1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Diğer dallar için çevre görevlisi eğitimi

Konusu 'Çevre,Atık Kontrolü ve Yönetimi' forumundadır ve seyffullah tarafından 27 Ekim 2016 başlatılmıştır.

1. seyffullah İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    20733
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  2. Serkan Kala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10956
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Ortak Sağlık Güvenlik Birimi/ İş Güvenliği Uzmanı
    Ben imzalamadım çünkü Çevre Mühendisiyim, çevre görevlisinin adı değiştirilerek çevre mühendisi yapılarak sadece çevre mühendislerinin alması taraftarıyım. Aynı şekilde iş güvenliği lisans bölümlerinin yaygınlaşarak uzmanlık sadece o bölümlere verilmeli sınavsız diye düşünüyorum...
  3. Gülay Kudret Birdal İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    S. S. Dilovası Hurdacılar ve Ambalaj Atıkları Toplama Ayırma İşletme Kooperatifi
    Herkes kendi işini yapsa...
    Mühendisin adı oldu görevli, o da yetmedi diğer mühendisler de bu işi yapabilir denildi.
    Ben de mimarlık, şu sıralar keşke dediğim öğretmenlik varsa biraz alırım.
  4. Serkan Kala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10956
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Herkesin kendi işini yapmasına izin vermiyor sistem, iş ilanlarına bakıyorsun çevre mühendisi tercihen iş güvenliği sertifikası olan. iş güvenliği sertifikası alıyorsun ilanlara bakıyorsun, çevre görevlisi, iş güvenliği uzmanı tercihen tmgd uzmanı sonu gelmiyor bir türlü :D
  5. seyffullah İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    20733
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    mesela petrol mühendisiyim ve dağın başında bile atık yönetimi var ama sınırlı süre ile sürekli başka mühendislik dalından bir çevre görevlisine gerek olmayabilir ikincisi akaryakıt istasyonlarında çalışıyorum onlarda da aynı muhabbet söz konusu o zaman çevre mühendisi sadece çevre görevlisi olsun bu şekilde mi yaklaşmalıyız olaya duygusal yoksa herkes ekmek parasını ufaktan da olsun kazansın diye çaba mı sarfetmeliyiz, yanlış düşünüyorsunuz bütün mühendisler değerlidir ve birbirine yardımcı olmalıdır, sadece ben kazanayım mantığı ile zaten kaybeden hep siz olursunuz
  6. Gülay Kudret Birdal İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    S. S. Dilovası Hurdacılar ve Ambalaj Atıkları Toplama Ayırma İşletme Kooperatifi
    Birbirine yardımcı olmak farklı şey, birinin birinin işini yapması çok farklı birşey.
    Şimdi birileri ekmek kazansın diye yaklaşırsak olaya, bence asgari ücretli işçilerimiz çevre görevlisi olsun derim.Vicdan yönü budur.
    Siz kendi mesleğinizi icra ederken, benim alanımda yardıma mı ihtiyacınız var, istediğiniz kadar bilgim dahilinde yardım edeyim ama siz benim işimi yapmaya çalıştığınızda ve bizlerden birşeyler öğrenmeye çalıştığınızda kendimizi kullanılıyor hissediyoruz.Sebebi ne mi? Madem bakanlığın verdiği kısa dönem eğitimle sahalara inmeye hazırsınız, biz 4 yılı enayi gibi okumuşuz.benim meslek diye okuduğum bölümü, diğer mühendis arkadaşlarım vasıf kazanmak için belge niyetine alıyor.Bundan büyük hakaret yok.
  7. Gülay Kudret Birdal İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Netice itibariyle, çevre mühendislerinin gasp edilen hakkını, imza kampanyası başlatarak hak kaybı yaşıyormuş gibi gösterenleri kınıyorum.
  8. seyffullah İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    20733
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    o zaman bende şunu derim itü odtü ve boğaziçi mezunu olmayanlar mühendis yardımcısı olsun çıkın işin içersinden?
  9. Serkan Kala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10956
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Klasik işveren gibi konuşuyorsunuz, işveren herşeyi tek bir adama yaptırayım istiyor sizin görüşünüzde herşeyi ben yapayım istiyorsunuz. Kısaca herkes kendi işini yapsın, eğer ben işsiz kalacak olsam bile iş güvenliğini sadece bu işin eğitimini almış lisans mezunları yapmalı doğru olan bu sizde böyle düşünmelisiniz...
  10. seyffullah İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    20733
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    işveren değilim mevzuat ta hangi bölüm varsa ona eğitim açılmasını istiyoruz
  11. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Desteklemiyorum! Diğer dallar da bu belgeyi alacaksa devlet çevre mühendisi yetiştirmeyi bıraksın... Branşlaşma önemli. Yeteri kadar da çevre mühendisi mezun oluyor her sene...
  12. Gülay Kudret Birdal İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Bu ne saygısızlık!
    Madem bu kadar hevesliydiniz çevre mühendisi olmaya o bahsettiğiniz okullarda bu bölümü okusaydınız.
    O zaman sizinle karşılıklı mesleki yeterliliğimizi tartışırdık.Ve yine eklemek isterim ki, eğer çevre mühendisi olsaydınız, bahsettiğiniz okullardan da mezun olsanız, DİĞER ÜNİVERSİTELERDEN mezun sizden daha deneyimli insanlardan yardım talebinde bulunacaktınız.Ne acı İTÜ mezunu mühendissiniz ama çevre görevlisi belgesine sahip olabilmek için takla atıyorsunuz :) biz çevre mühendisleri çevre görevlisi belgesini ne kadar içi boş bir belge görüyoruz bir bilseniz.
  13. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Ben de belirli bir zamana kadar böyle bir şeyi desteklemiyordum. Ama artık destekliyorum.
    Gemi Makineleri İşletme Müh mezunuyum. 2008 yılında çıkarılan bir yasa ile piyasada makine mühendisi arkadaşlar fark derslerini alarak gemi makineleri işletme mühendislerine verilen denizde çalışmak için gerekli belgelere sahip oldular.
    Elbette bu durum beni ve işimi etkilemedi. Bizim zaten piyasada bir bilinirliğimiz mevcut. Hatta o arkadaşlardan bazıları 6 aylık eğitimle bizlerle aynı gibi gemilerde çalışınca inanın bizim maaşlarımız daha da fazla arttı. İşin bu tarafı bize avantaj oldu.
    Diğer tarafta ise artık karada devlet kurumlarına geçme kısmında , makine mühendisine denizde çalışma yetkisi, bize karada makine mühendisi olarak çalışma alanında verilmedi. Sebep ne? Ünvanımız makine mühendisi değilmiş. Oysa biz zaten makine mühendislerinin aldıkları dersleri fazlası ile alıp fark dersimiz de yok. onlar tekrar karaya geçtiğinde tekrar makine mühendisi, oysa biz değiliz.
    O günden beri farklı dallardan eğitim alan arkadaşların diğerinin alanına geçmesini zevkle izliyorum. Bakalım ne yapabilecek diye. Sonu genelde hüsran oluyor. İşin açığı Çevre Görevlisinin ne iş yaptığını bilmiyorum. Neden böyle bir branş var onu da bilemiyorum. Genelde sonradan üretilen bu tarz branşlarda duygusallık!( eğitim giderleri, belge giderleri, rant kapıları gibi) oluyor. Yani filler ile karıncaların ilişkisine dönüyor olay.

Bu nedenle bu forumda kimse kimseyi kırmasın lütfen. Siz ne kadar gerçekleri, duygularınızı haykırırsanız haykırın, idarecilerin dediği olacak. Doğru yanlış hiç farketmez.

Bu biraz ağır olmuş. Söylenmek istenen eminim bu değildir. Her üniversitede başarılı-başarısız oranı bulunur. Ama bunu böyle direkt olarak belirtmek gerçekten emek harcayan arkadaşlarımıza haksızlık olur.
    Gerçekten bu üniversitelerden olmayan ve en az bu üniversitelerin mezunları kadar başarılı çok arkadaşımız var burada. Zaten arkadaşlarımızın bu siteden kendilerini geliştirmek için uğraşması bile buna en güzel örnek.

Başarılı arkadaşlar zaten bir yerlere bir şekilde er yada geç gelecekler. Üniversiteler bunun etiketi oluyor. belirli üniversitelerden mezun olmak bile birçok kapıyı açıyor aslında. Geriside çaba, özveri.

Bende buna karşıyım.
    İş güvenliği sadece baret tak, kemer tak, eldiven kullan demek değildir. Teknik bir altyapısı vardır. O teknik altyapı mühendislik eğitimlerinde havuz derslerinde ortak olarak tüm mühendis adaylarına sunularak algı oluşması, bakış açısının farklılaşması sağlanır.
    Düşünsenize her derste onlarca formül öğrendik. Kaç kişi bu formülleri meslek hayatında birebir uygulamakta?

Tekrar edeyim.
    Fikirlerimiz elbette olacak ve farklı olması da güzel. Her farklı fikir farklı bir bakış açısı demek. Ama değiştirilmesi mümkün olmayacak bu düşüncelerimiz için diğer arkadaşlarımızı kırmayalım.

Saygılar.
  14. seyffullah İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    20733
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hayatım boyunca kendim için değil insanların faydasına olmak için çalıştım ve çalışacağım söylediklerim saygızılık için değildi lakin tavrınızın yanlışlığını belirtmek için bu şekilde yazmak zorundaydım, çevre görevlisi eğitimine katılmayacağım muhtemelen inşallah benim sayemde birisi bu eğitimi alır iş bulur ve ekmek kazanır
  15. Gülay Kudret Birdal İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    yediği her lokmada hangi çevrenin mühendisin hakkını yedim diye düşünür umarım :)
  16. seyffullah İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    20733
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    neden konuya sadece kendi hakkınız çerçevesinden bakıyorsunuz
  17. Gülay Kudret Birdal İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    çünkü çevre mühendisiyim ve hakkı elden alınan, paylaşılan benim ve diğer meslektaşlarım.
    Siz şimdi burdan da ne kadar paylaşımsız olduğumu, bencil olduğumu çıkarırsınız evet tam da öyleyim.Bu meslek benim, işi olmayanlar ellerini çeksin.Bir dünya yeni mezun meslektaşım iş bulamazken, sırf iş tecrübesi bulunup belge alarak onların haklarını gaspeden diğer meslek gruplarına karşı çok bencilim.
    NOKTA
  18. seyffullah İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    20733
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Allahtan mevzuatı yazanlar sizin gibi bencil değil:) yukarıda bir arkadaş yazmış ilerde iş güvenligi lisans bölümleri açıldığında insallah is guvenliği mesleginiz elinizden alınır o zaman anlasılır durum:)
  19. Gülay Kudret Birdal İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    ya alınsın, çevre mühendisi diye girdiğimiz her işte isg yi bize kitliyolar.İnşallah iptal olur.
    Sülük gibi kan emmeye niyetim yok :) iki işi aynı anda yapıyorum şu anda tercih hakkım olsa kendi mesleğimi yaparım.İş güvenliği bizim için bir lütuf değil, koşul gibi oldu artık.
  20. seyffullah İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    20733
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    demek ki bencil olmamak lazımmış sadece aslında kendinizi düşünüyorsunuz bu konuda ben ise tüm mevzuatta yazan arkadaşları, bu dünyayı benciller bu hale getirdi biz ince düşünceliler güzelleştireceğiz