1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Disiplin cezaları nasıl yazılır.dayanağı nedir ?

Konusu 'Prosedürler' forumundadır ve alikemal tarafından 13 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. alikemal İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Herkese selam arkadaşlar

  4857 nolu iş kanunun 38.maddesi diyor ki

  Madde 38 -İşveren toplu sözleşme veya iş sözleşmelerinde gösterilmiş olan sebepler dışında işçiye ücret kesme cezası veremez.

  Bu maddeden yola çıkarak bir çalışana iş güvenliği yönünden(kkd kullanmama..vb) ceza kesebilmek için o çalışanın iş sözleşmesinde cezai prosedürden bahsetmek mi gerekiyor arkadaşlar.Yoksa iş sözleşmesinde cezai yaptırımlardan bahsedilmemişse sonradan yazılacak bir prosedür ile cezai uygulama başlatılabilir mi.

  Bu konuyu açmamdaki maksat taşeronu olmayan,bütün çalışanları kendisine bağlı olan bir X şirketinin dışarıdan destek aldığı iş güvenliği hizmetinin bu konuda şirkete nasıl katkı sağlayabileceğidir?Bu konuda neler yapılmalı tartışalım diyorum
 2. Recep Tayyip Taşdelen İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  iş sözleşmeleri isterse yazılı olmasın (belirsiz süreli mesela) 4857 e tabidir. 4857 de de işçinin görevleri arasında işverenin vereceği talimatları eksiksiz yerine getirme yükümlülüğü vardır. Buna binaen bu yükümlülükler içersinde de işçinin iş güvenliği ile ilgili görevleri de 6331 de açıklanmıştır. Buna binaen tutanakla ve şahitle (iş arkadaşlarını şahit tutabilirsiniz) para cezası kesebilirsiniz. eğer işçi gidip iş mahkemesine baş vurursa , para kestiler diye, bu tutunak ve şahitleri delil gösterebilirsiniz. mevcut devam eden sözleşmede revizyona gerek olmadığı kanaatindeyim.
 3. ücret kesme cezası işi ,biraz çetrefilli bir cezalandırma şeklidir.dava sürecinde çalışan lehine sonuç çıkması neredeyse %100 diye bilirim.Çalışanları cezalandırmak yerine ödüllendirmek daha iyi ve çözüm odaklı olabilir.periyodik olarak( ayda, 3 ayda veya 6 ayda gibi)puanlandırma sistemi ile kuralları en iyi uygulayan personeli seçip alışveriş çeki vb şeylerle,ödüllendirirseniz daha verimli olur düşüncesindeyim.Ücretini kesecek üstüne birde iş arkadaşlarının şahit olmasını isteyeceksiniz bu durum size veya isg uygulamalarına tepkiyi artırır.
 4. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  110245
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Eğer çalışanın sözleşmesinde ücret kesintisi ile ilgili bir şey yoksa, mutlaka şirketin talimat ve prosedürlerine uymak ve uygulamak ile alakalı bir madde vardır. O da yoksa sözleşmeyi yırtın atın :)

  Cezalandırmaya gelince; verdiğiniz cezaların yanında ödül vermeyi de ihmal etmeyin. bu durum hem çalışanların motivasyonunu olumlu yönde etkiler, hem de işçiler yaptığınız uygulamanın haklı olduğunu düşünme eğilimine girerler. Tabi birde hukuki sorumluluklar var. Ödüllendirme sistemi hukuki olarak size avantaj sağlar elbette, ancak bu şekilde açılmış bir davası kazanma olasılığınız düşük. En kötü ihtimalle kesintileri iade edersiniz.