1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Devlet memuru olan iş güvenliği uzmanı arkadaşlar?

Konusu 'Mesleki Tecrübe ve Deneyimler' forumundadır ve Elçin Subaşi tarafından 9 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. Burak ÖZTUNA İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    115238
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Etik olarak sakıncalı. Yasal olarak bir sakınca yok. Ancak denetimlerde 6 saatlik ücretlendirilmesi gerekirken 20 saat ödeme yapılması, çıkar sağlandığı düşüncesi oluşturacağından ödeme yapan amiri sıkıntıya sokacaktır.
    Ancak görevlendirme saati 18 ya da 19 saat iken yeni personel girişi olabileceği dikkate alınarak 20 saatlik ödeme yapılabilir.
  2. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    100 saat gorevlendirme yapilinca en fazla 80 saat odeniyor ama bu etik mi
  3. Burak ÖZTUNA İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    115238
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sorunun cevabı bizde değil devlette...
  4. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    Devletin kanun ile tanıdığı bir hakka etik değil diye hükmetmişsiniz bunuda cevaplarsiniz
  5. kralex19 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Arkadaşlar bir sorum olacak mümkünse acil olarak cevaplanırsa çok sevinirim. Ben şu an da bir kamu kurumunda mühendis olarak çalışıyorum c sınıfı isg uzmanlığı belgem var ve kurumda görevlendirme yapıldı ayrıyetten ben başka bir şehirdeki kamu kurumundan görevlendirme alabilir miyim? Bu konuda bilgi sahibi olan var mıdır? Kanun da amir onayı ile görevlendirilir yazıyor ama başka şehirde görevlendirilebilir mi bilmiyorum? o net değil sanki.
  6. cem akol İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    96336
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Hiç sakınca yok, kamu kurumu olası yeterli ancak toplam 80 saat üzerinden ücretlendirme yapılır.Hizmet verdiğin kurum tarafından. Tabi alacağın para yol masraflarına yeterse :)
  7. alim43 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    merhabalar ben c sınıfı iş güvenlik uzmanıyım cezaevinde infaz ve koruma memuru olarak çalışıyıorum perşembe günü cezaevinde ve adliyede çalıştırılmak üzere görevlendirildim ama elimde hiç bir kaynak yok örnekte yok bu zamana kadar ne cezaevleri nede adliyeler için risk analizi yapılmamış acaba bana bana risk analizi konusunda yardımcı olurmusunuz bizim cezaevin de ayrıcı hükümlülerin çalıştığı tekstil atölyesi ekmek fırını ve mutfak var yardımcı olursanız sevinirim iyi günler
  8. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Cezaevinde veya adliyede ayrı ayrı çalışan sayısı 50'den fazla ise orada İSG Kurulu olması gerekir ve siz yapacağınız işleri alacağınız kararları beraber icra edersiniz. Kanunu ve ilgili yönetmelikleri inceleyin, size rehber olur.
  9. alim43 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    cezaevi tekstil atölyesinde 80 hükümlü mutfakta 19 hükümlü fırındada 7 hükümlü var bunlar için isg kurulu olması gerekirmi
  10. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU
    Kanun Numarası : 6331
    Kabul Tarihi : 20/6/2012
    Yayımlandığı R.Gazete : Tarih: 30/6/2012 Sayı : 28339
    Yayımlandığı Düstur : Tertip : 5 Cilt : 52

BİRİNCİ BÖLÜM
    Amaç, Kapsam ve Tanımlar
    Amaç MADDE 1 – (1) Bu Kanunun amacı; işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması ve mevcut sağlık ve güvenlik şartlarının iyileştirilmesi için işveren ve çalışanların görev, yetki, sorumluluk, hak ve yükümlülüklerini düzenlemektir.
    Kapsam ve istisnalar
    MADDE 2 – (1) Bu Kanun; kamu ve özel sektöre ait bütün işlere ve işyerlerine, bu işyerlerinin işverenleri ile işveren vekillerine, çırak ve stajyerler de dâhil olmak üzere tüm çalışanlarına faaliyet konularına bakılmaksızın uygulanır.
    (2) Ancak aşağıda belirtilen faaliyetler ve kişiler hakkında bu Kanun hükümleri uygulanmaz:
    a) Fabrika, bakım merkezi, dikimevi ve benzeri işyerlerindekiler hariç Türk Silahlı Kuvvetleri, genel kolluk kuvvetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığının faaliyetleri.
    b) Afet ve acil durum birimlerinin müdahale faaliyetleri.
    c) Ev hizmetleri.
    ç) Çalışan istihdam etmeksizin kendi nam ve hesabına mal ve hizmet üretimi yapanlar.
    d) Hükümlü ve tutuklulara yönelik infaz hizmetleri sırasında, iyileştirme kapsamında yapılan işyurdu, eğitim, güvenlik ve meslek edindirme faaliyetleri.
    e) (Ek: 10/9/2014-6552/15 md.; İptal: Anayasa Mahkemesi’nin 14/5/2015 tarihli ve E.: 2014/177, K.: 2015/49 sayılı Kararı ile.)
  11. alim43 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    salih bey bizim iş yurtları daire başkanları işyurdu bulunan kurumlara yazı gönderdi iş güvenliği uzmanı görevlendirsin diye
  12. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Kanun maddesi açık, yazı ile emir verebilirler ancak bu emri İSG uzmanı olmayan birine de verebilirler, siz İSG katipten sözleşmeyi neye göre yapacaksınız ? Kanuna aykırı bir görevlendirmeyi nasıl kabul edeceksiniz.
    Belki sadece, bulunduğunuz birimde bulunan memurları kapsayacak şekilde görevlendirme yapılabilir.
    ÇSGB den bilgi isteyebilir siniz. Garanti olur.
  13. alim43 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ya valla salih bey benimde kafam karıştı peki adliyelerde nasıl olur
  14. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Adliyede özel bir durum olmaz bildiğim kadarı ile.
    Hakimler, savcılar, avukatlar, zabıt katipleri, taşeronlar v.b. hepsi kapsamda.
    Bu adliyede bulunan çalışan sayısı 50'den fazla ise orada İSG kurulunun çoktan kurulmuş olması, risk analizinin yapılmış olması, eğitimlerin verilmiş olması, acil eylem planlarının yapılmış olması gerekir. Sizde kurula dahil olup, birlikte ne eksikler var, neler yapılabilir değerlendirirsiniz.
    (Not: Taşeron çalışanlar başka bir isg uzmanının gözetimi altında ise onlar bu sayıya dahil değildir.)
  15. alim43 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    salih bey acaba adliyelerde adliye personeline nasıl bir eğitim vermeliyim birde risk analizi nasıl yapmalıyım bizim adliyede taşeron yok yardımcı olursanız minnettar kalırım iyi günler
  16. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Öncelikle orada İSG kurulu varsa, kuruldan toplantı talebinde bulunun. Eğitim ve risk değerlendirme gibi konularda ki eksiklikleri değerlendirin. İSG kurulu var ise risk değerlendirme ekibi olması gerekir. Ekiple beraber yaparsınız.
    Hiç eğitim verilmediyse eğitim vereceksiniz. Yada eğitim verildikten sonra işe başlayıp eğitim almayanlar varsa onlara verirsiniz.
  17. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Bende yakın zamanda sözleşme yapacağım, siz sözleşmeyi İSG Katip üzerinden de yaptınız mı aceba ?
    Özel sözleşme yaptınız mı ? Sözleşme ile ilgili bir tavsiyeniz var mı ?
  18. ozzyomer İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    zabıt katiplerinin sabit pozisyonda çalışması. ve aşağıda verilen haber gibi durumlar. Özellikle hakim ve savcılar tarafından uğradıkları mobingler. Bu arada eski bir 4/C li olarak onların yaşadıkları mobing ve benzeri olayları yazarsanız oradaki yönetimin haberi olmuş olur.

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre boşluk tuşuna başparmağıyla basanlar daha az yaşıyor. Bin 800 kişilik araştırma grubunda yapılan beş yılı aşkın deneyler sonucunda ilginç veriler ortaya çıktı. Bilim adamları yüksek teknolojili görüntüleme sistemleri sayesinde boşluk tuşuna başparmak ile basanların ortalama beş yıl daha az yaşadıklarını ortaya koydu. Araştırmanın en ilginç yanı ise başparmakla basıldığında oluşan şiddetin daha fazla olması ve bunun direkt kalbe gittiğinin kanıtlanması. Bu oran diğer parmaklarda yüzde 40 daha az…

Kaynak : http://www.kendinigelistir.com/bosluk-tusuna-bas-parmaginizla-mi-basiyorsunuz/#ixzz4CDRNfV9u
  19. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Kendi sorumun cevabını kendim buldum.
    Evet, mevzuat mevzuat mevzuat....
  20. iekgksel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100395
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    salih ben de bolu da ikm yim. haberci var mı sen de ekle konuşalım. ab175824