1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Devlet memuru olan iş güvenliği uzmanı arkadaşlar?

Konusu 'Mesleki Tecrübe ve Deneyimler' forumundadır ve Elçin Subaşi tarafından 9 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. mehmet murat ceylan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhaba arkadaşlar bende aralık ayındaki sınavda başarılı oldum şuan c sınıfı belgesine sahibim. ayrıca araştırma görevlisi olarak çalışıyorum. geçenlerde okuldaki personel daire başkanıyla bir görüşmem olmuştu. bana dediği aynen şöyledi sözleşme numaranı al hemen gel bizim isg uzmanına ihtiyacımız var hemen gel başlatalım demişti. bende doğal olarak çok sevindim. fakat ne yazık ki sözleşme numaram geldikten sonra gittim ve 2016 temmuz ayına kadar zorunluluk yok dedi ve geri çevrildim. hem çok kızgınım hemde üzgünüm alay edilircesine böyle bir münasebete girdiğime çok üzüldüm. devletinde ne dediği belli değil dediğiniz gibi zorunluluk yo diyor hemde risk analizi yapılması gerektiğini söylüyor gelde işin içinden çık. Allah herkese sabırlar versin
  2. Ece ÖNER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    96481
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Eskişehir Su ve Kanalizasyon İdaresi
    Sanırım bilgilendirmede bir yanlışlık var. eğer kamu kurumunda 4857 sayılı kanuna bağlı olarak çalışan 50'den fazla kişi varsa İGU ve İH zorunluluğu 2014 yılında başladı. eğer 50 den az çalışan varsa 2016'ya ertelendi.
    Mevcut durumda İSG Katipten veri çekildiğinde sadece işçilerin bilgisi geliyor, memurların gelmiyor. memurların bilgisi 2016'dan sonra gelecek.
    6331 sayılı kanununa gelen değişiklikte atlanan bir yer var. "4857 sayılı kanunun mülga 81. maddesi kapsamında çalışanlar hariç ..." diyor. yani kamu kurum 4857 nin mülga 81. maddeye göre 2016 ya ertelenip ertelenmediğiniz belirleniyor
  3. Hasan Can Özdenli İtfaiye Er

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Düzce İtfaiye Müdürlüğü'nde İtfaiye Eri
    kamu kurumunda aylık 240 saat çalışıyorum. 80 saat görevlendirilme alabilir miyim?
  4. Ali_Özcan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    76378
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    DÜZCE ÜNİVERSİTESİ
    Arkadaşlar kamu kurumlarında yapılan görevlendirme herhangi bir üçret karşılığı olarak değildir. buradaki görevlendirme elde bulunan uzman personelin daha verimli olduğu bir alanda görevlendirilmesidir. isg katip üzerinden değildir. görevlendirme yasaldır. ama ücret karşılığı değildir. bu tür ödemeler le ilgili olarak hala kamuda kaynak ayrılmamıştır. dolayısı ile olmayan para harcanamaz. görevi kabul etmeyen bir arkadaşada zorla bu iş yaptırılamaz. gönüllülük esastır.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 20 Mart 2014 ---
    kamu kurumunda aylık 240 saat çalışıyorum. 80 saat görevlendirilme alabilir miyim?

2016 dan önce mümkün değil .isg ile ilgili üçretlendirme... ancak işçi statüsünde iseniz durum farklı bahsettiğim olay sadece memurlar için gecerli...
  5. Yüksel Karabulut İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Ben "ÇOK TEHLİKELİ" sınıfta yer alan kamuda görevlendirme ve gönüllülük esasına göre (hiç bir ek gelir yok) 3 aydır çalışan A sınıfı bir uzmanım.Bu konuda yeterli düzeyde olduğumu biliyorum ve kendime güveniyorum.2000-3000 e BAZI "para manyağı osgb firma sahiplerinin" hamallığını ameleliğini yapıp ünvanın içine eden kimi A sınıfı ıguların aksine (gerçi onlara artık kızamıyorum sanırım parasal anlamda sıkıntıları var çaresizlikten dolayı işi kabul ediyorlar ama nasıl bir risk altında olduklarını göremediklerine göre henüz uzman olamamışlar demekki,sistemin kusuru) dışarda en az 3 katı fiyatına çalışırdım,fırsatlarım oldu.Ama işe para ile değil "bismillah" ile başlamak istedim ve 1-2 iş fırsatını reddettim.maksadım en azından kurumuma bir faydam dokunsun yıllarca ekmek yediğim bu yere katkım olsun,devletime milletime bireysel anlamda katkı sağlarken kendimi de geliştirme fırsatı bulayım, çıkacaksam da piyasaya donanımlı olarak çıkayım idi.,herşey para değil,rabbim bu işe emek verip çalışmak isteyen benim gibi düşünen tüm uzmanlara hayırlı kazanç ve işleri nasip eylesin.Devlet dairelerinde (en azından benim çalıştığım yerde) bu iş çok ama çok zor.Evrak hazırlamaktan,risk değerlendirmesi yapmaktan,ortam gözetimi,uygunsuzluk tespiti yapmaktan bahsetmiyorum.bunlar meslekte en kolay en halledilebilir meseleler,zor değil,dikkatli olup çalışırsanız iş bile değil,kafanızdan birşey uydurmanıza gerek yok,mesleki tecrübelerinizle kanunları,yönetmelikleri harmanlayıp uyguluyorsunuz gerisi zaten otomatik halloluyor,hedefiniz %2 kaçınılmazlık ilkesi (taktiri ilahi) sınırlarında kalmak olmalı.VE FAKATüst pozisyonundaki kişilerde iş güvenliği kültürünü aşılamak laf anlatmak söz geçirmek çok zor.Gerçi ben herşeyimi yazılı olarak ve fotoraflayarak kaydediyorum,sıkıntım yok,gönlüm rahat.Karşılarında yavşak yavşak "peki efendim,önemli değil efendim,görmeyiz efendim,çalışanların canı çıksın efendim" demediğimiz için de nerdeyse istenmeyen adam ilan edildim.torpille gelmediğim için de (seçme şansları olmadım tek uzman benim kurumda) yolda selam dahi vermiyorlar :)) ha bu benim çok mu umrumda elbette değil.şunu anladımki bu ülkenin gelişimine sekte vurmak isteyen bu zihniyet yok olmadıkça gelişmemiz mümkün değil (mevcut hükümetten bahsetmiyorum! yetersiz,vizyonsuz,amaçsız,donanımsız torpille gelmiş çakma üstlerden ve kadrolardan bahsediyorum) burada ne kadar dayanırım bilmiyorum ama devlet dairelerine girmek çalışmak isteyen iş güvenliği uzmanlarına önerim şudur : illede bu işi kamuda yapacağım diyorsanız arkanızda sağlam bir dayınız amcanız yoksa bu işlere şimdilik sakın bulaşmayın,eski şinize devam edip beklemede kalın,idealizmi bir kenara bırakın yoksa kafayı yersiniz,huzurunuz kaçar...
  6. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    bana göre yanlış bir tespit var, bazı kamu kurumlarının evet 2016'ya kadar iş güvenliği uzmanı görevlendirme zorunluluğu yok fakat buradan kamu kurumları 2016'ya kadar iş güvenliği uzmanı görevlendiremezler ve ek ödeme yapamazlar diye bir anlam çıkmamaktadır. zorunluluk yok fakat isteyenler görevlendirme yapabilir ve ek ödeme yapabilir. 6331-8-(7')de bu durumla ilgili herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. buradaki asıl olay idarecilerin 2016 yılını bahane göstererek uzman görevlendirmesi yapmak istememelerinden yani ek ücretten yararlandırmak istememelerinden kaynaklanmaktadır.

zira iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi dışında tüm kamu kurumları çalışanlara iş güvenliği eğitimi verme, risk değerlendirmesi yapma, iş güvenliği önlemlerini alma, iş güvenliği kurulu kurma (50 üzeri çalışanları olanlar), çalışan temsilcisi seçme, destek personeli vb. işlemleri zaten yapmak zorundadır. bu çalışmaların büyük bir çoğunluğunu yapacak olan kişi de iş güvenliği uzmanıdır.

kanun zorunluluk tarihi 1 Temmuz 2016'da başlıyor diye hiç birşey yapmadan oturalım o zaman, böyle birşey kabul edilemez.

Kamu kurumlarının, çalışanları için iş sağlığı ve güvenliği hizmeti sağlama yükümlülüğü var mı?
    6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile getirilmiş olan çalışan tanımıyla; kamu veya özel sektör ayrımı yapılmaksızın çırak ve stajyerler de dahil olmak üzere tüm istihdam edilenler Kanun kapsamına alınmıştır. İşverenin genel yükümlülükleri, Kanunun özellikle 4 üncü maddesinde düzenlenmiş olup diğer maddelerde de işverenler için yükümlülükler bulunmaktadır. Bu bağlamda, Kamu kurumlarındaki çalışanlar için de idarenin, yürürlük tarihlerini dikkate alarak, iş sağlığı ve güvenliği hizmeti sağlama yükümlülüğü mevcuttur.

6331 sayılı Kanun; 30.12.2012 tarihinden itibaren bütün işverenlere aşağıda özetlenen yükümlülükleri getirmiştir:
    1. İşyerinde risk değerlendirmesi yapılması, (Md. 10)
    2. Acil durum planlarının hazırlanması, yangınla mücadele ve ilk yardım çalışmalarının yapılması, (Md. 11)
    3. Tahliye planının yapılması, (Md. 12)
    4. İş kazası ve meslek hastalıklarının kayıt ve bildiriminin yapılması, (Md. 14)
    5. Sağlık gözetiminin gerçekleştirilmesi, (Md. 15)
    6. Çalışanların bilgilendirilmesi, (Md. 16)
    7. Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin verilmesi, (Md. 17)
    8. Çalışan temsilcisinin/temsilcilerinin görevlendirilmesi, (Md. 20) .
    9. Elli ve daha fazla çalışanın bulunduğu ve altı aydan fazla süren sürekli işlerin yapıldığı işyerlerinde iş
    10. sağlığı ve güvenliği kurulu kurulması, (Md. 22)
    11. Diğer işverenler ile İSG çalışmalarında koordinasyonun sağlanması, (Md, 23)

Kısaca 6331 sayılı Kanunda geçiş süresi tayin edilen 6 ve 7 inci maddesi dışında belirlenen işveren yükümlülüklerinin tamamına ve alt düzenlemelerle getirilen yükümlüklere kamu kurumları da uymak zorundadır.
  7. segül gül İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    kamuda işin yürütümü için iş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı görevlendirmeden nasıl yürütülebilir acaba.bir fıkrı olan varmı? osgb danısmanlık hızmetı yasal olarak geçmiyor herhangi bir yerde
  8. Coşkun Muti İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    103042
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sosyal Güvenlik Kurumu
    Merhabalar,
    Ben yeni yönetmelik taslağı hazırlandığında mail ile bakanlığa bu durumun düzeltilmesi ile ilgili başvuruda bulundum. (Zira şu an belge sahibi olup 2016 ya kadar görev alamayınca 2 yıl kayıp olacağından C belgesi ile 3 yıl çalışma zorunluluğundan yükselme sınavına girmemiz de gecikeceğinden hak kaybı olacak) Kendileri yeni yönetmelik çalışmalarında önerimin değerlendirileceği yönünde dönüş yaptılar. 24 mayıs sınavını kazanıp C belgesini alırsam, çalıştığım idareye başvuruda bulunup, muhtemelen verecekleri olumsuz yazı ile birlikte yeni yönetmelikte düzenleme yapılmadığını da görürsem Danıştay'a yönetmeliğin ilgili maddesinin iptali hususunda dava açmayı düşünüyorum. Umarım kamu personeli için mevcut olumsuzluklar yeni yönetmelik ile düzeltilir.
  9. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    hizmet alımı şeklinde geçiyor ama tabi çalışanlar arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde.

Mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik çalışmaları da kapsayacak, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işveren;

Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirir. Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir. Ancak belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olması hâlinde, tehlike sınıfı ve çalışan sayısı dikkate alınarak, bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi üstlenebilir.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 1 Haziran 2014 ---
    yürürlük süreleri 6331'de yani kanunla düzenlenmiş, dolayısıyla kişisel olarak kanun maddesinin iptali için Danıştay'da dava açamazsınız.
  10. Coşkun Muti İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    103042
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sosyal Güvenlik Kurumu
    Merhabalar,
    Açmayı düşündüğüm dava, kanun maddesinin az tehlikeli iş yerleri için öngördüğü yürürlük süresi ile ilgili değil, C gurubundan B grubuna geçiş ile ilgili 3 yıllık çalışma zorunluluğunun 2014-2016 yılları arasında devlet memuru statüsünde olanlara görev verilmeyiş sebebiyle B grubuna yükselme için oluşan 2 yıllık zaman kaybı ile ilgili Yönetmeliğin maddesinin iptali ve devlet memurları ile ilgili yeni bir düzenleme yapılması yönünde olacaktır. (Mevcut Yönetmelik ve ilgili maddesi - İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk Ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik - Madde:8 : ... (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesiyle en az üç yıl fiilen görev yaptığını iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi ile belgeleyen...) Mesela bu maddeye ilaveten "devlet memuru olarak görev yapanlardan geçiş süreci içerisinde görev almayanlarda 3 yıl şartı aranmaz" gibi bir düzenleme olabilir.
    Saygılarımla
  11. gürkan canan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Yasanın çok saçma olduğu açık, aşağıdaki soruları daha önce paylaşmıştım ama kamu konusu çok rağbet görmüyor.
    1) 2016 Haziran ayına kadar Kamuda iş kazası olmama garantisini yasa koyucular kimden almış?
    2) Bu tarıhe kadar bir facia daha olsa açıklaması nasıl yapılacak? Facia diyorum çünkü gündem için yüzlerce ölüm gerekli...!
    3) Madem 2016 yılına kadar isg uzmanlarına gerek yoksa o tarihten sonra ne gereği var?
    4) Yeterli isg uzmanı kamuda yoktu bahanesi yapılıyor ise bu bahane olabilecek bir kazayı açıklamaya yeterli olacak mı? Bu durumda elinde olanları çalıştırırsın, gerisini Osgb lerden karşılarsın.
    5) Eğer yoksa Kamuda 2016 Haziranından sonra yeterli Uzmanı nerden bulacaksın?.......
  12. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    o zaman farklı, tabi ki yönetmeliği yargıya taşıyabilirsiniz, fakat yukarıda da belirttiğim üzere görevlendirme konusunda bir engel olmadığını değerlendirmekteyim.
  13. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    6331'le iş güvenliğinde güzel adımlar atıldı. birçok arkadaşımız 6331 sonrasında iş güvenliği uzmanlığı sertifikalarını aldılar. Sebebi her ne olursa olsun kamu kurumları için 2016'ya ertelenmesi etik olarak uygun değildi. zira birçok kişi kamu kurumlarında 2014'te başlayacak, görev alacağız beklentisi içindeydiler. biz de malesef birçok şey gibi 6331'de rant odaklı çevrelerin, sosyal ilişkilerin, siyasetin kurbanı olmuştur. bu nedenle yaptıkları işlerde mantık aramamak gerekiyor. misal kamu kurumlarında iş güvenliği mi olur deyip 2026'ya da erteleyebilirler.
  14. gürkan canan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Görevlendirme için kurumuma başvuruda bulundum, tam 2 ay konu hakkında bilgimiz yok, araştırıyoruz diye salladılar, bu esnada beni gel bildiklerini sen anlat diye çağırdılar, yazının muatabı bile belli değil diye yazı oda oda gezdi, kurumda bu işle ilgili görev tanımlanmamış, en sonuna 2016 yılına ertelenme ile ilgili bilgiye ulaştıklarını, bu gün itibarı ile bu konu ile ilgili ödenek ayrılmadığı için mutemetliğin ödeme yapamayacağı açıklaması ile dilekçeye olumsuz cevap verdiler . Kamuda, yöneticiler yararlımı konusunu göz önünde bulundurmaz, onlar için konu zorunlumudur değil midir. Konu ile ilgili Kayseri Mill Eğitim Müdürlüğü Risk Değerlendirme rehberi yayınladı ama içinde işgüvenliği uzmanı geçmiyor, okul müdürleri iş güvengiği uzmanıymış gibi uzman yerine okul müdürünü yerleştirmiş:)
    http://kayseri.meb.gov.tr/www/egitim-kurumlari-is-sagligi-ve-guvenligi-rehberi/icerik/541
  15. cem akol İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    96336
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    KAMU KURUMU YETKİLİLERİNE..

İş güvenliği ve İş hekimi görevlendirilmesi

TBMM'de İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi ile ilgili yapılan erteleme hakkında mecliste kabul edilen torba yasanın 55 ve56. maddeleri ne göre;

6331 sayılı iş güvenliği kanunu gereğince 50 den az işçi çalıştıran işyerleri için 1 Temmuz 2013 de yürürlüğe girmesi beklenen İş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma zorunluluğu ;

• Tehlikeli ve çok tehlikeli iş yerleri için 1.1.2014 tarihine ,
    • Az tehlikeli ve kamu iş yerleri için 1.7.2016 tarihine ertelenmiştir.
    50 den fazla işçi çalıştıran işyerleri için ise erteleme bulunmamaktadır.

Ayrıca yasanın 10.maddesi gereği işyerlerinde risk analizi yaptırma yükümlülüğü ile ilgili herhangi bir erteleme söz konusu değildir.

1.1.2013 tarihinden itibaren ''İşveren, iş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapmak veya yaptırmakla yükümlüdür.'' Bunların yanında ;

6331 sayılı Kanun; 30.12.2012 tarihinden itibaren bütün işverenlere aşağıda özetlenen yükümlülükleri getirmiştir:

1. İşyerinde risk değerlendirmesi yapılması, (Md. 10)
    2. Acil durum planlarının hazırlanması, yangınla mücadele ve ilk yardım çalışmalarının yapılması, (Md. 11)
    3. Tahliye planının yapılması, (Md. 12)
    4. İş kazası ve meslek hastalıklarının kayıt ve bildiriminin yapılması, (Md. 14)
    5. Sağlık gözetiminin gerçekleştirilmesi, (Md. 15)
    6. Çalışanların bilgilendirilmesi, (Md. 16)
    7. Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin verilmesi, (Md. 17)
    8. Çalışan temsilcisinin/temsilcilerinin görevlendirilmesi, (Md. 20) .
    9. Elli ve daha fazla çalışanın bulunduğu ve altı aydan fazla süren sürekli işlerin yapıldığı işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği kurulu kurulması, (Md. 22)
    10. Diğer işverenler ile İSG çalışmalarında koordinasyonun sağlanması, (Md, 23)

Özetle ; Torba yasa ile 2016'ya kadar iş güvenliği uzmanı görevlendirme zorunluluğu yok fakat buradan kamu kurumları 2016'ya kadar iş güvenliği uzmanı görevlendiremezler ve ek ödeme yapamazlar diye bir anlam çıkmamaktadır. Zorunluluk yok fakat isteyenler görevlendirme yapabilir(yukarıdaki yükümlülüklerin yerine getirilmesi için) ve ek ödeme yapabilir. 6331-8-(7')de bu durumla ilgili herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.. Zira iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi dışında tüm kamu kurumları yukarıda özetlenen konularda kanun gereği yükümlülüklerini yerine getirmeleri gerekmektedir.. Bu konuların büyük bir çoğunluğunu yapacak olan kişi de iş güvenliği uzmanıdır.

İşsağlığıve güvenliği hizmetleri

MADDE 6–(1) Mesleki risklerinönlenmesi ve bu risklerdenkorunulmasınayönelikçalışmalarıda kapsayacak, işsağlığıve güvenliği hizmetlerinin sunulmasıiçin işveren;

(a)Çalışanlarıarasından işgüvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirir.Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmamasıhâlinde, bu hizmetin tamamınıveya bir kısmınıortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir. Ancak belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olması hâlinde, tehlike sınıfıveçalışan sayısıdikkate alınarak, bu hizmetin yerine getirilmesini kendisiüstlenebilir.

(Yukarıdaki kanun maddesi gereği işveren öncelikle çalışanları arasında gerekli belgeye sahip kişi var ise onu görevlendirmelidir.)

Kısaca 6331 sayılı Kanunda geçiş süresi tayin edilen 6 ve 7 inci maddesi dışında belirlenen işveren yükümlülüklerinin tamamına ve alt düzenlemelerle getirilen yükümlüklere kamu kurumları da uymak zorundadır.

Görevlendirme:

MADDE 8- (7) Kamu kurum ve kuruluşlarında ilgili mevzuata göreçalıştırılan işyeri hekimi veya güvenliği uzmanıolma niteliğini haiz personel, gerekli belgeye sahip olmalarışartıyla asli görevlerinin yanında, belirlenençalışma süresine riayet ederekçalışmakta olduklarıkurumda veya ilgili personelin muvafakati veüst yöneticinin onayıile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilebilir.Buşekilde görevlendirilecek personele, görev yaptığıher saat için (200) gösterge rakamının memur aylık katsayısıileçarpımıtutarında ilaveödeme, hizmet alan kurum tarafından yapılır. Bu ödemeden damga vergisi hariçherhangi bir kesinti yapılmaz. Bu durumdaki görevlendirmeye ilişkin ilaveödemelerde, günlük mesai saatlerine bağlıkalmak kaydıyla, aylık toplam seksen saatten fazla olan görevlendirmeler dikkate alınmaz.

Görevlendirme konusunda isg-katip üzerinde resmi kurumlar (çoğu)tanımlanmamış olduğundan , 6331 sayılı kanunun eklerinde yer alan;

Ek-4b:İş Güvenliği Uzmanlığı Çalışma Sözleşmesi/Görevlendirmesi

Ek-5b:Kamu Personelinin Görevlendirilmesi (İş Güvenliği Uzmanı İçin)

Formlar üzerinden görevlendirme ve sözleşme yapılarak İSGGM ‘ne göndermeleri yeterli olacaktır.

Saygılarımla..

Gsm:5327760112
    Cem AKOL

İnş.Yük.Müh.

A sınıfı İG Uzmanı
  16. mukadder alcan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben bir kere dilekçe verdi uygulama 2016 da başlayacak herhangi bri çalışmamız yoktur dediler bu hafta bir daha yazacağım elinde güzel bir dilekçe örneği olna varmı acaba
    çünkü haftaya İSG eğitimi verecek kurum tüm personel ama bana herhangi bir çalışmamız yok diyor
  17. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    200 ek gösterge üzerinden 75 personel için alacağım aylık 100-150 TL arası para.
    Girdiğim riske, yorulduğuma ve amirlerin kaprisini çektiğime DEĞMEZ.
    OSGB'den hizmet alsınlar.
  18. metehan16 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91199
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Zoeunluluk yok ama ben bu çalışmayı yaparım, bu parayı veririm diyecek müdürün anlından öperimmmmm:)
  19. mustafa kaya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    diyarbakır dsi de maden mühendisi olarak görev yapan bir meslektaşım aynı zaman da isg uzmanı ve bu görevi de 80 saati geçmemek üzere yerine getirmektedir ayrıca aylık ek olarak 1231 tel ek maaş alıyor damga vergisini de çıkartırsak ortalama 1200 tl alıyor. evet arkadaşlar hepimiz birlik olalım (kamu kurumlarında çalışan arkadaşlar) bakanlığı sürekli arayalım veya mail atalım bir çözüm bulsunlar. ben 2 yıldır bir kamu kurumunda isg hizmeti veriyorum fakat ek maaş almıyorum...
  20. metehan16 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91199
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    4857 yada 4c çalışanı vardır o sebeple alıyordur bence