1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Diğer sağlık personeli istihdamı zorunluluğu

Konusu 'Yasal Gereklilikler' forumundadır ve Hasan Kuyucu tarafından 21 Eylül 2014 başlatılmıştır.

 1. Ali Ünal İSGforum Üyesi

  Çağlayan Bey polomik sözkonusu değildir olmamalı da. Son çıkan torba yasa ile diğer saglık personelinin hangı durumlarda zorunlu oldugunu konusuyoruz. Anlaşılamayn durumu anlatmaya çalsıyorum. İlgili madde a) Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve on ve daha fazla çalışanı olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde diğer sağlık personeli görevlendirir. der.
 2. Mete İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  "Bir sınavdan 70'den fazla not alan ve gözlüklü olanlar başarılı sayılır" cümlesinde başarısız sayılanlar çok açık ve net değil midir?
  Gözlüksüz olan her türlü başarısız, 70'den aşağı not alanlar gözlüklü de olsa başarısızdır :)

  Velhasıl sadece 10 dan fazla çalışanı olan çok tehlikeli işyerleri diğer sağlık personeli istihdam etmekle yükümlüdür. Bunun dışında kalanlar yükümlü değildir.
 3. bencaglayan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Uzman-Bilirkişi-Eğitmen
  O zaman şoyle yazayım.
  Çalışanları arasindan is guvenliği uzmanı, isyeri hekimi gorevlendirilir ve on ve daha fazla calışanı olmayan çok tehlikeli sınıfta yer almayan az tehlikeli ve tehlikeli isyerlerinde diğer saglık personeli görevlendirilmeyebilir.
 4. Murat Tosun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  LTB - ÇAK GROUP
  Kesin mi
 5. bencaglayan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Uzman-Bilirkişi-Eğitmen
  Murat Bey.Bende bilirkisikte var.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 24 Eylül 2014 ---
  Diger saglık personeli icin;
  1) 10 ve daha fazla calişani
  2) Cok tehlikeli sinifinda yer almasi
  Gerkir diyelim son noktayi koyalim.Yemektende olacagim.☺
 6. polat1980 İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  40678
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  http://www.dunya.com/isyerlerine-is-guvenligi-piyangosu-157264yy.htm

  "Değişiklik yapılmadan önce tüm işyerlerinde “diğer sağlık personeli” unvanında işyeri hemşiresi çalıştırma zorunluluğu varken, bu değiştirilmiştir. Yalnızca on ve daha fazla çalışanı olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde işyeri hemşiresi çalışmasının zorunlu olması düzenlenmiştir".

  "Çalışan sayısına bakılmaksızın tehlikeli ve az tehlikeli sınıftaki işyerleri ile 9 ve daha az çalışanı olan çok tehlikeli işyerlerinin diğer sağlık personeli çalıştırma zorunluluğu kaldırılmıştır."
 7. Emre Yiğitarslan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Ya gerekirse :)
 8. Hasan Kuyucu İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Emre Bey,
  İlgi yönetmelik maddesinde belirtilen "on ve daha fazla çalışanı olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde" kriterinin dışında kalan firmalarda diğer sağlık personeli istihdamı yükümlülüğü kaldırılmıştır. Buna rağmen, işyeri bunu gerekli görüyorsa diğer sağlık personeli istihdam edebilir. Burada aslolan zorunluluğun kaldırılmasıdır.
  Sağlık ve başarı dileklerimle,
 9. Öznur Buldu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  10359
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Size katılıyorum.Alo 170'i aradım tehlikeli sınıftayım boyahane var patlamadan korunma dokümanı hazırlamam gerekir mi dedim?Beni 10 dakika belki 20 dakika telefonda bekletti kişiden kişiye aktardı ve sonuç olarak tehlikeli sınıfta yer aldığınız için yaptırmanıza gerek yok dedi.
  Müfettişler sanayide geziyor ve bazı mobilyacılardan boyahaneler için ex-proof'lu elektrik tesisatı istiyor.Bunlar kendi içlerinde çelişiyor ne olacak bu iş güvenliğinin sonu düzelecek mi çok merak ediyorum?
  Bence 5 yılımızı alacak gibi görünüyor.....
 10. Emine Günbatar İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  18410
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bence 5 ise çok iyi:)
 11. fatmaksr İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  alo 170 ; az tehlikeli ve tehlikeli sınıfta sağlık pers. görevlendirme zorunluluğu kalktı sadece 10 dan fazla çalışanı bulunan çok tehlikeli iş yerlerinde mecburi dedi
 12. Murat Tosun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  LTB - ÇAK GROUP
  hele şükür 170 dende tehit aldık :)
 13. Mete İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Alo 170 hattında çalışanlar devletin memuru. Ne iş güvenliği uzmanı ne de müfettiş. Oradakiler kendilerine hergün gelen yüzlerce sorulara cevaplar yazarak bir şeylere yardımcı olmaya çalışıyorlar bu konularla haşır neşir olarak onlarda kendini uzman sanıyodur:D ama oranın asıl amacı şikayetleri kayda almak.
  Alo 170 hattını danışılacak bir yer olarak görmemek lazım. Kaldı ki patlamadan korunma dökümanının işyerinin tehlike sınıfı ile alakalı olmadığını biliyoruz.(Mevzuatta böyle bişey yok) İş güvenliği uzmanı olarak bu tarz işlerin (yani tamamiyle işyerinin fiziki yapısı, kimyasal madde yoğunluğu ve prosesin kendisiyle alakalı bir dökümanın) bizler tarafından belirlenmesi en doğrusudur diye düşünüyorum.
 14. Aslı Atmaca İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  ne olacak bu bakanlığın hali... kendi yazdığını çalışanları yorumlayamıyor, işveren ne yapsın :rolleyes:
 15. Hasan Kuyucu İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Haklısınız
 16. Sema Seymen İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  61536
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  10'dan fazla çalışanı bulunan çok tehlikeli işyerlerinde dsp çalıştırılma zorunluluğu var. Fakat saatler eski yönetmelikteki gibi değil. İsg katip üzerinden yapılan atamalar çalışan sayısına bağlı olmaksızın hepsi 1'er saat çıktı. Dsp'lerin çalışma saatleri hakkında güncel bilgisi olan var mı?
 17. Hasan Kuyucu İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
 18. Sema Seymen İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  61536
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman