1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Doğalgaz neden patlar?

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 17 Şubat 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Doğalgaz neden patlar?
  Bu soruların yanıtlarını TMMOB Makine Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr Mete Kalyoncu vermişti.

  haber.jpg

  Kalyoncu, daha önce konuyla ilgili yaptığı açıklamada günlük hayatta alınacak birkaç önlemle istenmeyen kazaların önüne geçilebileceğini belirterek şu ifadeleri kullanmıştı:

  "Hidrokarbon esaslı bir yakıt olan doğalgaz renksiz, kokusuz ve zehirsiz bir yakıttır. Ancak havadan daha hafif bir gaz olduğundan, kapalı alanlarda sızma halinde yukarılarda toplanır. Kapalı hacimde yüzde 5-15 oranında havayla karışımı durumunda ateş veya kıvılcımla temas ettiğinde patlayabilir. Bu nedenle doğalgaz kullanılan cihaz ve tesisatta hiç bir şekilde gaz sızıntısı olmamalıdır. Ayrıca doğalgaz herhangi bir ortamda çok miktarda bulunduğu zaman, ortamda Oksijen miktarını azaltır. Oksijensiz kalan vücutta önce halsizlik başlar. Bu arada vücutta salgılanan laktik Asit kaslarda kramplara neden olur. Vücut kasılır, kişi hareket edemez ve bağıramaz duruma gelir, aynı ortamda kalmaya devam ederse solunum yetersizliği ve solunum felci ortaya çıkar.

  TAKSİM’DE PATLAMA

  Bu nedenlerden dolayı doğalgaz kullanılan ortamların sık sık havalandırılması ve sızıntı olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir. Doğalgaz kokusuz bir gaz olduğu için gaz sızıntısının insanlar tarafından hissedilmesi amacıyla çürümüş Sarımsak kokusuna benzer bir kokuya kokulandırılır. Fakat bu her zaman gaz sızıntısını tespit etmek için işe yaramayabilir. Çünkü olumsuzlukların yaşandığı ve gaz sızdırmasının insanlar tarafından tespit edilemediği zamanlar genelde uyku zamanlarıdır. Bundan dolayı kokulandırmanın dışında gaz sızdırmazlığını tespit etmek için önlemler alınmalı ve gerekli emniyet sistemleri kurulmalıdır. Bu sebeple kullanılacak cihazlar alınırken, cihazda olabilecek maksimum sayıda emniyet sistemi olmasına dikkat edilmelidir."

  Ayrıca doğalgaz tesisat projesinin gerçekleşmesi çeşitli aşamaları ve işlemleri içerir. Doğalgaz tesisatı üretim ve montajını yapan firmaların, dağıtım şirketinden sertifikalı firmalar olmasına mutlaka dikkat edilmeli. Söz konusu sertifikalı firmaların çalıştırdıkları ve işi yapan elemanlarda 'Doğalgaz ve Sıhhi Tesisatçılık Ustalık Belgesi' ve 'Kaynakçılık Ustalık Belgesi' olmalı. Ayrıca işi yapan sertifikalı firmada projeleri yapan ve projeye uygun olarak işin yapıldığını izleyen TMMOB Makina Mühendisleri Odası'ndan 'Doğalgaz İç Tesisat Yetki Belgesi' almış, Serbest Müşavirlik Mühendislik Hizmeti veren (SMM Belgeli) bir makine Mühendisi olmalı. Doğalgaz tesisatında kullanılan tüm tesisat malzeme ve cihazlarda yerli ürünlerde TSE, yurt dışından alınanlarda da TSE tarafından uygun görülen EN, ISO, IEC, DIN gibi standartlara uygunluk belgesi aranmalı."

  KAYNAK
 2. Orhan Yılmaz(2) İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Cok faydalı bir açıklama teşekkür ederim.
 3. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  110245
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bizim sektörümüz olduğu için bir kaç ekleme yapayım;

  Doğal gaz aslen kokusuz olsa da ülkemizdeki şartnameler gereği evlerde ve işyerlerinde içerisine THT (sarımsak kokusunu andıran koku) verilir böylece kaçak durumunda insanların bunu algılaması sağlanır. Büyük sanayiler genelde kokusuz gaz kullanırlar. Bu nedenle kaçağı algılamanın en kesin yolu doğal gazın hammaddesi olan Metan Detektörüdür. elektronik detektörleri direk olarak giriş vanasına bağlamak mümkündür. böylelikle detektör sızıntı algıladığı anda alarm öter ve giriş vanası otomatik olarak kapanarak gaz akışını durdurur. (maliyeti 200-300 TL)

  Diğer önemli bir hususta doğal gaz tesisatlarında dağıtım firmasının bilgisi ve kontrolü dışında değişiklik yapılmasıdır. uygun malzeme, işçilik ve proje verileri ile yapılmayan ve kontrole edilmeyen tesisatlar patlamaya hazır bomba gibidir.

  Üçüncü husus ise menfezlerin kapatılması, özellikle kış aylarında soğuk hava girişinden dolayı menfezler kapatılıyor. buda sızan doğal gazın boğuzu bir etki göstermesine neden oluyor.
 4. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi