1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Doğalgaz ateşçi belgesi

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Suleyman Yilmazoglu tarafından 2 Aralık 2014 başlatılmıştır.

1. Suleyman Yilmazoglu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Danışmanlığını yaptığım bir doğalgaz firması mevcut. Bu doğalgaz firmasının RMSA istasyonlarında brülörlü doğalgaz kazanları var. Bu kazanların bulunma sebebi gazı ısıtma ve sonra basıncını düşürerek bölgeye doğalgaz vermek. Bu kazanlar için "doğalgaz kazancı belgesi" aldırmam gerekir mi?
  2. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    brülör dediğiniz sistem zaten otomatiktir. Ölçüm grubunda bulunan correktörden ölçülen akış değerlerine ve regülatörden önce ölçülen doğal gaz sıcaklığına göre otomatik çalışırlar. Bina kazan dairelerindeki gibi sıcaklık veya basınç ayarlamasına ihtiyaç duymazlar. Yani bence belge gerekli değildirler çünkü sistemi yöneten birisi zaten yok.
  3. Suleyman Yilmazoglu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Samet Bey,

Bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Bu konu ile ilgili mevzuatı da belirtirseniz çok sevinirim, firmaya bu doğrultuda açıklayıcı ve dayanağı olan bir bilgilendirme yapmak istiyorum da.
  4. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bildiğim kadarıyla zorunlu olduğu veya olmadığı yönünde herhangi bir mevzuat bulunmamakta. Yalnızca katı yakıt ve depolanan yakıtlı sistemlerde MMO eğitim veriyor onu da kamu kurumları dışında alanı görmedim :)
  5. Suleyman Yilmazoglu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tekrar teşekkür ederim Samet Bey. Zahmet verdim size. İyi Çalışmalar.
  6. metehan16 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91199
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Konuyu yeniden hortlatayım :)
    Binaların yangından korunması yönetmeliği

Doğalgaz ve LPG tesisatlı kazan daireleri
    MADDE 55- (1)....
    ..
    ...
    (2) Yetkili bir kurum tarafından verilen kazan dairesi işletmeciliği kursunu bitirdiğine dair sertifikası bulunmayan şahıslar, kazan dairesini işletmek üzere çalıştırılamaz.
  7. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yalnız bahsedilen yer kazan dairesi sayılmaz. RMS-A ısıtma kazanı.
  8. metehan16 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91199
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Pardon ben direkt kazan dairesi diye anlamışım dikkat etmedim.
  9. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    bahsettiğiniz ortamda çalışan personelin bu konu hakkında ne kadar bilgi sahibi olduğu, yetki ve sorumlulukları, olası bir acil durumda ne yapması nelere dikkat ve müdahale etmesi gerektiği düşünüldüğünde, operatör olarak orada bulunuyorsa belgesi de olması gerekir, sonuç itibariyle orada olmasının bir nedeni var,

hiçbir bilgi becerisi ve belgesi olmayan kişinin orada olması zaten mantıksız değil mi,