1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Diğer dallar için çevre görevlisi eğitimi

Konusu 'Çevre,Atık Kontrolü ve Yönetimi' forumundadır ve seyffullah tarafından 27 Ekim 2016 başlatılmıştır.

1. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Merhaba Sait bey
    Eğer bir işin yapılması için eğitim almış kişiler var ise onların yapması taraftarıyım. Gülay Hanım ile bu konuda aynı düşünceyi paylaşıyorum
    Çevre Mühendisleri bu konuda yeterli eğitimi almışlardır ve bu görevi layiki ile yapabilirler ve sayıları da yeterli sayıdadır. Ancak İSG de Sayı yetersizliği zaten malumunuz. Bu konuda 2 yıllık okullar bulunuyor ve buradan mezun olanlarda maalesef sayı ve tecrübe olarak yetersizdir. Zaten sayının yetersiz olduğu içinde kanun sürekli erteleniyor. Ancak yeterli sayıda olan ve bu iş için 4 yıl eğitim gören Çevre Mühendislerine ciddi haksızlık yapıldığını düşünüyorum.
    İşin polemiği dönüşmemesi temennisi ile

iyi çalışmalar
  2. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Kesinlikle söylediklerinize katılıyorum. Ama kanunun ertelenmesi hususunda bir eksiğiniz bulunuyor. Kanun ertelenme sebebi yetersiz uzman değil. Maliyetler.
    Bir işin uzmanı olduğunuzu düşünüyorsanız eğer, zaten tecrübesizler sizin ekmeğinize yağ sürecektir.
    Gerçek hayattan kesit vermeme izin verin.
    Bir dönemlerde Cola Turka isminde milli bir markamız oluşmuştu. Hatırlarsınız o zamanları. Ben o dönemde Denizli'de yaşıyordum ve inanın marketlerde kalmayan cola turka 1 hafta beklenirdi. Milli ya. Kolanın asıl kralı Coca Colaya rakip ya.
    Ama 3 ay sonunda ne oldu biliyor musunuz?
    Coca Cola , Cola Turka'yı dava etmedi. Colanın mucidi biziz demedi. Bu işi en iyi biz yaparız da demedi. Sadece piyasaya birden bire girdiği için Cola Turka'ya teşekkür etti.
    Olan şuydu. Gerçek kola tadını ve kalitesini bilen insanlar Coca Colanın değerini 3 ay gecikmeli anladılar. 3 ay sonunda yapılan araştırmada Coca Cola hiçbir ek çalışma ve bayi anlaşması yapmadan satışlarının yüzde 63 arttığını belirtti.
    Umarım anlatabilmişimdir.
    Saygılar.
  3. Sabri Mert Büyüklü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaş çok istiyorsanız çevre görevlisi olmayı, yaparsınız yüksek lisansınızı alırsınız belgeyi. 'Mühendislik' mesleğini aşağılayıcı bir konu bu resmen. Yakında elektrik ve makine eğitimleri alıp, periyodik kontrol imza yetkisine sahip olma hakkı için imza kampanyası da başlatırlarsa hiç şaşırmayın arkadaşlar.
  4. Burak Bilen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Anel
    Ne kendi hakkından bahsediyorsun sen?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 24 Ekim 2017 ---
    Hala yetkilendirme diyor.
  5. kesinlikle bu hak geri verilmelidir
  6. Okan Bostan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    246622
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Seyfullah Bey merhaba. Öncelikle şunu belirtmemde fayda var ki konudaki tüm mesajları tek tek okudum ve gördüklerim karşısında adeta yıkıldım. Bir Çevre Mühendisi olarak adeta utanç duyduğum ve mesleğime hakaret olarak algıladığım o saçma sapan unvanı almayı diğer branşlara da bir hak olarak görmüşsünüz.

Size kısaca kendi yaşadıklarımdan bahsedeyim. Ben Haziran 2013'te Bülent Ecevit Üniversitesi Çevre Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Ardından özel bir kurumda C Sınıfı İGU olmak için kursa gittim. Aralık 2013'te ise askerlik görevimi ifa etmek için askere gittim. Haziran 2014'te döndüm. Askerden dönmeden yaklaşık 2 hafta önce çeşitli siteler üzerinden iş aramaya başladım ama karşıma hep bu ahmak belge çıktı. Nihayetinde Kasım-Aralık 2014'te kursa katıldım. Bana hiçbir katkısı olmadı. Tek güzel yanı Antalya'da 5 yıldızlı bir otelde kalmak oldu. Derslere doğru düzgün katılmadım bile. Organizatör firmadan bir arkadaşla anlaştım ve ders arası girip imza atıp çıktım.

Sonra parayı yatırıp belgeyi aldım bu kez de tecrübeden yattım. Kaldı ki bu belgeyi alabilen onlarca meslek var ve yukarıda ders diye bahsettiğim şeyler sadece yönetmelikten ibaretti. Katkısı olmadı. Çünkü benim 4 sene boyunca öğrendiklerimi 3 günde anlatabilmenin imkanı yok. Fakat firmalar özellikle hem imalat hem de arıtma vb. işlerde kullanabilmek için Kimya Mühendisi başta olmak üzere hep başka meslek dallarından personel alımı yapıyorlar.

Şimdi size soruyorum şu; Eğer sizin 4 senede aldığınız eğitim yetersiz görülse ve 3 günlük bir eğitim sonucu sizin yetkileriniz başkalarına verilse ne hissederdiniz?

Ben hissettiğimi hemen söyleyeyim. Madem benim mesleğimi 3 günlük kursla yapabilecek başka meslek mensupları o zaman ben de böyle bir kursla doktor, eczacı, avukat, makine mühendisi, inşaat mühendisi, elektrik mühendisi vb. olayım.

NOT : Şimdi siz benim İGU olmamdan bahsedeceksiniz belki ama ben önceden söyleyeyim bu bir zorunluluk. İş ilanlarında istenen niteliklerden birisi. Benim Çevre Mühendisi arkadaşlarımın çoğu İGU şuanda. Ben de öyleyim tabiki. Bu ayrı bir tartışma konusu ve elbet tartışılır.

Amacım polemik yaratmak değil sadece konuya bizim açımızdan bakmanıza yardımcı olmak.