1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Devlet memuru igu - kamu kurumu sözleşmesi

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve Salih ŞENER tarafından 23 Haziran 2016 başlatılmıştır.

1. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Geçtiğimiz gün çalıştığım kurumda görevlendirilmem için olur yazısı yazıldı ve onaylandı. Ama İSG katip konusunu çözemedik.
    İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri yönetmeliğinin 14.maddesinin 3.fıkrasının C bendinde

c) Kamuya ait işyerlerinde 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi çalışanlar arasından görevlendirme yapılması durumunda, görevlendirme yapılan kurum tarafından işyeri hekimi ile Ek-5a, iş güvenliği uzmanı ile Ek-5b, diğer sağlık personeli ile Ek-5c’deki örneğine uygun görevlendirme belgesi düzenlenir ve bu belgenin bir nüshası kurum tarafından, biri görevlendirme yapılan kişiler tarafından saklanır. Son nüsha kurum tarafından beş iş günü içinde Genel Müdürlüğe bildirilir.
    Diyor.
    1.Sorum: devlet memuru uzmanla kamu kurumu arasında yapılan sözleşme İSG katipden de yapılacak mı ? Yapılacak ise nasıl ?

2.Diğer Sorum: Bir de İdari Mali İşler Müdür V. bana, özel sözleşme de yapacağız dedi. Mevzuatta özel sözleşme ile ilgili bir madde var mı ? Ben bu özel sözleşmeyi imzalamak zorunda mıyım ?

3.Bana 12 saat 30 dakika görevlendirme çıktı. diyelim ki ilk 3 ay, bu süreleri çok aştık(30 saat, 40 saat gibi..).
    Fazla çalıştığım sürelerin parasını alabilir miyim ?

Sorularıma cevabı olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.
  2. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Tamamen tahmin amaçlı paylaşıyorum kesinlik yoktur:

1) Uzmanla kamu kurumu arasında isgkatip ataması olacaktır. Kamu kurumlarının da sicil numarası vardır sonuçta. ( işyeri numarası Gerçek yada Tüzel kişinin çalıştırdığı İşçi yada Devlet Memuru istihdam eden 4-1(a) ve (c) işyerleri için uygulanmaktadır.) Bu işi personel şefliklerine vereceklerdir diye düşünüyorum.

2) Devlette sözleşmesiz hiç bir şey olmaz (kamu ihale kanununda böyle bir ibare var mesela "Mal veya hizmet alımı işlerinde, ayrıntılı özellikleri ve miktarı idarece belirlenen işin tamamı için isteklinin teklif ettiği toplam bedel üzerinden götürü bedel sözleşme," ) buna istinaden açık bir şekilde sözleşme yapılması gerekir. Fakat özel sözleşmeden kastı nedir tam olarak anlamadım.

3) Sözleşmede belirtmediğin sürece devlet fazla para vermez.
  3. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
  4. ozzyomer İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben bir üniversitede görevliyim.
    Bende bahsettiğiniz sözleşme konusu üzerinde uğraşıyorum.
    Aslında bunun en kolay yolu sgk bildirim yetkilisinin e devlet şifresi ile isgkatip e giriş yapması
    Üniversite de akademik birimler yanından daire başkanlıkları var buraları da ayrı SAYMANLIK SİCİL numaraları var.
    Yani ayrı birer işyeri gibi görünüyor. Daire başkanları bu birimlerde üst makam, fakat onlar ile isgkatip e giriş yaptığımızda
    yetkileri olmadığını gördük.
    bundan sonra bir üst makam genel sekreterlik makamı oluyor.
    Şimdi genel sekretere çıkıp şifrenizle kontrol etmemiz gerekiyor diyemiyorum. :)
    akademik birimler de dekan, müdürler gibi.
    Burada kurumlarda sgk bildiri yetkililerini bilmek, onların e devlet şifreleri ile isgkatip ten sözleşmleri denek gerekiyor
    diye düşünüyorum.
    2. maddenizde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimlerinin görev, yetki sorumlulukları zaten yönetmeliklerle açıklanmış
    Bu yüzden özel bir sözleşme imzalanmasının yasal olmadığını düşünüyorum.
    3. maddenizde eğer sözleşmeler isgkatip üzerinden yapılırsa aylık olarak kontrollerinin yapılarak sürelerin güncellenmesi
    aksi taktirde kurumun sorumluluğunda olacağını düşünüyorum. bunu prosedüre dökerseniz ve üst makamdan onaylatılıp yürürlüğe konulursa
    sizde takip açısından sıkıntı olmaz diye düşünüyorum

Ek-5 ler ile sözleşme yapılmasına karşıyım. Çünkü oldu görevi fes etmek istediğinizde yine bir yazı yazılması gerekecektir ve yazı üst makamdan çıkacağı için
    bunu yapmak istememe ihtimallerine karşı sözleşmlerin mutlaka iSGKATİP ten yapılması gerektiğini düşünüyorum
  5. Alper AKAY İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91212
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Merhabalar,

1-Memurlar için isgkatip üzerinden halen daha sözleşme yapılamıyor çünkü memurlar sisteme kayıtlı değiller. Bu yüzden şuan için bizde ek 5-b ile sözleşme yapacağız. 2014'de ÇSGB'ye kurum içinde yaptığımız ek 5b sözleşmemizi resmi üst yazı ile göndermiştik. Cevaben bilgileriniz alınmıştır denmişti. CSGB bu yılın başında memurları sisteme dahil edecekti ama olmadı. Bu durum diğer kurumlardan kaynaklı diye düşünüyorum. Tüm bu işlerde Valilik onayı da alınmalıdır. Sistemde çıkan yada verilen saatler minimum saatlerdir, bunun üzerine de çıkılabilir, açıklamasını doğru yapmak kaydıyla.

2-Kurumlarda şöyle bir sıkıntıyla karşılaşmıştık; yıllar önce SGK yetkilisi olan kişilerin şifreleri ile bu zamana kadar kurumlar işlerini yürütmüşlerdi. ilk olarak kurum üzerinden resmi yazışmalarla (Bunun için SGK'da matbu form var) yeni SGK yetkililerinin atanmasını sağladık. Burada da bazı olumsuzluklar yaşadık ama sonunda çözüldü. Burada kurum amirinin yanında muhasebeye bakan veya amirin uygun göreceği bir kişide ekleniyor ki bu kişi ile işlerinizi halledebilirsiniz @ozzyomer .

3-Özel sözleşme değil ama ay başında o ayın çalışma planını hazırlıyoruz, onaylatıp ay sonunda da planı uyguladığımıza dair basit bir excel çizelgesi hazırlayıp ücretimizi ona göre alıyoruz.

4-Aylık 80 saatin üzerinde ücret alamazsınız. Biz haftalık 20 saat gibi bir çalışma yapıyoruz.

5-Ek 5b ile yapılan sözleşmeye göre istifa etmeniz için kuruma istifa dilekçenizi vermeniz ve bunu evrak kayıta sokmanız yeterlidir. Ondan sonrası kurumun sorumluluğunda. Başımıza geldi öyle hallettik.
  6. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    Arkadaşlar açıklamış. Isg katip sözleşmesi gerek ve yeter sarttir. Matbu gorevlendirme evrakini ilmdlugune göndermeye gerek yoktur.
  7. tsunami2976 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    96564
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    1- a) İsg-Katip te tanımlı işyerleriniz için (4857 sayılı yasaya tabii çalışanlarınız için) kurumunuzun e-bildirge yetkilisinin isg-katip üzerinden teklif etmesi sonrasında sizin de onaylamanız suretiyle elektronik ortamda sözleşme imzalayacak akabinde bu sözleşmenin bir çıktısını alarak kurum yetkilisiyle karşılıklı imzalayacaksınız...(tehlike sınıfı ve hizmet süreleri belli)
    1-b) İsg-Katip te tanımlı olmayan memur çalışanlarınız için 1 temmuz sonrası "isg hizmet yönetmeliği"nin eki olan ek-5b formu düzenlenerek sözleşme imzalanacak ve bir nüshası çalışma genel müdürlüğüne gönderilecek.(nace kodu: tehlike sınıfı için genel müdürlüğünüzden görüş talep edebilirsiniz.)
    2- Siz görevlendirme olur'u almışsınız anladığım kadarıyla aynı olur içerisinde "personele bu görevlendirme nedeniyle ... saat karşılığı ödeme yapılmasını olur emirlerinize..." diye belirtseydiniz bir sorun yoktu ancak hizmet vereceğiniz süre karşılığında ödeme yapılmasını belirtmediyseniz "olur"unuzu yenilemenizde fayda var bence...İlave olarak aylık puantaj düzenlemenizi de tavsiye ediyorum kendiniz için...(1.madde de belirttiklerimden başka bir sözleşme yok...özel sözleşme yerine karşılıklı imzalanmış bir puantaj formu düzenlenmesi yeterli olur)
    3- Ödemeyi yapan birim, size en fazla Olur'da belirttiğiniz süre kadar ödeme yapabilir. O yüzden ödeme Olur'unu alırken süreleri dayanaklarıyla göstererek toplam hizmet süresini ispatlayın.
    Lakin size toplamda yapılacak ödeme 80 saati geçemez...

Başarılar diliyorum...
  8. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    mevzuata göre puantaj formu düzenlenmesi veya aylık çalışma programı hazırlanarak buna göre ücret ödenmesi şeklinde bir uygulama söz konusu değil ve yanlış bir uygulama olduğunu düşünüyorum.

kamuda iş güvenliği uzmanı görevlendirilirken, görevlendirilmesi gereken minimum süre o sicil numarasındaki çalışan tüm kamu personeli sayısı ile aylık olarak direk tespit edilir. kaç personel var ise çalışan başına dakika ve toplam saat hesabı yapılır ve kurumun imkanları ve takdir hakkı ile birlikte uzman o kadar saat görevlendirilir, ek-5b bunun bir nevi tespitidir. isg-katipte memurlar gözükmüyorsa yine ek-5b ile işlem yürütülür, işlemin yapılamadığı yani görevlendirmenin yapılamadığı isg-katip kamu için gerek ve yeter şart olarak gösterilemez. zaten yönetmelikte incelerseniz ek-5b formunun 5 iş günü içerisinde bildirimi şartı var. formu bildirip isg-katipten sözleşme yapılır şeklinde bir hüküm yok.
  9. tsunami2976 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    96564
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Mevzuat; ödeme yaparken düzenleyeceğiniz "ödeme evrakları" ile ilgili bir düzenleme yapmaz bu tür evraklar kurumların iç işleyişi ile alakalıdır. Size aylık ödeme yapacak olan ödeme birimi; ödemenin altlığı olarak sizin ve birim amirinizin imzaladığı bir çizelgeyi (ki biz buna puantaj diyoruz) saklar ve denetimlerde gösterir. Puantaj; tayin/emekli olan personelden dolayı değişen aylık hizmet sürelerinizi gösterebileceğiniz bir evraktır ki yapacağınız sözleşmelerde bunu gösteremezsiniz (yada ödeme birimine her ay isg-katip sözleşmesi gönderirsiniz). Uygulamanın yanlış olduğunu söyleyen arkadaşın ya kamu tecrübesi olmadığını yada bu tür ayrıntıları bilmediğini varsayıyorum...
    Bir diğer husus "kurumun imkanları ve takdir hakkı meselesidir ki" bende verilecek hizmet süresi için bu yorumun yanlış olduğunu düşünüyorum...
    Burada esas konu Ek-5b'nin hizmet süresi açısından yetersiz kalmasıdır: ek-5b içerisindeki SGK Sicil No, memur çalışanların işyerinin numarasını soruyor ki bu numara nace kodlu sisteme göre düzenlenmiş bir numara değildir. Yani bu numaraya bakarak ilgili numarada çalışan personelin hangi tehlike sınıfında olduğunu anlayamazsınız...Mecburen o işyerinde varsa ya "4857 sayılı çalışanlar için tanımlanmış" sicil numarasını kullanacaksınız yada ÇSGB'den görüş isteyeceksiniz....
  10. tsunami2976 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    96564
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
  11. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    puantaj işçilerin bir aylık süre zarfında kaç gün kaç saat çalıştığına ve asıl maaş ödemesine dair bir belge. kamuda iş güvenliği uzmanının görevlendirilmesi ve ücret ödenmesiyle puantajın hiçbir alakası yok. kamuda görevli iş güvenliği uzmanına yapılacak ilave ödemenin puantajla belirleneceği yönünde mevzuattan bir hüküm gösteriniz.

mevzuat ödeme evraklarıyla alakalı detaylı düzenleme yapar nasıl yapmaz? devletin ödeme yapabilmesi için bir sürü aşama var. fakat 6331 ve bağlı mevzuatta ödeme evraklarıyla ilgili herhangi bir düzenleme bulunmuyor. "Uygulamanın yanlış olduğunu söyleyen arkadaşın ya kamu tecrübesi olmadığını yada bu tür ayrıntıları bilmediğini varsayıyorum..." ? milyonlarca tl ödeme yapan bir kamu kurumunda görev yapıyorum. kamuda hiç tecrübem yok :) çok tecrübesizim. maliye bakanlığı bile nasıl ödeme yapacağını bilemezken sizin ahkam kesmeniz ilginç olmuş.

"görev verilen iş güvenliği uzmanı ücretlerinin ödemeleri 6331 sayılı Kanun’un 8’nci maddesinin 7’nci bendine göre sözleşme makamı tarafından ilgili bütçe kaleminden yapılır"

ödeme hangi belgelere göre yapılır 1- Görevlendirme Oluru, 2- Ek-5b formu 3- 6331 8 (7)
  12. tsunami2976 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    96564
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Her ne kadar sorulan konudan gittikçe uzaklaşıyor olsak da söylediklerinize cevap verme zorunluluğum en azından bizleri okuyan arkadaşları bilgilendirme amaçlıdır...
    1- Puantaj işçi için de tutulur kiralık araç için de hatta osgb den hizmet alıyorsanız size hizmet veren uzman, hekim, dsp için de...
    puantaj kurumunuza aylık olarak hizmet taahüdünde bulunan herşey için tutulan bir ödeme evrakıdır...soruyu soran arkadaş ta bir taahhütte bulunmuş ve kurumundaki İdari Mali İşler Müdür V.'i ödemeye esas bir evrak istiyor...
    Puantajın gerekliliğini size şöyle ispatlayayım: Diyelim ki siz sözleşmenizi ödeme birimine gönderdiniz ve ilave hiçbir evrak göndermeden onlar da sizin maaşınıza kanunun 8’nci maddesinin 7’nci bendine göre hesaplanan miktarı her ay düzenli olarak yatırıyorlar...siz zorunlu nedenlerle (1 ay raporlu olmanız, 1 ay il dışında görevlendirilmeniz, doğum izni vs.) hizmet vermeniz gereken süreyi tamamlayamadığınızda ne olacak? verdiğiniz süre kadar puantaj düzenleyecek ve o kadarlık süre için ödeme alacaksınız...ben olması gerekeni yazıyorum sizin kurumunuz sizinle tam zamanlı sözleşme imzaladıysa ve her halükarda 80 saatinizi tamamlıyorsanız sizin ayrıca bir puantaj düzenlemenize ihtiyaç duymuyorlardır...
    Mevzuat her şeye cevap veremediğini bizlere iç yönetmelik hazırlatarak söylüyor zaten...Takdir edersiniz ki her kurumdaki işleyiş ve sorumlular farklıdır...
    2-Maliye bakanlığı bile...diye devam eden cümleniz sizin "sözümona kamu tecrübenizi" ispatlar nitelikte olmuş;
    Maliye Bakanlığı, kanunun ilgili maddesinde ödeme miktarı ve üst sınırıyla ilgili bir açıklamada bulunmuş olup diğer konular hakkında da benzer nitelikte talimatlar yayınlarlar...(örn: kiralanacak araçlar için ödenecek üst sınırları formülüze eden talimatlar) Bu açıklamalar ve ilgili bütçe kaleminin açık olması ödeme yapılması için yeterlidir...zaten kurumunuz milyonlarca tl ödeme yaptığından böylesi bir hizmet için sizden hangi evrakları isteyeceğini bilir...bilmiyorlarsa da geçirecekleri denetimlerde öğrenirler...
    Söylediklerimi hala anlamadıysanız bende size "kurumunuzun imkanları ve takdir hakkı ile" tanıdığı hizmet sürenizde başarılar diliyorum...
  13. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    takıldığınız bazı noktalara değinerek cevap verme hakkımı kullanayım. malesef toplum olarak işi bilmeyen ve bilmediği için karıştıran kişilerin peşinden gitmeye bayılıyoruz. 1 deli kuyuya taş atmış 40 akıllı çıkaramamış atasözü buradan ortaya çıkmış sanıyorum.

kamuda görev yapan memur iş güvenliği uzmanı olarak, çalışan başına belli bir saat asıl işi yanında görevlendiriliyor ve buna göre ücret ödeniyor. dikkat ederseniz memurların iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirmesi ve bu görevlendirmeye göre ilave ödeme yapılmasıyla taşeron bir firmadan hizmet alımı yapılması, araç kiralanması vs. aynı şeyler değil. burada bir görevlendirme ve buna göre bir ödeme söz konusu.

dolayısıyla memur statüsünde olan uzman için puantaj ödeme aşamasında gerekli ve geçerli bir evrak olamaz. ödeme için puantaj düzenleniyorsa bu tek taraflı soyut bir belge olur. bu belge de hizmetin yerine getirildiğini kanıtlamaz. kamuda işlemler resmi yazışmalarla yürür, dolayısıyla izin vs. fiilen hizmet verilmediği durumlarda ilave ödemenin yapılıp yapılmamasının, kamu zararının, fazla ve yersiz ödemenin sorumlusu ek-5b’nin imzalandığı kamu kurumudur. fazla ödeme yapılırsa faiziyle beraber ilgili kişiden talep ve tahsil edilir.

madem bu kadar kamu tecrübeniz var; dostlar alışverişte görsün misali ücret alabilmek için (sözüm meclisten dışarı) uyduruk bir şekilde düzenlenen puantajı bu derece savunmanıza ayrıca şaşırdığımı ifade etmek istiyorum. kamuda görevli iş güvenliği uzmanları puantaj yapıp buna göre görev ve sorumluluklarını yerine getirmemelidir zaten. buradan birçok sakatlık çıkar.

ayrıca vermediğim bir hizmet için ne ben 80 saat tam ücret alacak kadar vicdansızım ne de görev yaptığım kurum bu kadar saf değil. kamu tecrübem hakkında yorum yapmıyorum, yerimiz yurdumuz ne yaptığımız bellidir ama aldığımız devlet terbiyesine göre devletin 1 kuruşunun hesabını sorarım.

iç yönetmelik derken sanırım iç yönerge demek istediniz.

kurumun imkanları ve takdir hakkı ile demek istediğim kuruma ayrılan ödenek ve kurumun iş güvenliği uzmanını görevlendirme süresindeki takdir hakkını kastettim. malumunuz belirtilen süreler “en az” olarak ifade ediliyor, daha fazla görevlendirme yapılabiliyor.

ben de size iş güvenliği konusundaki görevinizde tüm samimiyetimle başarılar dilerim zira çalışan kamu personeli arkadaşların yaşam güvenliği söz konusu.
  14. tsunami2976 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    96564
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Sayın Bim,
    Ben size ve en başında da soruyu soran arkadaşa yazdığım cevapları hayal mahsulü olarak değil bizzatihi tüm Türkiye'de yapılanması olan ve benimde çalışanı olduğum kamu kurumundaki halihazırda uygulanan durumdan hareketle yazdım. Siz de tahmin edersiniz ki "puantaj düzenlenmesi" herhangi bir kamu kurumunda "benim gibi bir isg uzmanının" dayatmasıyla uygulanabilecek bir evrak değildir. Kurumumuzda puantaj; genel md.ten gelen yazılı talimat üzerine kullandığımız bir form (tabii görevlendirme yazısı ve isg-katip üzerinden yapılan sözleşmenin ıslak imzalı çıktısı tüm bu evrakların bir parçası) ve düzenleyen arkadaşlar da bahsettiğiniz gibi "uyduruk" bir şekilde düzenlemiyorlar...
    Ben cevabi yazılarımda her defasında belirtmeme rağmen ki siz hiç o konuya takılmadınız... Soruyu soran arkadaşın İdari Mali İşler Müdür V. özel sözleşme talebinde bulunmuş amacı da ödemeye esas bir altlık...Ben sadece sorunun sahibine alternatif bir öneri sundum siz ne isterseniz onu yapmakta serbestsiniz...Amacım kuyuya taş atmak değil bizzat taşı önünüze koymak :) halihazırda yapılan bir uygulamadan hareketle...

Bu arada, biz kurum olarak (merkezde) OSGB den hizmet alıyoruz yani ben söylediğiniz gibi "dostlar alışverişte görsün misali ücret alabilmek için (sözüm meclisten dışarı)" bir puantaj tutma ve bu işten para kazanma sevdalısı değilim...Ama emin olun görev almak isteseydim görevlendirmek için 1 dk. düşünmezlerdi.Ben kendi adıma hala öğrenmem gereken şeyler olduğunu düşünüyorum ve şu anda kontrol görevlisiyim...

Evet iç yönetmelik derken iç yönergeyi kastetmiştim...Ama mevzuatın her şeye cevap vermediğine örnek olarak kullandım o dokümanı...

"kurumun imkanları ve takdir hakkı" ifadesi subjektif bir kriterdir, subjektif değerlendirmelerle hizmet süresi belirlenmez...
    Size yada başka bir çalışana "takdir hakkı" kullanarak fazla görevlendirme dolayısıyla fazla ödeme yapan birim amirinize yine bir denetmen "tenkit hakkını" kullanarak zimmet çıkartabilir...Bu örnek de yine ek-5b'nin "sgk sicil no" belirsizliğine işaret etmek için kullandığım bir örnekti...Ki onunla ilgili bir duyuruyu da ayrıca paylaştım...
    Ben soruyu soran arkadaşa bizdeki uygulamadan hareketle bir alternatif öneri sundum...Siz ise benim yazdıklarıma neredeyse "yalan-yanlış" deyip üstelik yazmadığım birşeyi söylemişim gibi ifade ettiniz:
    Bkz: ....formu bildirip isg-katipten sözleşme yapılır şeklinde bir hüküm yok.
    Lütfen yazdıklarımı bu son mesajım doğrultusunda tekrar okuyun:

Bizim gibi hem işçi hem memur çalıştıran işyerlerinde;
    - 4857 sayılı yasaya tabii çalışanlar için isg-katip,
    - memurlar için sizin de söylediğiniz gibi ek-5b kullanılacak demiştim...(ama memurlardaki sgk sicil no anlamsız bir numara! nace kodlu sisteme göre düzenlenmiş bir numara değildi ta ki üstte verdiğim duyuru yayınlanana kadar)

Artık, tehlike sınıfı belli olan memur çalışanlar için de işçilerde olduğu gibi doğru hizmet süreleriyle sözleşme imzalanabilecek...

Son olarak samimiyetiniz için teşekkür ediyor görevinizde başarılar diliyorum...
  15. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    herhangi bir art niyet taşımamaktayım; yalan diye bir kelime kullanmadım, puantaj kullanılmasının yanlış olduğunu anlatmaya çalıştım ve doğru bildiklerimi yazdım. sonuç olarak her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır. hepimizin öğrenmesi gereken noktalar her zaman olacak ama görevlendirme konusunda çekimser kalarak yanlış yapmışsınız. işin içindeyken öğreneceklerinizi ve tecrübeyi dışarıdan gözlemci olarak kazanamazsınız. illa ki işin içinde olmanız lazım. ayrıca osgb'ler iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinde otorite değildir. böyle bir algı oluşturmaya çalışıyorlar ama alakası yok. kurumların kendi bünyesinde uzman dururken dışarıdan 4-5 kat fazla maliyetle hizmet alımı yapması mevzuat açısından uygun değil.
  16. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    11423
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    çok tehlikeli bir işyeri olan resmi kurumda 1 a sınıfı uzmanının yanında c sınıfı belgemle çalışırsam, saat başına ücretlendirme a ile c arasında fark olacak mıdır ?
  17. tsunami2976 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    96564
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Mevzuata göre: işyeri hekimi de iş güv. uzmanı da (hangi belge sınıfından olursa olsun) aynı ücreti alırlar...

"Kamu kurum ve kuruluşlarında ilgili mevzuata göre çalıştırılan işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı olma niteliğini haiz personel, gerekli belgeye sahip olmaları şartıyla asli görevlerinin yanında, belirlenen çalışma süresine riayet ederek çalışmakta oldukları kurumda veya ilgili personelin muvafakati ve üst yöneticinin onayı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilebilir. Bu şekilde görevlendirilecek personele, görev yaptığı her saat için (200) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı tutarında ilave ödeme, hizmet alan kurum tarafından yapılır. Bu ödemeden damga vergisi hariç herhangi bir kesinti yapılmaz. Bu durumdaki görevlendirmeye ilişkin ilave ödemelerde, günlük mesai saatlerine bağlı kalmak kaydıyla, aylık toplam seksen saatten fazla olan görevlendirmeler dikkate alınmaz."