1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Duman dedektörü

Konusu 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Orkun Dalyan tarafından 26 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  Duman dedektörlerinin kaç metre karede bir yerleştirileceği, ne kadar zaman da bir bakımının yapılacağı, bu bakımları kimlerin yapabileceği vb. detaylar hakkında bilgisi olan var mı? Yönetmelik,Tüzük,Kanun ışığında tabiki
 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  http://www.isgforum.net/threads/duman-dedektörleri-test-bakım-ve-kontrol.3957/
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 26 Temmuz 2013 ---
  DUMAN DEDEKTÖRLERİ
  1970 ve 1980’lerde oldukça geniş bir kullanım alanı bulmuştur.
  Yangın sırasında ortamda oluşan dumanı algılayan
  elemanlardır. Bürolar, evler, otel odaları, hastaneler, genelamaçlı depolar vb. mahaller için uygundurlar. Yangında can
  kayıplarının en çok dumandan boğulma nedeniyle olacağı
  düşünülürse, hayat korumaya yönelik olarak duman etkisini
  algılamada son derece hızlıdırlar. Bu dedektörler çalışma
  ilkelerine göre tanımlanırlar. Fotoelektrik sistemle çalışan
  duman dedektörleri daha büyük boyutlarda duman parçacıkları
  oluştuğundan düşük enerjili, için için devam eden yangınları
  tespit etmekte başarılıdırlar. İyonizasyon yöntemi ile çalışan dedektörler ise, çok sayıda küçük duman parçacıkları meydana geldiğinden yüksek enerjili, açık alevli yangınları daha çabuk tespit ederler.

  2.1.1. İyonizasyon Duman Dedektörleri
  Bu tip dedektörlerin bünyelerinde radyoaktif madde bulunan bir hazne vardır. Bu hazne içindeki hava, radyoaktif maddenin ışıması suretiyle iyonize olur. Alfa veya beta radyasyon kaynağına sahip olan iyonizasyon haznesinde, pozitif ve negatif iyonlar bulunur. Radyasyon kaynağı olarak genellikle Amerikanyum 241 kullanılır. Yarılanma ömürleri çok uzun olan bu elementlerin (100 – 200 yıl) yok olması diye bir durum söz konusu değildir.

  Şekil 5’de bir iyonizasyon duman dedektörünün çalışma haznesi ve hazne içinde bulunan elektrotlar örülmektedir. İyonize olan hava içindeki oksijen ve nitrojen iyonları hazne içindeki ortamı iletken hale getirir. Bu sebeple elektrotlar arasında, mikron mertebesinde bir akım oluşur. Normal hava konsantrasyonu, yanma sonucu meydana gelen duman partikülleri tarafından bozularak; havanın iletkenliğini azaltır. İletkenlik belirli bir değerin altına düştüğü zaman duman dedektörü aktive olur ve bağlı olduğu sisteme yangını bildirir. Bu dedektörler, dumanı gözle görülmeyen en küçük parçacıklardan oluştuğu evrede algılarlar. Duman parçacıklarının sayısına bağlı bir hızla devreye girerler. Klasik yangınları en hızlı bildiren dedektör tipidir. Fakat duyarlılıkları fazla olduğundan hatalı alarm durumları görülebilir. Bu gibi oluşumları engelleyebilmek için, düzenli bakım ve ayar yapılması gerekmektedir.

  2.1.2. Foto – Elektrik Duman Dedektörleri
  Bu dedektörler, ışığın duman tarafından dağıtılması veya absorbe edilmesi prensibine göre çalışırlar. Dedektörün bünyesinde bir ışık kaynağı ve karşısında ışığa duyarlı bir alıcı bulunur. Hüzme içine duman parçacıkları girince alıcıya ulaşan ışık miktarına bağlı olarak alarm çalar. Işık kaynağı olarak genellikle LED (ışık yayan diyot) kullanılır.
  Alıcı kısmında ise, ışığa duyarlı optik elemanlar (fotodiyot, foto rezistans, fotosel vb.) vardır. Bu elemanlar üzerine düşen ışıkla orantılı elektriksel olaylar yaratırlar.

  Optik duman dedektörleri (Şekil 6) duman partiküllerinin ışığı yansıtma özelliğinden yararlanır. IR (kızılötesi) ışık yayan bir LED’ten çıkan ışınlar normal durumda aradaki perde nedeniyle alıcı fotodiyota ulaşamaz. Ancak ortama giren duman partiküllerinin yarattığı yansımalar sonucunda, artan duman yoğunluğu ile doğru orantılı olarak, fotodiyota ulaşan ışın miktarında artış meydana gelir. Eşik değer aşıldığında dedektör alarm verir.

  Ekli Dosyalar:

 3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 26 Temmuz 2013 ---
  Dumandetektorlerinasilcalisir_20100714_090513.jpg
 4. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  TSE satndartı mevcuttur bu konuda

  TS CEN/TS 54-14
  YANGIN ALGILAMA VE YANGIN ALARM SİSTEMLERİ -
  BÖLÜM 14: PLANLAMA, TASARIM, MONTAJ, İŞLETMEYE
  ALMA, KULLANIM VE BAKIM İÇİN KILAVUZ BİLGİLER