1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Devlet kurumunda çalışan(657 ye tabi) isg katip girişiyle kurum sözleşmesi nasıl yapılır

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve Ersin Bozkurt tarafından 9 Eylül 2015 başlatılmıştır.

1. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    Bir soru soruldu ; "Devlet kurumunda çalışan(657 ye tabi) isg katip girişiyle kurum sözleşmesi nasıl yapılır?"
  2. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Kamu kurumunun e-Bildirge Yöneticisinin İSG-KATİP sistemine giriş yaparak, görevlendirilecek iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimini T.C. Kimlik numaraları vasıtasıyla sistem havuzundan seçmeleri, sistem üzerinden seçilen iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminin, yine aynı sistem üzerinden e-Devlet şifreleri ile sisteme giriş yapıp uygun bulmaları halinde sözleşmelerini onaylamaları gerekiyor.
  3. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    b) İşyerinde çalışanlar arasından görevlendirme yapılması durumunda, işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı, diğer sağlık personeli ile İSG-KATİP sistemindeki örneğine uygun sözleşme veya görevlendirme belgesi düzenlenir ve karşılıklı olarak en geç beş gün içerisinde sistem üzerinden onaylanır. İSG-KATİP sistemi üzerinden onaylanan sözleşmenin bir nüshası işveren tarafından, biri sözleşme veya görevlendirme yapılan kişiler tarafından saklanır.

c) Kamuya ait işyerlerinde 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi çalışanlar arasından görevlendirme yapılması durumunda, görevlendirme yapılan kurum tarafından işyeri hekimi ile Ek-5a, iş güvenliği uzmanı ile Ek-5b, diğer sağlık personeli ile Ek-5c’deki örneğine uygun görevlendirme belgesi düzenlenir ve bu belgenin bir nüshası kurum tarafından, biri görevlendirme yapılan kişiler tarafından saklanır. Son nüsha kurum tarafından beş iş günü içinde Genel Müdürlüğe bildirilir.
  4. ozzyomer İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    kamu da (KİT ler hariç) SGK sicil numaraları yerine kuruma bağlı ayrı işyeri olarak geçen birimlerde saymanlık numaraları mevcut. Bunun dışında ayrıca bir SGK sicil numarası bulunmadığından dolayı İSG katip sistemine giriş yapılamıyor. Ben bir üniversiteye akademik kadrodan iş güvenliği uzmanı olarak çalışıyorum. İşyerlerinin SGK bildirimine göre 8 farklı yerleşkede 30 a yakın ayrı işyeri olduğunu tespit ettik. Kamu iş güvenliği uzmanı görevlendirmesi 2016 temmuz olsada işyerlerinin (birimlerin) tehlike sınıflarını öğrenmek adına tebliğe bakmak için SGK numaralarını istediğimde bana sadece saymanlık numarasını verdiler. Sanırım kamuda bu durum temmuz 2016 da kalkacaktır. Birde bünyesinde işçi çalıştıran kurumlar örn DSİ buralarda memur ve işçi sicil numaraları ayrı olduğundan dolayı işçiler için SGK sicil numarası mevcut. buradan tüm işler yapılabiliyor.
  5. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Geçtiğimiz gün görevlendirilmek için olur yazısı yazıldı ve onaylandı. Ama İSG katip konusunu çözemedik.
    C bendinde sözleşme ile ilgili İSG katip in adı hiç geçmiyor. Sonuç olarak, devlet memuru uzmanla kamu kurumu arasında yapılan sözleşme İSG katipden yapılacak mı ?
    Bir de İdari Mali İşler Müdür V. bana, özel sözleşme de yapacağız dedi. Mevzuatta özel sözleşme ile ilgili bir madde var mı ?
    Ben bu özel sözleşmeyi imzalamak zorunda mıyım ?
  6. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Salih bey merhaba. görevlendirme aşamasında görevlendirme oluru, ek-5b formunun doldurulup 5 iş günü içerisinde isggm'ye gönderilmesi ve isg-katip aşamaları var. isg-katip sisteminde birçok kamu kurumunun sgk sicil numarasının olmaması ve memurların gözükmemesi gibi bir sıkıntı var, bu sıkıntıyı çözecek olan isggm'dir. dolayısıyla bu aşamada ilk 2 adımın yapılıp son adımda isg-katipteki görevlendirmenin yapılamadığı konusunda bir üst yazıyla isggm'ye bildirim yapılırsa problem olmaz diye düşünüyorum. kamudaki görevlendirmeler için özel bir sözleşme yapılır şeklinde bir hüküm yer almıyor, yapılacak olan sözleşme ek-5b'dir. özel bir sözleşme yapılsa da sıkıntı olacağını düşünmüyorum. bu özel sözleşmeye haksız bir sebeple görevlendirmenizin iptal edilmesi durumunda en az 12 aylık ücreti tazminat olarak verileceği maddesini de koyabilirsiniz.
  7. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    Isg katip sözleşmesi gerek ve yeter şarttır.
  8. Ali Rıza Kaçmaz Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    75248
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Alper bey isg katip sözleşmesini nasıl yapacağız,
    adım adım tarif edermisiniz
  9. kblykyr İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    106902
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ya arkadaşlar bilen varsa Allah rızası için yazsın şu isg katip kısmını. sgk bir duyuyuru yayınlamış kamuda isg ile ilgili memur çalıştıran kurumların nace kodu nu girmesi diye. tmm diyelim nace kodunu girdik ve onayladık. bu süreçten sonra e kesenek sayfasında içerisinde nace kodunun da olduğu 26 haneli iş yeri sicil numarası çıkıyor ama isg katip e giriş nasıl olacak bu kısım hala net değil. sözleşmeler isggm gönderilecek mi yada sisteme nasıl giriş yapılılacak?????
  10. Funda-3426 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    22386
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ALO 170 i aradınız mı ?
  11. kblykyr İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    106902
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    aradım yönetmeliğin 14. maddesinin c bendine göre işlem yapılacak yani ek5-b doldurulup gönderilecek diyorlar. biz de tam bu şekilde yapacakken nace kodu diye bir duyuru yayınlandı kesenek bilgi sisteminde. acaba isg katip lemi alakalı diye soru işareti oluştu.
  12. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    evet isg-katiple alakalı, çünkü kamu kurumlarının birçoğunun sgk sicil numarası yok, nace kodu, tehlike sınıfı belli değil. siz ek5-b'yi doldurup gönderin, bu çalışmalar bittikten sonra isg-katipten giriş yapılacak.
  13. mustafa kaya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben yaklaşık olarak 3 yıldır. bir kamu kurumunda iş güvenliği uzmanı olarak çalışıyorum. İsg-katip üzerinde idare ile aramızda sözleşme yaptık. sadece isg -katip girişim var onun dışında herhangi bir ıslak imzalı sözleşme yok. mühendis olarak girişim var ve işveren bana iş güvenliği dışında herhangi bir görev vermemiş. aynı zamanda bu iş güvenliği hizmeti karşılığında her hangi bir ek ödeme yapmıyorlar ''gerekçeleri ise sadece seni bu işte görevlendirmişiz'' diyolar. sorum şu 38 aydır sözleşmem var isg-katip üzerinden dava edersem bu ek ödeneği alabilirmiyim?
  14. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    Ali Rıza bey biraz geç dönüyorum kusura bakmayın ancak yerime henüz geçebildim bu gün son gün 11 kurumla sözleşme yaptım o yüzden koşturmaca falan. şöyle özetleyim isg katip olayını;
    sizin kurumunuzun sigorta bildircesinin e devlet şifresi gerekli ilk önce o şifre ile isg katip sistemine giriyorsunuz. kurumunuz tanımlanmış ise giriş yaptıkdan sonra şu an gerekli hesaplamalar yapılamıyor diye bu uyarı çıkarsa hiç bir işlem yapmıyorsunuz sadece yönetmelik eki sözleşmeleri doldurup genel müdürlüğe postalıyorsunuz. kurumunuz tanımlanmamış ise şifrenizi girdiğinizde yetkiniz yok yada tanımlanmımış 3 gün içinde tekrar deneyin diye bir msj gelir. süreci hızlandırmak adına sgk il veya ilçedeyseniz ilçe müdürlüğüne ilgili personelinize isg katip tanımlanması yapılması için yazı yazıp süreci hızlandırabilirsiniz. tabi bu arada yönetmelikdeki sözleşmeleri doldurup yine genel müdürlüğe 5 iş günü içinde göndermeniz gerekmektedir.