1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Dokuma makinelerindeki riskler ve dokumada yaşanan iş kazaları resimleri sununumu olan var mı?

Konusu 'İş Ekipmanlarında Emniyet' forumundadır ve tuba kuruoğlu tarafından 15 Kasım 2014 başlatılmıştır.

1. tuba kuruoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    74568
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar bir dokuma firmasına dokumadaki riskler ve iş kazaları ile sunum hazırlayacağım fakat her hangi bir bilgi bulamadım. yardımcı olur musunuz?
  2. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ne dokunuyor ve nasıl tezgahlar kullanılıyor gibi bilgiler lazım. Dokumada zaten olabilecek iş kazaları başlıkları belli bu verileri ulaştırırsanız yardımcı olmaya çalışırım...
  3. semih tufan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    halı dokunuyor mesela, dokuma tezgahları kullanılıyor.
  4. tuba kuruoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    74568
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Deniz URAL etiket dokunuyor.
  5. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Dokumada eski sistem mekikli tezgahlar kullanılıyorsa bu mekiklerin yatağından fırlamasına karşı çözgü iplerinin bağlanırken dikkat edilmesi gereken hususlar anlatılmalıdır, tırnak düğümü adını verdikleri bir düğüm kullanılması gerekiyor. Ayrıca mekiğin yatağından fırlaması durumunda etraftakilere zarar vermesini önlemek için mekik koruyucuları bulunmalıdır.

Mekiksiz tezgahlar çok daha problemsiz ve üretim hızı çok daha yüksek oluyor. Bunlardaki problem başta gürültü, toz ve titreşim. Çok yüksek devirde çalışan dokuma tezgahlarında çalışanlar çok yüksek titreşime maruz kalabiliyorlar. Ayrıca tekstil sektöründe toza bağlı yangınlar çokça görüldüğünden toz emme sistemleri ve çalışanların toza bağlı meslek hastalıkları üzerinde iyice durmak lazım. Makinenin koruyucu kapaklarından, elektrik ve topraklama hatlarından filan bahsetmiyorum zaten onlar sektör gözetmeksizin olması gereken şeylerdir.

Çözgü iplerinin sarıldığı levendlerin taşınması işleminde çalışanların ayağının üstüne düşmemesi veya üstünden geçmemesi için çalışanlara çelik burunlu ayakkabılar verilmelidir.

Dokuma bölümlerinde yangın yükü çok daha yüksek olduğundan yangın söndürme cihazlarının sayısı ve yerleri iyi belirlenmelidir. Benim işletmelerimde adımbaşı 6 kg lik ysc ve ayrıca 25 kg lik arabalı söndürücüler mevcuttur.