1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Devlet hastanesi işyeri hekimi

Konusu 'İşe Giriş ve Periyodik Muayeneler' forumundadır ve Salih Polat tarafından 2 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

1. Salih Polat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Merhabalar. Devlet hastanesinde işyeri hekimliğine başladım biraz tecrübe edinebilmek için ancak işin ne kadar büyük olduğunu gördüm. Yada bana öyle geliyor bilmiyorum. Sizlere bir kaç sorum var.
    1- Hastaneler çok tehlikeli iş yeri olarak geçiyor. Ancak içinde bir çok bölüm barındırdığı için periyodik muayene kontrolleri bölümlere göre değişmekte. Bu bölümlerden hangilerinin riskli olduğunu nasıl öğrenebilirim. Örneğin bir bölüm radyoloji diye biliyorum.
    2- Her hasta için EKG çekme zorunluluğu var mıdır? (Örnek sağlık tarama tetkikleri buldum kimisi tüm çalışanlardan istemiş kimisi istememiş)
    3- Çalıştığım hastanede ameliyathanede skopi çekilmekte ve skopiyi teknisten değil personel kullanmaktadır. Bu durum yasalara uygun değil belki ama türkiyenin bir çok yerinde böyle. Bu durumda bu personel içinde önlem alma sorumluluğum var mı dır? Daha doğrusu bu iş güvenliği uzmanının görevi değilmidir?
    4- Hastanelere stajer öğrenciler gönderilmekte ve 1 aylık döngülerle bütün bölümleri gezmekteler. Bunlar için de işe giriş muayenesi düzenlemek gerekir mi?
    5- Yoksa bu sorumluluğu hemen bırakmalımıyım? :)
  2. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Merhaba,
    1) Yapılan işi takip ederek ve google amcaya sorarak sektörle ilgili riskleri görebilirsiniz. Yani şunu görüyorsunuzdur sanırım bulaşıcı hastalık riski hemen hemen tüm hastane personelinde var. Bununla ilgili tüm tetkikleri talep edebilirsiniz. Radyasyona maruziyet vs... olan personel sadece maruziyet ölçümü yaptırılır ki zaten bunları hastane yaptırıyordur sürekli dozimetre takılıdır. Öncelikli olarak yaptıkları işleri sorun. Temizlikçiler yüksekte çalışıyor ise ona göre ekstra tetkikler isteyin. Görev tanımlarına ve yaptıkları işe göre yapılması daha uygun olur.
    2) Bana sorarsanız (hekim değilim) herkesin EKG sini çekmeniz sizin yararınıza olur. Sonuçta hiç kimse gelip size benim kalbimde sorun olabilir demez. Bir olay olduğu zaman da sorumluluğunuzu azaltmanız için bunu atlamayın derim.
    3) Skopi işinin doktorun işi olduğu söyleniyor google dan bakarsanız mahkeme kararları da var. Personeliniz bu işi yapıyor ise mesleki hastalığa neden olacak bir risk varsa yapmamasını önerebilirsiniz tespit defterine yazabilirsiniz. Bunun dışındaki mevzular sizi etkilemez bence.
    4) Stajyerlerin sgk sı okul tarafından mı yapılıyor tam bilmiyorum ama 6331 çırak ve stajyerleri de kapsıyor. İşletmenizde istediğiniz tetkikleri yaptırtmanız ve eğitimlerin alınmasını sağlamak faydalı olur. İş güvenliği uzmanı - işyeri hekimi görevi diye bir ayrım yoktur. Koruyucu sağlık hizmetleri ve iş güvenliği bir bütündür. Mesela risk analizi yaparken altına siz de imza atıyorsunuz. Orada yazılanlar sizi de diğer ekip üyelerini de direk bağlar.
    5) Bence işin sorumluluğunu tartana kadar maddi imkanınız varsa hiç girmeyin bu işe :)
  3. General OSGB İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
  4. Gamze Demirbaş ERKAN Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    119912
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ORDU OSGB
    Merhabalar Salih Bey,
    1- Hastaneler çok tehlikeli iş yeri olarak geçiyor. Ancak içinde bir çok bölüm barındırdığı için periyodik muayene kontrolleri bölümlere göre değişmekte. Bu bölümlerden hangilerinin riskli olduğunu nasıl öğrenebilirim. Örneğin bir bölüm radyoloji diye biliyorum.

-Hastane işleri çatısı altındaki tüm işleri "çok tehlikeli" olarak nitelendirmelisiniz. Tüm çalışanlardan aynı tetkikleri alabilirsiniz bazı bölümlerde yapılan işe göre ilaveler talep etmelisiniz.Örneğin, görme testi (bilgisayar kullanıcıları ), portör testleri (yemekhane,kantin çalışanları,şoförler ).Her çalışan için talep edeceğiniz sabit tetkikler ise: akciğer grafisi, solunum fonksiyon testi,EKG,kan ve idrar testleri,işitme testleri ..

Radyoloji çalışanlarının haftalık çalışma süreleri 35 saat ile sınırlandırılmıştır ayrıca maruz kaldıkları radyasyon miktarı kullandıkları dozimetrelerden takip edilmelidir.

2- Her hasta için EKG çekme zorunluluğu var mıdır? (Örnek sağlık tarama tetkikleri buldum kimisi tüm çalışanlardan istemiş kimisi istememiş)

-Evet olmalı

3- Çalıştığım hastanede ameliyathanede skopi çekilmekte ve skopiyi teknisten değil personel kullanmaktadır. Bu durum yasalara uygun değil belki ama türkiyenin bir çok yerinde böyle. Bu durumda bu personel içinde önlem alma sorumluluğum var mı dır? Daha doğrusu bu iş güvenliği uzmanının görevi değilmidir?

-Skopi çekimi doktor ya da radyoloji teknisyeninin görevidir ancak personele çektirmek görev tanımı harici iş yaptırmaya girer.Her kim çekiyorsa koruyucu kurşun önlük vb. KKD leri giymelidir.Ayrıca uzman ve hekim aynı görev yetki ve sorumluluklara sahiptir.

4- Hastanelere stajer öğrenciler gönderilmekte ve 1 aylık döngülerle bütün bölümleri gezmekteler. Bunlar için de işe giriş muayenesi düzenlemek gerekir mi?

-Stajyer öğrenciler için de sağlık kontrolleri ve isg eğitimleri sağlanmalıdır.

5- Yoksa bu sorumluluğu hemen bırakmalımıyım?
  5. sencer erşen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Ekg konusunda sizlere katılmıyorum,sonuçta ekg normal olması kalp hastalığı yok anlamına gelmez