1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Doğal gaz kazaları ve güvenlik önlemleri

Konusu 'Kapalı Alanlarda Çalışma ve Emniyet' forumundadır ve ISGforum.net tarafından 7 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. ISGforum.net ISGForum Inc.

  • Site Yöneticisi
  Ankara’da ve İstanbul’da 2009 yılı başında, doğal gaz kazası sonucu ölümler , kamu oyunun dikkatlerini bu konuya yönlendirmiştir. Doğal gaz(DG) sektörü, güvenlik açısından kontrollerin/denetimlerin her aşamada yapılmasını gerektirir. Ancak, tesisata gaz açılana kadar, denetimlerin yapıldığı, gaz açıldıktan sonra yapılan denetimlerin yeterli olmadığı ifade edilmektedir.
  Örneğin,
  - Mühendis gittikten sonra, bilinçsiz vatandaş/tüketici; menfez takılan camı söküp, yerine yeni cam taktığı, ya da menfezi gazeteyle/plastik tabakla kapattığı;
  -Yırtık,delik alüminyum fleks,kombi atık gaz borusunu değiştirtmediği,
  -Baca periyodik temizliğine önem vermediği; ifade ediliyor.
  -Dolayısıyla , gaz açıldıktan sonra da tesisatların(servis kutusundan baca mahyasına kadar) yılda 1 kez, akredite olmuş kuruluşlarca denetiminin yapılması , sağlanmalıdır.
  Diğer bir konu da, mevzuattaki yeni bir uygulama,standartlardaki gelişmedir. Gelişme yalnız yeni yapılacak işler için geçerli olmaktadır. Doğal olarak eskiden yapılan işler uygulama dışı kalmaktadır. Dolayısıyla, özellikle çok eski montajlardaki potansiyel tehlikelerin devam ettiği belirtilmektedir.
  Örneğin, önceden alüminyum fleks kombi , atık gaz borusu kabul ediliyordu ama şimdi çelik boruya yönelim var.Önceden deprem vanası yoktu, şimdi şart oldu.Doğal olarak, bunlar standartlardaki ve sektördeki güzel gelişmeler. Ancak aşağıdaki soruların cevapları ,doğal gaz kazalarını önlemek için önemli proaktif tedbirleri içerir.
  Alüminyum fleks kombi atık gaz borusu şimdi tehlikeliyse, eski montajlar için de potansiyel tehlike değil mi?Ankara'daki yılbaşındaki olayda, yırtık alüminyum fleks kombi atık gaz borusunun ,yedi gencimizin ölümüyle sonuçlanan, faciaya sebep olduğu ifade ve iddia edildi.Ayrıca ,deprem olduğu zaman, o mahaldeki her binayı etkileyecektir. Deprem, binaları yıkarken, hangi binada deprem vanası var, hangisinde yok diye bakmayacaktır. Dolayısıyla, yukarıdaki örnekler ışığında, özellikle denetim ve eğitim konularında alınması gerekli önlemler olduğu görüşündeyim.Bu önlemler direk ekonomi ile ilgili olmakla birlikte,bu durumda insanların can ve mal güvenliği söz konusudur.
  Özetle ,öncelikle sürekli denetim , eğitim ve tüketicinin/vatandaşların bilinçlendirilmesi ,çevre dostu DG’ın güvenli kullanılmasında çok önemli unsurlardır.

  Ekli Dosyalar: