1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Diğer sağlık personeli atamaları duyurusu 27.06.2016 duyurusu

Konusu 'Bakanlık Duyuruları' forumundadır ve Selman Doğan tarafından 27 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Selman Doğan Serbest Kürsü

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  28982
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel Uzman-Bilirkişi-Eğitmen
  27.07.2016  DSP İLE İLGİLİ DUYURU  20.07.2013 tarihli ve 28713 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren İşyeri Hekimi Ve Diğer Sağlık Personelinin Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik hükümleri çerçevesinde diğer sağlık personeli olarak belgelendirilen kişilerin belge geçerlilik sürelerine ilişkin ilgili Yönetmeliğin Geçici 2 nci maddesinde:

  “Diğer sağlık personelinin durumu
  GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Yönetmeliğin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde sayılan unvanlara sahip olan ve diğer sağlık personeli olarak görevlendirilecek kişilerde;

  a) Diğer sağlık personeli belgesine sahip olmayanlardan;

  1) Diğer sağlık personeli eğitimini tamamlayanlar, 1/7/2017 tarihine kadar,
  2) Diğer sağlık personeli eğitimini almayanlar, 30/6/2016 tarihine kadar,

  görevlendirilebilirler.” hükmü yer almaktadır.


  Diğer sağlık personeli eğitimi almamış olan kişilerin İSG-KATİP’te tanımlı bulunan geçici belgeleri söz konusu mevzuat hükümleri çerçevesinde iptal edilmiştir. Söz konusu kişilerin diğer sağlık personeli olarak görev alabilmeleri için eğitim almaları ve 1/7/2017 tarihine kadar yapılacak sınava girerek başarılı olmaları gerekmektedir.


  Diğer sağlık personeli eğitimi almış olanların ise geçici sertifikaları 1/7/2017 tarihine kadar geçerli olmakla birlikte mevzuatta belirtilen tarihe kadar herhangi bir sınavdan başarılı olmamaları halinde 1/7/2017 tarihi itibarı ile iptal edilecektir.


  Ayrıca eğitim alarak geçici sertifikalandırılmaları yapılmış kişilerin sınavda başarılı olması ve belge ücretlerini Ziraat Bankası Kurumsal Tahsilat Hesabına yatırmaları halinde elektronik belgelendirme işlemleri Genel Müdürlüğümüzce herhangi bir başvuruya bağlı kalmaksızın gerçekleştirilecektir.


  Bilgilerinize sunulur.

  Kayıt Bulunamadı.
  T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI - İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
  İş Sağlığı ve Güvenliği Kayıt, Takip ve İzleme Programı - İSG-KATİP - v5.15.11.04
 2. pınaro İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Merhaba,
  az tehlikeli sınıfta kısmi sureli işyeri hekimi çalıştıran 50 üzeri çalışanı olan firmamda tam zamanlı sağlık personeli çalışıyor.bu dsp inin belgeli veya belgesiz olması farkediyormu?
  Diger yandan tehlikeli sınıfta 30 çalışanı olan firmam için dsp ataması yapmam gerekmiyor değilmi?
  yardımcı olursanız sevinirim.
 3. menot İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Mevcut mevzuat hükümlerine göre Diğer Sağlık Personeli tanımlanmıştır.

  Diğer sağlık personeli: İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinde görevlendirilmek üzere Bakanlıkça belgelendirilmiş hemşire, sağlık memuru, acil tıp teknisyeni ve çevre sağlığı teknisyeni diplomasına sahip olan kişiler ile Bakanlıkça verilen işyeri hemşireliği belgesine sahip kişileri ifade eder. [1]

  Sorunuzdaki ilk durumda, DSP çalıştırma zorunluluğu olmayan bir işyeri söz konusu olduğu için işyerinde tam süreli çalışan o sağlık personeli bir diğer sağlık personeli değildir. Dolayısıyla işyerinin kendi inisiyatifi ile çalıştırdığı bu sağlık personelinin DSP belgesine sahip olmasına gerek olmayacaktır.

  İkinci durumda sözü edilen tehlikeli sınıfta 30 çalışanı olan işyeri için ilgili Yönetmelik hükümlerine göre DSP ataması yapma zorunluluğu bulunmamaktadır. DSP'lerin aşağıda alıntılanan maddeye göre; çok tehlikeli sınıftaki işyerlerinde çalışan sayısına göre değişen sürelerde görev yapmaları istenmektedir. [2]

  Diğer sağlık personeli, bu Yönetmelikte belirtilen görevlerini yerine getirmek için aşağıda belirtilen sürelerde görev yaparlar:

  a) (Değişik:RG-18/12/2014-29209) Çok tehlikeli sınıfta yer alan 10 ila 49 çalışanı olan işyerlerinde çalışan başına ayda en az 10 dakika.

  b) (Değişik:RG-18/12/2014-29209) Çok tehlikeli sınıfta yer alan 50 ila 249 çalışanı olan işyerlerinde çalışan başına ayda en az 15 dakika.

  c) (Ek:RG-18/12/2014-29209) Çok tehlikeli sınıfta yer alan 250 ve üzeri çalışanı olan işyerlerinde çalışan başına ayda en az 20 dakika.

  [1]İŞYERİ HEKİMİ VE DİĞER SAĞLIK PERSONELİNİN GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK (Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi/Sayısı: 20.07.2013 /28713)
  Madde 4 - (1)/b

  [2]İŞYERİ HEKİMİ VE DİĞER SAĞLIK PERSONELİNİN GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK (Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi/Sayısı: 20.07.2013 /28713)
  Madde 19 - (1)