1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Dr.adnan ağir'in son yazisi

Konusu 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' forumundadır ve Bedriye Binbaşıoğlu tarafından 26 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Bedriye Binbaşıoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Dr.Adnan AĞIR'IN SON YAZISI

Bu köşede çok yazdık, sorulara cevap verdik ama anlaşılan o ki, daha aydınlatılması gereken çok konu varmış.Bunun da sebebi başta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının açıklamalarının yetersizliği, diğeri ise iş güvenliği uzmanlığına aday olan ya da elinde çeşitli belgesi olanlar duyuruları ya okumuyor ya da anlamakta güçlük çekiyorlar.

Gelen soruları toparlayarak son açıklamaları bir kez daha yapıp kişileri sınava hazırlamanın zamanı geldi.

Kategori 1: İlk kez 21.12.2013 günü C sınıfı sınavına girenler bu sınavı geçtikten sonra eğer prim gün sayıları uygunsa 2.8.2014 tarihine kadar yapılacak bütün sınavlara eğitim almaksızın (en fazla iki kez) girerek B ya da A sınıfı uzman olabilirler.

Kategori 2: İlk kez Şubat 2014 sınavında C belgesini alanlar eğer prim gün sayıları uygunsa eğitim almaksızın 2.8.2014 tarihine kadar yapılacak bütün sınavlara (en fazla iki kez) girerek B ya da A sınıfı uzman olabilirler.

Kategori 3: 21.12.2013 tarihli sınavda B ya da A yükselme sınavını geçemeyenler 2.8.2014 tarihine kadar yapılacak bütün sınavlara eğitim almaksızın bir kez daha girerek B ya da A sınıfı uzman olabilirler.

Kategori 4: Daha önce eğitim almış ancak iki sınavda da başarısız olanlar eğitim tarihinden itibaren 3 yıl içindeki bütün sınavlara girebilirler.

Kategori 5: İlk kez 21.12.2013 günü C sınıfı sınavına girenler busınavı geçemezlerse eğitim tarihinden itibaren 3 yıl içindeki bütün sınavlara girebilirler.

Başvurudaki püf noktaları:
    1- Kişi SSK ya da BAĞKUR’lu ise sorun yok. İnternetten alınacak prim gün sayısı dokümanı yeterlidir. Hiçbir onaya gerek yok.
    2- Halen devlet memuru ise, kurumundan alacağı yazı yeterlidir.
    3- Peki kişi devlet memurluğundan emekli ise ne olacak? İşte burada hiçbir açıklama yok. Bana göre; emekli kimlik kartının fotokopisi yeterlidir. Ya da emekli sandığından bir yazı veya emekli olduğu kurumdan bir yazı yeterli olacaktır.
    4- Başvuru dilekçesinin ekine başka bir şey koymaya gerek yoktur.
    5- Başvuru nasıl olursa olsun (elden, posta, kargo) yeterki 12 Kasım 2013 gününe kadar yapılsın.

Sonuç: İnsanların 10 yılda elde edemeyeceği bir imkan 4 ayda elde edilebilecektir. Ben olsam eğer elimde belge yok ise şimdi C eğitimine giderim,Şubat 2014 sınavında C olurum, Mayıs 2014 sınavında da A olurum, meseleyi çözerim.

Bu tür aflar, fırsatlar, sınavlarne kadar olursa olsun iş sağlığı ve güvenliği meselesi kısa vadede çözülmez.Sonuçları hep birlikte göreceğiz, eğer başarı yüksek olursa işveren tarafı birazcık rahatlar. Tersi olursa bu şarkı bir müddet daha devam eder.

Şimdi mevcut A penceresi, bu iş keşke 1-2 sene daha devam etse diye içinden geçiriyor. Mevcut C penceresi de keşke şu sınavı geçsem de biraz da ben kazansam diyor (gerçi o da kazansa bundan sonrakilerin kazanmasını istemeyecek ya).

Kim ne geçirirse geçirsin içinden. Eninde sonunda bu sınıf meselesi ortadan kalkacaktır, kalkmalıdır. Yol oraya doğru gidiyor, merak etmeyin. Bakanlık sessizce sektörel iş güvenliği uzmanlığı meselesini masaya yatırdı bile. Bombalar sınavdan sonra patlayabilir.
  2. Melih Şendoğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    31757
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    1683 prim günüm var , 21 aralık 'da B olup , Mayıstaki sınavda A olabilirmiyim acaba ? Şu an çalışmıyorum,117 gün eksiğim var dışardan prim yatırıp olmaz mı ?
  3. Ali Ünal İSGforum Üyesi

kategori 4 ve 5 i son yönetmelik'e göre yanlış yorumlamış gibi görünüyor.
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sınavlar
    MADDE 28 – (1) Eğitim programlarını tamamlayan adayların sınavları (Değişik ibare: RG-11/10/2013-28792) Bakanlıkça yapılır veya yaptırılır.
    (2) Adaylar, en son katıldıkları eğitimin tarihinden itibaren üç yıl içinde (Mülga ibare: RG-11/10/2013-28792) (…) ilgili sınavlara katılabilir. Bu sınavlarda başarılı olamayan veya eğitimin tarihinden itibaren üç yıl içinde sınava katılmayan adaylar yeniden eğitim programına katılmak zorundadır.
    (3) (Değişik birinci cümle: RG-11/10/2013-28792) Bu Yönetmeliğin 8 inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinin ikinci alt bendi uyarınca eğitim alma şartı aranmaksızın sınavlara katılım hakkı tanınanlar, bu haklarını en fazla iki defada kullanabilirler. Bu kişilerin sınavlarda iki defa başarısız olması durumunda, ilgili eğitim programını tamamlamak şartıyla sınavlara katılabilirler.
    (4) Sınavlarda 100 puan üzerinden en az 70 puan alan adaylar başarılı sayılır, sınav sonuçlarına itirazlar sınavı düzenleyen kurum tarafından sonuçlandırılır.

yani diyorki yönetmlik 2 kere sınava girme hakkın var ve bunu 3 yıl içinde kullanmalısın değilmi, Ali bey..:)
  5. Ali Ünal İSGforum Üyesi

sertifika yükselteecek olanlar 1 yıl içerisinde 2 defa girme hakkına sahipler 1 yıl sonrasında ve 3. defa giriş olanakları yok. 1 yıl içerisnde bakanlık 10 sıvada acsa 2 sıne gırebılecekler.
    2009 dan bu yana eğitim almıs fakat giremeyenler sınav (2 hak) hakkını kaybedenler 1 yıl ıcerısınde girebilirler.
    sınav hakkının kac olacagı ve neden ilk b lere degıl de c lere ve 21.12.2013 den oncekı sınava gırıp de basarız olanlar muaf tutulmus?
    Eski tarihlerde yapılan 2 sınavda da basarısız olanlar bu sınava girmiştir!
  6. MuratÇakır İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Herşeyi tam olarak beceremediklerinden dolayı.+ söyle bi baktımda yazılarına,ilginç olan adnan ağır bey herşeyden bahsetmiş fakat bi sürelerden bahsetmemiş?
  7. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    bir müfettiş sürelerin bir süre sonra tekrar eski haline çekileceğini söyledi
  8. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman