1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Diğer sağlık personeli istihdamı zorunluluğu

Konusu 'Yasal Gereklilikler' forumundadır ve Hasan Kuyucu tarafından 21 Eylül 2014 başlatılmıştır.

  1. Hasan Kuyucu İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    11.09.2014 tarihinde resmi gazetede yayınlanan Torba yasa ile birlikte işyerlerinde diğer sağlık personeli bulundurma yükümlülüğü konusunda önemli bir değişiklik yapıldı. Yapılan değişiklik ile birlikte 6331 sayılı İş sağlığı ve güvenliği kanununun 6. maddesinin a bendine göre;

    İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri

    MADDE 6 –(1) Mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik çalışmaları da kapsayacak, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işveren;

    a) Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve on ve daha fazla çalışanı olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde diğer sağlık personeli görevlendirir. Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir. Ancak belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olması hâlinde, tehlike sınıfı ve çalışan sayısı dikkate alınarak, bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi üstlenebilir. (Ek cümle: 10/9/2014-6552/16 md.) Belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olmayan ancak 10’dan az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyeri işverenleri veya işveren vekili tarafından Bakanlıkça ilan edilen eğitimleri tamamlamak şartıyla işe giriş ve periyodik muayeneler ve tetkikler hariç iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütebilirler. (1)
    Bilgi için :
    http://www.bordokalite.com/?pnum=62&pt=Torba yasa ile gelen değişiklikler
  2. mustafa özdemirbaş İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    2300
    Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    ÇOK TEHLIKELİ VE ONDAN AZ ÇALIŞANI OLAN YER İÇİN DĞER SAĞLIK PERSONELİ GEREKMİYOR.TEHLİKELİ SINIF İÇİN ÇALIŞAN SAYISI KAÇ OLURSA DİĞER SAĞLIK ÇALIŞANI GEREKECEK
  3. Serap Can İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    tehlikeli sınıfa gerek yok diye yorumladım ben
  4. Kahraman Yüce İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    YÜCE İŞ GÜVENLİĞİ
    Bende öyle yorumladım sadece 10'dan fazla çalışanı olan Çok tehlikeli sınıfta zorunlu yapılmış sanki???
  5. Fatih Ülker Eğitim Grubu

    • Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    10 ve daha çok sayıda personeli bulunan ÇOK TEHLİKELİ işletmelerde diğer sağlık personeli gerekmektedir.
    Sayın Mustafa Özdemirbaş yanlış yorumlamışsınız.
  6. Aslı Atmaca İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar alo 170 der ki; eskiden çok tehlikeli sınıfta ve ondan fazla çalışanı olan bir işyerinde tam süreli bir işyeri hekimi varsa diğer sağlık personeli görevlendirilmiyordu ama artık bu zorunlu kılındı.
  7. Murat Tosun İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    LTB - ÇAK GROUP
    Boyle bir memleket yokya.... adamlar b,r cümle kuruyor, ne demek istediklerini çözmek için 10 tane tercüman lazım..

    şimdi sağlık personeli aynen devammı
  8. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bugün 170 i aradım örneğin 50 kişi çalışan az tehlikeli bir firmada sağlık personeli bulundurma zorunluluğu var mı? El cevap zorunluluk devam ediyor. 1 kişi çalışan tehlikeli sınıfta bulunan bir işyerinde sağlık personeli bulundurma zorunluluğu var mı? zorunluluk devam ediyor. Sadece yeni bir ibare ekledik bazı çok tehlikeli 10 kişiden fazla firmalara gidildiğinde sağlık personeli bulunmadığını tespit ettik ve böyle bir ibare ekledik. Bana söylenen bu.
  9. Anıl Keskin Haber Grubu

    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    okuyorum okuyorum sonuç fatal error!
  10. Emine Günbatar İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    18410
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Diğer sağlık personeli = 10 ve daha fazla çalışanı olan çok tehilkeli işletmelerde çalışacak.

    Kanun N0: 6552 / 10.9.2014 :)..
  11. Murat Tosun İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    LTB - ÇAK GROUP
    50 uzeri çalışanı olan ve tehlikeli sınıflar için diğer sağlık personeli çalıştırma zorunluluğu kalktımı yani.. tek öğrenmek istediğim bu.

    yukarıda bi arkadaş "arkadaşlar alo 170 der ki; eskiden çok tehlikeli sınıfta ve ondan fazla çalışanı olan bir işyerinde tam süreli bir işyeri hekimi varsa diğer sağlık personeli görevlendirilmiyordu ama artık bu zorunlu kılındı." demiş..

    buradan başka anlam çıkıyor
  12. bencaglayan İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Diğer sağlık personeli zorunluluğu sadece 10 ve üzerinde çalışanı olan çok tehlikeli işyerlerin de zorunlu anlamındadır. Diğer işyerlerin de (az tehlikeli ve tehlikeli sınıfındaki işyerleri) sağlık personeli bulundurma yükümlülüğü şu anda kanunda belirtilmemiş ama ilgili yönetmelik çıkarılacağını tahmin ediyorum. 10′dan az çalışanı olan az tehlikeli işyerlerin de Bakanlıkça belirtilen eğitimleri tamamlamak kaydıyla işyerleri gerekli işlemleri kendileri yürütebilecek. (işe giriş ve periyodik muayeneler ve tetkikler hariç)
  13. Hasan Kuyucu İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar, 11.09.2014 tarihli bu değişikliğe göre artık 10 ve daha fazla çalışanı olan çok tehlikeli sınıfta yer alan çok tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinde Diğer sağlık personeli zorunlu.
  14. Emine Günbatar İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    18410
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    170 'tekiler tüm konulara vakıf değil biçok kez rastladım.
  15. Murat Gençtürk İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    22346
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben de aynen bunu merak ediyorum. Zorunluluk kalktı mı acaba, yoksa devam mı ediyor ?
  16. bencaglayan İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Kanunlar kolay anlaşilır olsaydı herkes hukukçu olurdu...10 kişi (cok tehlikeli) ve ustü dışındakilerde zorunluluk yok.En azından yeni bir mevzuatta degişiklik olana kadar...kolay gelsin.
  17. Ali Ünal İSGforum Üyesi

    Tam tersi Çağlayan Bey. 10-999 arası cok tehlike sınıfındakilere zorunlu. Bunun haricindeki diğer tüm durumlar için zorunluluk yoktur.
  18. bencaglayan İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Ali Bey.Ikimizde ayni seyi yaziyoruz.kanunlari anliyorumda benimkidemi yanlis anlasiliyor.
  19. Ali Ünal İSGforum Üyesi

    DSP ''10 kişi (cok tehlikeli) ve ustü dışındakilerde zorunluluk yok'' demişsiniz. ''var'' olacaktı
  20. bencaglayan İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Kanunun ön gordüğu 10 kişi ve ustünde çok tehlikeli isyerleri dışındakilerde yani az ve tehlikeli islerde demektir.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 24 Eylül 2014 ---
    Polemik konusu olmasin aramizda lutfen.Konuyu kapattim kendi acımdan.