1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Devlet memuru olan iş güvenliği uzmanı arkadaşlar?

Konusu 'Mesleki Tecrübe ve Deneyimler' forumundadır ve Elçin Subaşi tarafından 9 Eylül 2013 başlatılmıştır.

  1. Kemal KILINÇ İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    2017 Eylül ayına kadar Isgkatip kullanılamayacağımız söylendi. Fakat geçecek olan bu bir yıldan fazla sürenin üst belge sınavları için geçerli olacağı da söylendi.
  2. kblykyr İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    106902
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    kaynak iş sağlığı güvenliği genel müdürlüğüyle yapılan görüşme dolaysısıyla somut bir şey yok. en azından nasıl yapılacağıyla ilgili bir bilgi. boş boş oturup bir şeyleri beklemekten iyidir diye düşünüyorum. şurda ayın 1 ine 3 gün var ve tüm kurumlar bu işi halletme peşinde yoksa dışarıdan osgb ile sözleşme yapacaklar ve kurumlardaki isg uzmanları avcunu yalayacak. biri de ben isem:)
  3. Alper Güler İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    arkadaşlar ayın 1 den sonra görevlendirme yapılmadı diye kurumlar sorumlu tutulamaz bu işin böyle olacağı belliydi, 4 yıldır 1 temmuz 2017 deniliyor ama sistem hazır değil yani hiç bir kuruma sıkıntı çıkmaz benden söylemesi çoğu kurumda bekleyecek
  4. iekgksel İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    100395
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kendi Memurunu Görevlendiren Kurumlur var. Neden Dışarı (OSGB) ile Sözleşme yapsınlar ki ??
    Bunu İSGGM mi söyledi yoksa senin fikrin mi ??
  5. kerim yağcı İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    34225
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ek-5b doldurulup 3 nüshanın dağıtımı konusunda kaynak sormuşsunuz. 29209 sayılı yönetmelik madde 14 3. fıkra c bendinde bahsediliyor. isg katip sisteminde neden kayıt yaptırılamadığına dair bir bilginiz var mı?
  6. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
  7. Alper Güler İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    ek 5 b nin t.c. den sonraki kısma hangi kurumun ismi yazılacak? çalıştığı kurum mu görevlendirildiği mi?
  8. ibrahim görken İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sivas Adliyesi
    Sözleşmeyi görevlendirildiğiniz kurumla imzalıyorsunuz, çalışılan kurumla ilgisi olmadığını düşünüyorum
  9. bim İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirildiğiniz kurumu yazacaksınız.
  10. Çağlar Karabıyık İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Arkadaşlar belirsizlik var çalıştığım kurumda uzman olarak görevlendirilcem dilekçemi yazdım. 5b formunu aynı kurumda olsakta dolduracağız sanırım ama sözleşme ne olacak gerek varmı yokmu bence gerek yok gibi çünkü çalıştığımız kurum aynı kurumda görevlendiriyor. bu formlar çsgb yollayınca bitiyormu iş çünkü bir plan birsey oluşturmadık sadece görevlendirildiğimizi bildiyoruz.
  11. Çağlar Karabıyık İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    mrb çalıştığımız kurumda görevlendirilirsekte 5b yi dolduracak mıyız?
  12. bim İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    evet, çalıştığınız kurumda görevlendirilseniz de ek-5b formunun doldurulup gönderilmesi gerekiyor.
  13. Alper Güler İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    hayır hem çalıştığımız kurumun hemde görevlendirileceğimiz kurumun bilgileri aşağıda yazıyor zaten de ondan bilemedim tc den sonra kime hitap edecek yazı ondan sormuştum
  14. Çağlar Karabıyık İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    teşekkürler Sözleşme yapmamıza gerek varmı pek kurumla ?
  15. bim İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    böyle bir zorunluluk yok ama yapılabilir.
  16. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    11423
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ek 5 b hangi yönetmeliğin,çok özür dileyerek soruyorum,konudan çok uzaklaşmıştım .
  17. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    11423
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    b) İşyerinde çalışanlar arasından görevlendirme yapılması durumunda, işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı, diğer sağlık personeli ile İSG-KATİP sistemindeki örneğine uygun sözleşme veya görevlendirme belgesi düzenlenir ve karşılıklı olarak en geç beş gün içerisinde sistem üzerinden onaylanır. İSG-KATİP sistemi üzerinden onaylanan sözleşmenin bir nüshası işveren tarafından, biri sözleşme veya görevlendirme yapılan kişiler tarafından saklanır.

    c) Kamuya ait işyerlerinde 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi çalışanlar arasından görevlendirme yapılması durumunda, görevlendirme yapılan kurum tarafından işyeri hekimi ile Ek-5a, iş güvenliği uzmanı ile Ek-5b, diğer sağlık personeli ile Ek-5c’deki örneğine uygun görevlendirme belgesi düzenlenir ve bu belgenin bir nüshası kurum tarafından, biri görevlendirme yapılan kişiler tarafından saklanır. Son nüsha kurum tarafından beş iş günü içinde Genel Müdürlüğe bildirilir.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 30 Haziran 2016 ---
    bu mudur yoksa bundan sonra düzenlenen bir yönetmelik olmuş mudur ?,
    18 Aralık 2014 PERŞEMBE

    Resmî Gazete

    Sayı : 29209

    YÖNETMELİK
  18. bim İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Aygün hanım, EK-5b, İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği ekinde yer alıyor.
  19. ozzyomer İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ek ler içeriği değişmiş. Bu gün yayınlanan İş SAğlığı ve Güvenliği Hizmet Yönetmeliğinde değişiklik yapılması hakkında yönetmelik ekinde yer alanlar geçerli olacak.
    Bu yönetmelikten anladığım (eğer yanlışım varsa düzeltirmisiniz) kamu kurumlarını da İSG KATİP ten görevlendirme yapabiliyorlar. İşçi çalışanları kastetmiyorom.

    Mad.3.c Kamu kurum ve kuruluşlarına ait işyerlerinde çalışanlar arasından görevlendirme yapılması durumunda en geç beş gün içerisinde İSG-KATİP’teki örneğine uygun görevlendirme belgesi düzenlenir ve sistem üzerinden ilgili kişiler tarafından onaylanır. Görevlendirmenin farklı bir kamu kurum ve kuruluşuna ait işyerlerine yapılması halinde düzenlenen görevlendirme belgesinin görevlendirilen kişiler tarafından da sistem üzerinden onaylanması gerekmektedir. İSG-KATİP üzerinden onaylanan görevlendirme belgesinin bir nüshası kurum tarafından, bir nüshası da görevlendirme yapılan kişiler tarafından saklanır.
  20. bim İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    evet bilgilendirmeniz için teşekkürler ben de sizin yazmanıza istinaden değişiklik yapıldığını öğrendim ve inceledim.

    yönetmelik değişikliği ile:

    1-) isg-katip sistemi üzerinde görevlendirme belgesi düzenlenmesi ve ilgili kişilerce sistem üzerinden onaylanması,

    2-) İSG-KATİP üzerinden onaylanan görevlendirme belgesinin bir nüshasının kurum tarafından, bir nüshasının da görevlendirme yapılan kişiler tarafından saklanması,

    3-) Kamu kurum ve kuruluşları ile Sosyal Güvenlik Kurumu tescil sisteminde henüz işyeri ve çalışan kaydı bulunmayanların (yani henüz isg-katipten görevlendirme yapamayanların) yeni düzenlenen ek5-b vb. belgeleri düzenlemesi,

    4-) bu ek5-b vb. belgelerin 5 (beş) iş günü içerisinde ilgili kişilerce imzalanıp gerektiğinde denetime yetkili memurlara gösterilmek ve istendiğinde Bakanlığa iletilmek üzere işyerlerinde muhafaza edilmesi gerekiyor.

    özet olarak; yönetmelik değişikliğine göre isg-katipten görevlendirme yapabilen kamu kurumları yapacak. yapamayanlar ek-5b düzenleyip İSGMM'ye göndermeden işyerinde saklayacak. yani 5 işgünü içerisinde İSGGM'ye bildirim yapma şartı kaldırılmıştır.

    yeni düzenlenen belgeler linkte yer almaktadır.

    http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2016/06/20160630-25-1.pdf