1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Devlet memuru olan iş güvenliği uzmanı arkadaşlar?

Konusu 'Mesleki Tecrübe ve Deneyimler' forumundadır ve Elçin Subaşi tarafından 9 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. Elçin Subaşi İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BURTEZ OSGB
    Arkadaşlar merhaba aramızda iş güvenliği uzmanı olan ve devlette kadrolu çalışan arkadaşlarımız var mı acaba?
  2. arman mavruk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    evet görevlendirme ile bir kamu hastanesinde çalışıyorum...1 ağustos itibariyle risk değerlendirmesi yapmak için bu görev tebliğ edildi ama kamuda bu konuda çok büyük boşluklar var...
  3. Elçin Subaşi İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BURTEZ OSGB
    Peki şartları nedir? belgesi olan herkesin isg ataması yapılıyor mu?
  4. arman mavruk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    siz anladığım kadarıyla memur olarak atama bekliyorsunuz öncelikle öğrenim diplomanıza uygun ünvanlara atanmaya çalışın örneğin mühendisseniz mühendis, kimyagerseniz kimyager, biyologsanız biyolog ünvanına devlet memuru olduktan sonra yaptığınız işin yanında ek görevlendirme ile ek bir gelir elde edebilirsiniz. tam zamanlı iş güvenliği uzmanı olmak zor...
  5. Elçin Subaşi İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BURTEZ OSGB
    Yoo aksine devlet memuru olma gibi bir düşüncem hiç olmadı olamadı :) benim bölümde devlete atanmak pek zor iş. Merak tamamen acaba kamu tarafı nasıldır diye işler. Ama dediğiniz gibi önce insan kendi mesleğini yapabilmeli yoksa masa başı çalışırken isg uzmanı olmak pek doğru olmaz sanırım nihayetinde devlette evrak işi prosedür işi acil çıkış lambasından daha öncelikli gibi :)
  6. arman mavruk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    kamu 2016 yılına ertelendiği için her kafadan bir ses çıkıyor. yasa kamuda ertelendi ama risk analizi yapma zorunluluğu getirildi. bu bir çelişki hem iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğunu ortadan kaldıracaksınız sonrada risk analizi için görevlendirme yapacaksınız... aldığımız sorumluluğun karşılığı hiç bir şey. imza atmadım zaten sadece yapıldımı yapıldı...
  7. İsmail İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Demir-Çelik Sektörü
    Arman bey merhaba
    konu ile ilgili birkaç bilgi alacağım telefon ile görüşmemiz mümkün mü? 05072487517 tel numaram yada siz numaranızı verir iseniz ben arayabilirim. tşk ler
  8. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    aslında sorunuz "kamu personeli olan ve herhangi bir kamu kurumunda iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirilen var mı? şeklinde olmalıydı. :) örneğin ben her iki tanıma da girmekle birlikte ikisini aynı sepette birleştiremedim :)

tüm kamu kurumları için 2016 yılına ertelenmedi aslında. pek anlaşılmayacak şekilde torba kanuna ekledikleri düzenlemeye göre işçi çalıştıran kamu kurumları işçi sayısına göre iş güvenliği uzmanı görevlendirmek zorunda. (TCDD, dsi, teiaş, karayolları vs. ) işçi çalıştıran kurumlar genelde çok tehlikeli sınıfa giriyor ve malumunuz c'lerin tecrübe ile çok tehlikeli işyerlerine bakabilmesi konusundaki tebliğin danıştay tarafından yürütmesi durduruldu. bu kurumlardaki c sınıfı iş güvenliği uzmanı mühendislerden görevlendirmeler yapılacaktı son aşamasını bilemiyorum fakat tebliğin iptali sonrası sanıyorum çok tehlikeli sınıftakiler görevlendirme yapamayacaklar, ya da dışarıdan hizmet alımı yapacaklar.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 9 Eylül 2013 ---
    sizin görevlendirmeniz kağıt üzerinde mi yapıldı yoksa isg katip üzerinden mi?
  9. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    ben pek inanmadım ya. kamuda yüzlerce kişi beklerken bu işi sadece sizden duydum görev tebliğ edildiğini ?
  10. Abdülhamit Pehlivan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Büyükçekmece Belediyesi
    Arkadaşlar peki kadrolu memur olarak çalışan kişiler, OSGB'lerde part-time sözleşmeli olarak çalışabiliyor mu?
  11. Emine Diren İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    260732
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    kamu
    Kamuda çalışıyorum fakat her hangi bir görevlendirme yapılmadı.2016 ertelenmiş onun için
  12. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu

çalışamazlar.
  13. Özen GENÇ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    iyi günler, isminizi yazmadığınız için rumuz şeklinde sorayım."Bim" kamuda çalıştığınıza göre bu sertifikayı nasıl kullanacağız?
  14. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    tüm kamu kurumlarında çalışanlar arasından iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi ve ücret ödenmesi ile ilgili mevzuatta herhangi bir engel yok. zaten kamu kurumlarının iş güvenliği ile ilgili birçok çalışmayı yapması zorunlu, bunları bizzat takip edecek olan kişi de iş güvenliği uzmanıdır, başka birisi bu işleri yapamaz. bu konuda istekli uzman arkadaşların kurumlarına 6331 -8 (7)'ye istinaden görevlendirme yapılmasına dair taleplerini ileten bir dilekçe vermeleri gerekiyor. bunun dışında işyeri hekimlerine tanınan 30 saatlik hak gibi bir mevzuat değişikliği yapılmazsa memurlara özelde uzmanlık yapma imkanı gözükmüyor.
  15. ld7626 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    KAMU
    Dilekçe verdim. Gelen cevap 2016 yılına kadar görevlendirelemeyeceğim yönünde oldu. Şimdi ne yapmamı tavsiye edersiniz?
  16. kamuda kimse bişey bilmiyor kanun hakkında
    risk değ. acil durum planları eğitim bakım bunlar yapılması gerekiyordu 2013 itibari ile
    yüksek ihtimal tsmlere atama yapılacak ve oradan hizmet alacaklar
    şu an itibarıyle 14 aylık ceza buda 14x15000+ işçi başına 1100 tl eğitim parası kadar ceza yenir
  17. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    dilekçenizde veya şifahen yapılması gereken zorunlu çalışmalar hakkında ve bunların yapılmaması durumunda verilecek idari para cezaları hakkında bilgi verdiniz mi?
  18. gürkan canan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    2013 Kasım ayında İlçe Milli Eğitim Müd. görevlendirilmem için dilekçe verdim. İlçe Valilik onayı için İl Meb. e gönderdi, 40 gün boyunca dilekçem şubeden şubeye dolaştı, çünkü böyle bir işe hangi şubenin bakacağı, kime bağlı olduğu, hatta işin ne olduğu tartışmaları şeklinde devam etti, Başka İllerde böyle bir görevlendirmenin olup olmadığını araştırdılar, görevlendirme yapıldığı taktirde ödeneğin ayrılıp ayrılamayacağını taştıştılar, en sonunda Ankara strateji geliştirme birimini arayıp 2016 yılına ertelendiğini öne sürerek olumsuz cevap verdiler. Bu konuda kurumların bilgisi yok. ÇSGB henüz bilgilendirme yapmamış, siz başvurduğunuzda kurum buda nedir diyor. Yasa 2016 da zorunlu diyor, bu Ülkede yasal zorunluluk olmasa iş yapılmıyor. Aslında yasal zorunluluk başlamaması görevlendirme yapılması önünde engel değildir.
  19. Özen GENÇ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    teşekkür ederiim
  20. Alper AKAY İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91212
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Kanun İSG uzmanını ilk önce kurum kendi içinde çalışanlardan karşılar diyor. Burada bulamazsa diğer kamu kurumlarından burada da bulunmazsa OSGB'den.

Asıl görevinin yanında aylık 80 saate kadar görevlendirmeden bahsediliyor. Bu 80 saat içinde ek gelir olarak 1200TL veriyor. Haftalık 20 saat ki 2,5 gün asıl işin, 2,5 gün İSG uzmanı olarak çalışma demek oluyor.

Bu ne zaman olabilir peki;
    Yasa 01.07.2016'ya kadar İSG uzmanı çalıştırma zorunluluğu yok diyor buna rağmen Risk Değerlendirmesi yapılmasını da şart koşuyor. 6331'e göre kurumunuza başvurursanız olumsuz cevap alacaksınız. Risk değerlendirmesi üzerinden başvurursanız belki bir şansınız olabilir tabi kurumun başındakini ikna edebilirseniz. Risk değerlendirmesi yapacaksınız ama e-KATİP'e kaydınız olmayacak. Sınıf yükseltmeyi de 23 şubat itibariyle benim gibi geçemedi isen sınıf yükseltmek için 2016 yılından sonra 3 yada 4 yıl daha belgeni çalıştıracaksın da B veya A olacaksın. Tabii kurumun seninle çalışmak isterse yoksa belgeni duvara as bir bardak soğuk su içerek bak dur.

Ayrıca doktorlar gibi 30 saatlik çalışma hakkımızda olmadığından 2016'ya kadar bu belgeler bir işe yaramaz eğer dışarıya risk değerlendirmesi yapmazsanız.

Sürçü lisan ettiysek affola...