1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Devlet devletin ayagina bu kadar tas koyar mi? (bir csgb basarisidir)

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve Onur Umur tarafından 22 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    degerli arkadaslar

Bir kamu kurumu olan TEIAS ta calismaktayim. AS ibaresi sizi aldtamasin kurumumuz elektrik kurumunun devami olup. Cok yüksek gerilim sistemi tarafimizca isletilmektedir ( 6 bin den 380 bin volta kadar degisik kademeler). Yani cok tehlikeli siniftayiz. Aslen cok tehlikeliden bile daha tehlikeli isimiz. Eski isg hizmetleri yönetmeligine göre 50 isciden fazla calistirdigimiz icin uzman ve hekim görevlendirmek zorundayiz ( kamu kurumu alarak 2014 tem itibaren 50 kisinin altinda calisan olan isyerlerimize de uzman görevlendirmemiz gerekecek.

Simdi her bölge müdürlügümüzde benim gibi sertifikali uzmanlar fiilen isg uzmani olarak calismakta, ama csgb tarafindan calismamiz onaylanmamaktadir.

bi arkadasima csgb resmi yaziyla sunu ifade etti bu hafta: (özet geciyorum) siz teias olarak uzman calistirmak zorundasiniz, ama kurumunuz memurlari 2014 temmuzdan önce görevlendiremez uzman olarak diyor. Neymis kamu kurumlari icin kanun 2014 te basliyormus. Ama isg hizmetleri yönetmeligine göre sorumlulugumuz da varmis. Uzman görevlendirseniz suc görevlendirmeseniz suc. Hadi düne kadar c sinifiydik saymiyordunuz. 31 ocakta yönetmelik degisti, devlet hala kendi memurunun belgesini yükseltmesini engelliyor, tazminat vermemek icin kili kirk yariyor. Ama fiilen isg isleriyle ugrastoriyor.

Helal olsun csgb! Diyorsun ki kiytirik isletmelerde calisanlarin belgesi islesin b olsunlar, a olsunlar ama benim yetismis birikimli mühendisim olmasin.

Türkcesi kamu kurumlari osgb den hizmet alsin. Yüksek gerilim sistemini görse ne oldugunu anlamayacak osgb ler para kirsin. Onlarin islerini yapacak enayi memur mühendislerimiz var nasil olsa diyoorlar. 2011 de uzmanlik sertifikasi aldim ama gecen c.tesi sinava girenlerden bile daha gec b olacagm. Hatta muhtemelen olamayacagm.

Ayrica kurumumun isveren vekillerinin ayagi iyice cukura sokulmustur csgb tarafindan. Is bilmeyen osgb lere yönlendirildik, hadi hayirlisi..
  2. Saadet Kurşun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    devlet bunu düşünüyorsa özel sektörde işverenler neler yapar neler...
  3. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    kamu personeli olarak ben de görüşlerinize aynen katılıyorum, 30 Haziran 2014'te kamu kurumları da iş güvenliği kanunu hükümlerine tabi olacak, kamu kurumları bir günde bu hazırlıkları yapamayacaklarına göre bu tarihten çok daha önce bu çalışmalara başlamak zorundalar.

dolayısıyla kamu kurumları kanun hükümlerinin kendileri açısından yürürlüğe gireceği 30 Haziran 2014 tarihine kadar kendi personeli arasından en azından iş güvenliği uzmanı görevlendirebileceğini ve en kötü ihtimalle 80 saate kadar olan ek ödeme yani maddi kısmından bu tarihten itibaren yararlandırılması gerektiğini düşünüyorum. aksi takdirde özel sektörde bu görevi yapanlarla kamu personeli arasında sertifika yükseltilmesi açısından en az 1 yıllık haksız bir durum oluşacak.

konunun eşitlik ilkesine aykırı olduğunu ve yargıya taşınması durumunda % 99 kazanılacağını düşünüyorum.
  4. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Davalık oolacağız mecburen:) haklısınız..
  5. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Eşitlik ilkesine fazla güvenmeyim. Ben bunu BİMER de dile getirdiğimde e-devlet sistemine girişim engellendi.
  6. cul_de_sac İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kesinlikle haklısın abi, işin memuriyet ayağı bir karmaşa özel ayağı başka bir karmaşa , ben firma değiştirdim osgbye geçti 3. haftam ve 207 saatim dolu durumda adama diyorumki sadece bana ait bir araba ver çünkü firmalara yetişemiyorum adam diyo ambulansa yatırım yapıyoruz, şirketi işlendiğim iş yüküyle çeviren benim gerisinin hepsi yarı zamanlı çalışan, aynen seninde dediğin gibi adam ben ihaleyi alayım yeter gidecek olan kişinin o sektörde bilgisi yeterlimi değil mi diye diye düşünmüyor. Hafta başında seninle aynı alanda değil ama yine yüksek gerilimle çalışan bir firmaya gittim firmanın kendi uzmanı diyor ki '' biz bu işin altından nasıl kalkacağız, çıkamıyoruz işin içinden 6-7 aydır risk analizi yapıyoruz ama daha bitiremedik '' yine senin dediğin hesaba geliyor öyle bir yerde aylık 50 saatlik çalışma süresiyle ben ne kadar sürede yapabileceğim ki risk değerlendirmesini, açtım şirkete telefon ben artık buraya gelmeyeceğim zaten belgem yetmiyor dedimama adamların umrunda bile değil ve şunu iddia ediyorumki tabi bunuda genellemiyorum ama bugün gittiğim firmalarda doktorlar bana soruyorlar ne yapacaklarını yani onların işinide benmi yapacağım, EVET YAPACAĞIM çünkü doktorda hata yapsa uzman yine suçlu niye uyarmıyorsun diye o zaman doktorun buradaki etkisi ve ya şirkette üstümden aldığı iş yükü nedir ? Cevap vereyim HİÇBİRŞEY. Ortalık rant kavgasına dönmüş biz hala uzmanlık diyoruz ama boşuna diyoruz. Senin dediğin gibi sizin gibi kamu şirketlerinde size bu hakkı vermelilerki b iş birazda olsa bazı sektörlerde ranta dönüşmesin.
    Gerçi konuşmam biraz genel oldu ama idare edin artık :)
  7. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    kendi isg uzmanı memuruna vereceğin saatine 15 TL gibi birşeydir, gidip bunun katları rakamları OSGB'ye verirsen devleti zarar ettirmiş olursun bu da ayrı bir bakış açısı. (bu arada OSGB'lerde elbette kazansın buna karşı değilim)
  8. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    anayasaya aykırı olması nedeniyle büyük ihtimalle kazanırsınız, tabi ne kadar sürer o ayrı mesele. ayrıca kanun hükümlerine bireysel dava açamazsınız ama çsgb'nin çıkardığı tüm yönetmeliklerdeki hükümlere karşı danıştay'da bireysel dava açabilirsiniz.

e-devlet'e teknik sebeplerle giremiyor olmalısınız, hiç kimse sizin e-devlet'e girmenizi falan engelleyemez.
  9. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    kurumunuz görevlendirmenizi yapsın, isggm'ye gerekli yazıları yazsın, daha sonra bu işlemlerin sonucundan resmi yazıyla bilgi isteyin, aksi bir durumda yd talebiyle dava açın, maddi kayıplarınızı da talep edeceğinizi ifade edin.
  10. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi
    amaç sadece maddi devlet açısından
  11. Bence bu iş güvenliği uzmanlığı mesleği 2014 sonunda mesleği yapan kimse kalmaz..Bende dahil..İşe ilgi yok..uzmanlar saati 20-30 tl inmiş OSGB ler işi bilmeyen cahiller tarafından açılmış..Devlet konun yapıyor uygulamıyor.Keşke bu işin kanunu çıkmasaydı..Kanun çıktı b.. da çıktı..HErkes atladı bu işe piyasasıda öldü..
  12. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    katılıyorum hocam, ben de yapıp yapmama konusunda kararsızım, çok istekli değilim. işin suyu çıkmaya doğru gidiyor.
  13. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi
    ben çoktan soğudum
  14. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Ne güzel yazdin..en cok yg isinde risk degerlendirmesinin zorlugundan bahsetmissin ya yaglarim eridi:) biliyor msun bu yg isini yapan bizler sirf c yiz diye bazi cahil uzmanlar tarafindan "isg ile ilgili hicbirsey bilmemekle" itham ediliyoruz. Onlara göre elektrikci olmazan a siniflari yg de daha iyi rsik analizi yapiyormus:)

Is ile isg yi birbirinden ayri gören zihniyet uzmanlara yerlesmemeli

Devlete özele gelirsek, allah bize sabir versin, senin gibi isyankar uzmanlara ihtiyacimiz var:)
  15. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Bim bey bilgilendirmeniz icin sagolun. Aslinda maddiyatin yaninda buraya osgb de gelse agzimizin icine bakacak, yg ile ilgili bisey diyemeyecek. Efendim nedir söyle istif yap böyle istif yapci uzmanlik anlayislarindan faydalaniriz, o da bizim icin tirttir,

Bu arada hangi kurumdasiniz sizin meslek nedir?
  16. cul_de_sac İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    KPSS'ye giricem dur bakalım sonuç ne olacak, hiç te çalışmıyorum gerçi, çünkü hep özel olsun diyordum ama beni bezdirdiler,tehditler, kavgalar, bağrışmalar, anlayışsızlıklar, senin dediğin gibi CAHİLLER bezdiriyor insanı...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 26 Mayıs 2013 ---
    Bende mesleğe dönüş yapmayı düşünüyorum, 5 yıl mühendislik okuduk bir kenara attık ucu bucağı belli olmayan bir alanda uzmanlaştık ama iyice can sıkıcı oldu hakikaten başımız belaya girecek bu gidişle hiç uğruna hapis yatma riski alıyoruz göze...
  17. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü

Aynen katılıyorum mesleğime geri dönmeyi düşünüyorum bende