1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Diğer dallar için çevre görevlisi eğitimi

Konusu 'Çevre,Atık Kontrolü ve Yönetimi' forumundadır ve seyffullah tarafından 27 Ekim 2016 başlatılmıştır.

1. Gülay Kudret Birdal İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    S. S. Dilovası Hurdacılar ve Ambalaj Atıkları Toplama Ayırma İşletme Kooperatifi
    Kafanızı yaşamak çok isterdim :) Çok şükür işim gücüm yerinde, bu saatten sonra kim belge alırsa bana ne hayrı dokunur ne zararı, yeni mezun meslektaşlarımın iş alanı gaspediliyor, ben sizinle bunu tartışıyorum siz hala kendimden bahsettiğimi sanıyorsunuz.
    Ben pes ediyorum.Çünkü benim anlattıklarım maalesef sizin anlayabildiğiniz kadar.5 cümlemden 4,5 unun israf olduğuna karar verdim.
    Saygılarımla.
  2. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

İş güvenliği uzmanlığı sektörel düzenleme gerektiren bir yaklaşımdır. 4 yılda bir kişiye sektör sektör iş güvenliği konularını anlatıp oldu bitti diyerek sahaya sürmek alınmayan önlemlerin alınmasını sağlamaz. Ben maden mühendisiyim, gelip benim işyerimde bana danışmanlık yapacak uzman benim işyerimdeki tehlikeleri benden daha iyi görebilmeli ki bana danışmanlık yapabilsin.
  3. Nur Bahar ÇELİK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    56731
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  4. Nur Bahar ÇELİK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    56731
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Anladığım kadarıyla mühendislik yapacak kadar yeterince sende kapasite yok ki ek işlere ihtiyaç duyuyorsun, aranılan bir mühendis olsaydın böyle ek işlere ihtiyacın olmazdı, boşuna kasma kendini, bu laf yapma becerinle ticarette daha başarılı olursun, yazıktır harcama kendini...
  5. seyffullah İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    20733
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ya o kadar laf varki söylenecek ama ben hicbir cümlede kendimi ezik düşürecek kadar ego savaşlarına girmedim hiçbir cümlemde, siz maalesef kendinizi düşünmeseniz benim bu girişimime en azından saygı duyardınız, benciliik demek ki isg belgesini alanların yüzde 80 inin kanına işlemiş yüksek lisans yaparken de bunu gördüm hep bir kısa yoldan bir yerlere ulaşma çabası, tabiki sonucta bencillik te bir tercihtir ama buna saygı duyulmaz....
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 9 Kasım 2016 ---
    nur hanım tüm yeteneklerimle gurur duyuyorum şükür kendimi de seviyorum başka da sözüm yok bu saygısızca yaklaşımınıza..
  6. Gülay Kudret Birdal İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    S. S. Dilovası Hurdacılar ve Ambalaj Atıkları Toplama Ayırma İşletme Kooperatifi
    Girişim mi :) yaa emek hırsızlığı için kol sıvamışsınız ne girişiminden bahsediyorsunuz!
    Herkes kendi işini yapsın demek bencillikse evet bencilim.
    Sizin tarafınızdan saygı görsem kendimden şüpheye düşerim.
    Hatırlatayım:
    Hırsızlık, hak yemek girişimcilik değildir.Eğer iddanızda kararlıysanız iş bulamayan yeni mezun çevre mühendislerini aklınıza getirin.Bu çocuklar mezun olduktan sonra kaç ay geçmiş aradan hala bakanlığın açtığı eğitimleri tamamlamaya çalışıyorlar.İnsan hayatında 4-5 ay çok kıymetlidir ki bu süreçten sonra iş bulmaları kesin değil.
    ya benim anlattıklarımı gerçekten anlamıyorsunuz, ki bunu düşünmek bile zekanıza hakaret olur.Ya da anlıyorsunuz haksız iddanızı haklı çıkarmaya inat ediyorsunuz.
    Bence daha fazla olayı gösteriye dönüştürmeyin.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 10 Kasım 2016 ---
    Kendiniz de çok güzel demişsiniz 4 yıl okuyan bir mühendise karşı birkaç günde yada saatte alınan çevre görevlisi belgesiyle alan kişinin katettiği mesafenin kısa yoldan ulaşma olduğunu :) kendi kendinizle çelişiyorsunuz, farkında mısınız?
  7. seyffullah İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    20733
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    burada söylenen kısa yoldan bir şeylere ulaşma çabası kişilerin bencillik konusunda ihtisas yapmalarını anlatmaktadır gülay hanım sadece hep bana hep bana zihniyeti, mesela iki iş var birini ben arkadaşıma ayarlarım birini kendime ama maalesef sizin gibi düşünden yüzde 80 o iki işin kendi cebine girmesi için çaba sarfeder, bilmiyorum herhalde sağlam tatmin oluyorsunuz buradaki yazılarımı ego savaşına dönüştürmekten, aslına bakarsanız çoğu mevzuaatta sadece mühendislik disiplini gerektiren işlerin çeşitli mühendislik dalları ile yapılabileceği yazar bu da okulda alınan derslerle alakalıdır mesela petrol ve doğalgaz mühendisi olarak doğalgaz iç tesisat belgesi alamıyoruz bunu sadece makine mühendisleri yapabiliyor belki dersler değişirse bizim mühendislik dalı da alabilir, yani özet olarak isminde çevre geçiyor diye bu işi sadece çevre görevlisi yapacak diye ve sizin hakkınız yeniyor diye bir kanun yoktur ben size en sonunda böyle özetleyeyim, mesela tgmd muhabbeti de önemlidir bütün lisans bölümleri bu belgeye sahip olabiliyor ismi ne tehlikeli madde güvenliği danışmanlığı....
  8. Gülay Kudret Birdal İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Yahu madem içinde çevre geçen herşeyi herkes yapar, neden Çevre Mühendisliği diye bir bölüm var :) derslerimizi bütün mühendislik dallarına zorunlu olarak versinler bu bölüm ortadan kalksın.
    Çok boş konuşuyorsunuz.
    Hala maddi kısmına bakıyorsunuz, işin ehli işi yapsın mantığı sizde yok.Ya siz mühendissiniz aklım almıyor, sizin mesleğinizi gelip benim yapmam ne kadar mantıklı geliyor size.Valla buna da yapabilirseniz derseniz, sizin mühendis değil bakkal, manav olduğunuzu kabul edip, susacağım.
    Ne kadar para derdiniz varmış.Şu işi de arkadaşıma ayarlayayım, bunu da o yapsın, şunu da şu yapabilir.Konu bu değil arkadaşım.Konu kim hangi alanda ihtisasa sahipse o işte çalışsın.
  9. seyffullah İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    20733
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ''boş konuşuyorsun'' diyenler genelde cahil insanlar olur, bence benim saygı seviyemi yakaladığınız zaman size cevap vereceğim, mühendis olmak iyi ve saygılı insan olmayı da gerektirir gülay hanım.
  10. Gülay Kudret Birdal İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Farkında mısınız tartışmanın başından beri yakıştırdığınız kelimelerin; bencil, cahil.
    Sizin saygı seviyeniz bu kadar işte.
    Boşuna dememişim boş konuşuyorsunuz diye, tartışacak kadar dolu değilsiniz, hemen hemen bütün cümlerinizde itham edici, hakaretvari kelimeler mevcut.Az kelimelerle daha anlamlı cümleler kurun.Sıfatlar karşılığını bulmayınca konuşmalarınız boş kalıyor.
  11. seyffullah İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    20733
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    en azından tutarlıyım
  12. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Arkadaşlar.
    Konu biraz amacından sapıyor gibi.
    Arkadaşımız bir konuda bir kampanya başlatmış ( ki ben de imzaladım) , ve buna destek arayışı içerisinde konusunu açmış. Yapılabilecek güzel bir davranış. Kanuna aykırı olmadığı sürece elbette destek veririz. Ama sonrası ikili atışmalara dönüşüyor.
    Böyle yapmayın lütfen. Bu sitemizin genel kuruluş amacına aykırı. Elbette farklı fikirler belirtilmeli ama herkes bizler gibi düşünmek zorunda değil.
    Bu tarz belgeleri herkesin almasında bir sakınca görmüyorum. Almalılar da. İnsanın ekstradan bir eğitimi almasının nasıl bir zararı olabilir ki eğer maddi olarak düşünmüyorsak? Şimdi kesin yorum da yapamıyorum. Çevre görevlisi eğitimi ile kazanımlar nedir, ne yapar detay bilgim yok ama sonuçta bu eğitimi alan herkes de çevre görevlisi olarak iş bulacak diye bir garanti yok sanırım. Sanırım KPSS gibi sadece belirli sayıda çevre görevlisi eğitimi verilecek, fazlasına verilmeyecek gibi bir sınırlama da yok.
    O zaman telaş etmeye gerek var mı? Bence yok. Herkes alsın bu belgeyi. Belgeyi alan her Çevre Mühendisinin de Çevre Görevlisi olarak çalışacağını düşünmüyorum.
    Sonuçta bu işi yapacak kişiler zaten bu konuda detaylı referansı olan, detaylı bilgiye sahip mühendisler olacak.
    Sonucunu etkileyemeyeceğimiz işler için birbirimizi kırmanın, bencil, cahil, boş konuşuyorsun gibi şeyler söylemenin konuya bir katkısı olacağına da inanmıyorum.

Ben işveren olsam şahsen, çevre görevlisi eğitimi almış birisi çevre mühendisi, diğeri başka bir mühendislikten gelen 2 kişiden çevre mühendisi olanı tercih ederdim. Çevre görevlisine ihtiyacım var ise iş kolum çevre mühendisiği alanındandır ve 1 taşla 2 kuş vururdum. Diğer mühendislikteki arkadaşlar bu belgeyi istiyorlarsa zaten tanıdıkları vardır bu alanda, onu alacaklardır ve yasal sorunlardan alamıyorlardır, veya da kendini yetiştirmek, şu belgem de olsun demek için alıyordur. Kendini yetiştirmek için alıyorsa zaten ben o kişiyi tebrik ederim. Tanıdığın işine yerleşmek için yasal prosedürü tamamlamak için alınıyorsa zaten en başından beri işveren çevre mühendisine sıcak bakmıyordur ve ilk fırsatta size yol verecektir.

Uzun oldu farkındayım da amacım buradaki arkadaşlarımın daha bilinçli, daha olgun söylemlerde bulunup bizlere yakışanı yapmasını görmek istediğimdendir.

Konuyu takip edeceğim. Kısır döngü oluşursa daha fazla laf polemiğine sebebiyet vermemek için konuyu kilitleyeceğim.

Saygılarımla
  13. Nur Bahar ÇELİK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    56731
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Alın alın her türlü belgeyi alın siz, bari belgeyi alıncada aldığınız belgenin her türlü inceliğini öğreninde işletmelerinize binlerce liralık ceza yedirmeyin... Malum çevre cezaları iş güvenliğine benzemez...
  14. Muharrem HORUZ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93421
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Öncelikle bu şekilde bir kampanya başlattığı için, Seyfullah Bey'e teşekkürlerimi sunuyorum. Endüstri Mühendisi olarak, yaklaşık 10 senedir aynı firmada Yönetim Sistemleri Müdürü Pozisyonunda çalışıyorum. Aynı zamanda B Sınıfı İSG Uzmanlığı (2011 senesinden beri Uzmanım, prim gününden faydalanmadan B Sınıfı İSG Uzmanı oldum) görevimi de icra ediyorum. Bunun yanı sıra çevre birimi de direk bana bağlı ve tüm atık bildirimleri olsun, UATF'lerin doldurulması olsun, atık yönetimi olsun, ortam ve çevre ölçümleri olsun vb. çalışmaların hepsi tarafımdan yapılıyor. Kalite, Çevre ve İSG Yönetim Sistemlerini sıfırdan kuracak durumdayım. Firmamızda ek-2 ye tabi olmadığımız için Çevre Görevlisi bulundurmak zorunluluğumuz yoktu. Fakat yeni prosesimizden dolayı, Çevre Görevlisi bulundurmak zorunda olacağız. Şimdi 10 senedir yaptığım bu işi, neden yapamayacak duruma geleyim ki yada neden başkasına devredeyim ben. Bu alanda fazlasıyla bilgi sahibiyim ve tecrübem var. Çevre Görevlisi eğitimini alarak, bu bilgi ve tecrübemi sertifikalandırmak istiyorum. Görevimi yapmak istiyorum. Benim gibi bir çok örnek var, Çevre Görevlisi olmayıp ta çevre işini layıkiyle yapan. Tüm bu sebeplerden ötürü, Çevre Görevlisi eğitiminin diğer mühendislik gruplarına da açılmasını talep ediyorum. Kimse de bana eğitimin yetersiz, tecrüben yok, çevre hk. bilgin yok vb. diyemez, bu eğitimi almak isteğimi ret edemez, tersleyemez. Saygı değer Çevre Mühendisi arkadaşlarım; şimdi benimle empati yapın lütfen ve benim yerıme karar verın? Sizin mesleğinizi mi elinizden alıyorum, yoksa kendi mesleğimi mi yapmaya çalışıyorum? Teşekkürler.
  15. Nur Bahar ÇELİK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    56731
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ne yazikki sektör , ekonomi, sanayi berbat durumda, yapacak bir şey yok, hayatta kalmak için aç kalmamak için alacaksın Çevre Görevlisi belgesini, olması gereken elbetteki bu işi yalnızca Çevre Mühendislerinin yapması, ama ülkede hayat böyle olunca kendi kendimize sinirlendiğimizle kalıyoruz ancak...
  16. seyffullah İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    20733
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hocam ben teşekkür ederim inşallah gereken yetkilendirmeyi alırız
  17. Gülay Kudret Birdal İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Hemen sorunuza cevap vereyim.Endüstri mühendisi olduğunuzu belirtmişsiniz.Kendi mesleğiniz bu.Bu kadar cümle yeter, gerisini az buçuk kafası çalışan herkes çözer.
  18. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Çevre Mühendisi olarak Çevre Görevlisi ibaresine şiddetle karşı çıkıyorum. 4 Yıl okuyarak çevre mühendisi oluyorsunuz sırf bazı bölümlere iş açılsın diye de çevre görevlisi diye uydurma bir kavram oluşturuluyor. Resmen komedi
  19. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Fatih Bey,
    Aynı mantıkla yaklaşırsak bu sefer de İş Güvenliği Uzmanlığı için aynı şeyleri söylememiz gerekmez mi?
    Yani normalde iş bulamayan bazı bölümlere iş açılsın diye İş Güvenliği Uzmanlığı diye bir bölüm açılıyor desek ne derdiniz?
  20. Gülay Kudret Birdal İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    İş Güvenliği Uzmanı gereksinim, ancak Çevre Görevlisi böyle değil, zaten bu mesleği icra edebilecek bir grup var; ÇEVRE MÜHENDİSLERİ.
    Tabi doktor varken, baytara muayene olmak da bir seçim.