songuko İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Kamu
    :) yorumlar süper harikasınız
    şimdi bir soru :)
    o kadar ezbeledim çivileme mantıgıyla kesin %100 yaparım dedigim konu ama gel gör kafam karıştı
    oksijen mavi (havadan)
    Asetilen sarı (S harfinden)
    Azot yeşil
    diğerleri -> çok da gerek yok bunlara dedi hoca hangi birini ezberleyecen
    önemli olan ilk 3ü
    sınavda soru geldi
    hangisi yanlıştı galiba
    oksijen mavi
    Asetilen sarı
    Helyum kahverengi
    Diğerleri yeşil

şimdi biliyorum ki azot yeşil ama burda diğerleri diyor Azot da diğerleri dediğin zaman diğerlerine girmiyormu?
    bu tam az önce arkadaşın dediği gibi sarı elma daha sarı elma koyu sarı elma tarzı bir soru
  19. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    AZOT DİĞERLERİNDEN SADECE BİRİ... diğerleri diye bir genelleme yapılamaz , griler açık maviler yeşiller kırmızılar var... yanlış olan bu şıktır.
  20. Halit Forever İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    diğerleri: oksijen de olabilir... mavi