1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Duman dedektörleri standartlari,yasal zorunluluk,test,bakım ve kontrol yöntemleri

Konusu 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Hakan Balıkçı tarafından 11 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. Hakan Balıkçı İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44214
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel Teknik Rehber,Danışman ve OSGB
    Merhaba arkadaşlar,
    İş Güvenliği Uzmanı olarak işe başladım.Gezdiğim ve gördüğüm şirketlerde Yangın Sistemleri için hizmet veren yetkili servisler Duman Dedektörlerinin test,bakım ve kontrollerini ''Duman Üreteci'' denen spreylerle yaptıklarını yaptıkları sözleşmede yazmışlar.

Ancak uygulamada mıknatısla duman vermeden bu işin halledildiğini gördük. Bu konuda bir standart var mıdır? Gözlemimize göre mıknatıs ile test ve kontrol işleri oldukça hızlı ve ekonomik bir çözüm
    İşimiz gereği herşeye şüpheyle yaklaştığımızdan manyetik alan yaratma ile duman olmadan duman dedektörünün test edilmesi ne derece doğrudur?
  2. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Duman dedektörünün kontrolü için dumana gerek yoktur.Mıknatıs ile test çözümlerden bir tanesidir.Duman ile kontrol yapılacak diye bir standart yoktur.Mıknatıs ile yapılan kontrolde dedektörün ledleri hızlı hızlı yanmaya başlar ve panel alarm verir.Diğer dikkat edilecek husus dedektörler haftada bir defa test edilmelidir. Ayda bir defa dedektörlerin bakımı yapılmalıdır. Dedektör içlerindeki toz dikkatli bir şekilde vakumlanarak çıkartılmalıdır. Dedektör temizlemede asla sıvı temizleyiciler kullanılmamalıdır. (içiniz rahat etsin istiyorsanız herhangi bir dedektör seçip sigara için denemiş olursunuz :)
  3. Hakan Balıkçı İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44214
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serkan Bey eğer bir mesnet bulabilirsek içimiz rahat eder.Duman dedektör testinin mıknatıs ile yapılabileceği hangi TS EN standardında ya da kanun,tüzük,yönetmelik ya da tebliğinde mevcut?
  4. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    TSE'nin duman dedektörleriyle ilgili bir çok standartı mevcut.

TS EN 54-10 TÜRK STANDARDI

Türk Standartları Enstitüsü tarafından 22 Nisan 2004 tarihinde yayınlanan Yangın algılama ve
    alarm sistemleri – Bölüm 10: Bu standard, yangın algılama maksadıyla bir alevden çıkan
    radyasyonu değerlendiren, yeniden ayarlanabilen noktasal alev algılayıcılarının özelliklerini, deney
    metotlarını ve performans karakteristiklerini kapsar.

TS EN 54-12 TÜRK STANDARDI
    Türk Standartları Enstitüsü tarafından 17 Ocak 2005 tarihinde yayınlanan Yangın algılama ve
    alarm sistemleri – Bölüm 12: Bu standard, binalara monte edilmiş yangın algılama sistemlerinde
    kullanılan, optik bir ışın demetinin zayıflamasıyla ve /veya zayıflamasındaki değişmelerle çalışan
    hat duman algılayıcıların özelliklerini, deney metotlarını ve performans kriterlerini kapsar.
  5. Hakan Balıkçı İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44214
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serkan bey bilgilendirmeniz için teşekkürler.TSE'nin standartlarında mıknatıs ile aleni şekilde kontrol ya da test yapılacağı yazmıyor.Aşağıda dedektöre ait genel özelliklerde ise elektromanyetik alandan etkilenmez deniyor.
    Üretici firmayla bağlantı kurmak gerekir.

Optik Duman Dedektörü

3MK-2100A Adresli Optik duman detektörü , 3MK-AFP29 adresli yangın algılama panel ile beraber çalışan yeni tasarlanmış bir duman dedektörüdür. 3MK-2100A adresli duman dedektörü duman algıladığında gösterge ledleri hızlı hızlı yanıp sönerek 3MK-AFP29 adresli yangın algılama panelini alarm durumuna geçirir.

Teknik Özellikler

Besleme Gerilimi: DC18V~ DC35V

Sükunet Akımı: 3mA

Çalışma Akımı: 5mA

Çift LED Gösterge: 10 Saniyede bir LED bir defa yanıp söner (Sukünet halinde)

Sürekli yanıp söner (Alarm anında).

Kablo bağlantısı: 2 Damar Kablo

Genel Özellikler

* Patlamaya dayanıklı , deniz kabuğunu andıran tasarım , kolay montaj.

* Elektromanyetik girişimlerden etkilenmez.

* Yüksek güvenilirlik.
  6. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    evet mıknatıs ile ilgili direk bir şey yok.sadece firmanın yeterliliği ile ilgili belgeler gerekli.teşekkür ederim.iyi çalışmalar
  7. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    teşşekür ederim siz konuştunuz ben öğrendim..çok önemli bir mesele,denetimini yapmış olduğu market için yangın dedektörleri kontrolleri ve tatbikatları yapılması gerekir demiştim ama nasıl olacağını pek kestirememiştim...:D
  8. Tuğba CABİ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    SHAMROCK TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.
    Metrekare hesabına göre duman dedektörleri sayısının belirlenmesi hangi yönetmelikte mevcut?
  9. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Yangın yönetmeliği
  10. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu mesele önemli aslında, ben de merak edip duruyordum bu dedektörlerin testlerini ama kimse gelip de sormuyordu dedektörler çalışıyor mu diye... var mı ? varsa mesele yok şeklinde geçiyor denetimler... :)
  11. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    geçen gün gezdiğim bir tesiste her gün saat 15:00 de alarm verdirilerek sistemin işlerliği kontrol ediliyor
  12. Bircan SOYSAL İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 23 Nisan 2013 ---
    saat 15:00 de alarm denemesi yapılırken çalışan davranışlarına dikkat edilmeli. çalışanlar saat 15:00 de yangın çıksa bazen alarm denemesi/sistem işlerliği kontrolü yapıldığı zannedebilirler.
  13. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    bence bu kadar sık verilmesinin bir anlamı yok.Zaten saat verilerek periyodik şekle bağlanmış.İnsanların artık bir reaksiyon verdiklerini,verseler bile bir önemsenmenin olduğunu düşünmüyorum
  14. Tuğba CABİ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    SHAMROCK TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.
    Pardon yönetmelikte göremedim ama hangi madde verilmiş?
  15. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    oradaki amaç sistem çalışıyormu diye yapılıyor.bu tesisin yanında amonyak kullanılan bir tesis var ,bu yüzden sadece yangın ve patlama gibi tehlikeler değil komşu tesiste meydana gelebilecek bir kazada amonyak gazının zehirleme tehlikesi de var.zaten işletmeye sığınaklar da yapılmış,maske dolapları var
  16. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Anlıyorum da daha işlevsel olması bakımından rutine bağlanmadan habersiz şekilde olmalı.daha yararlı olur
  17. Hakan Balıkçı İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44214
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bahsettiğiniz durum çalışanlar için işletme körlüğüne sebep olmuş görünüyor o işletme için sakıncalı bir durum.
  18. Serkan Samsa İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Samsa İş Güvenliği
    Yalancı çoban olayına dönmesin yada pavlovun köpek deneyi gibi her gün 15 te çay saatini bu sistemle mi veriyorlar yoksa :D
  19. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Ben sizlere şahsi deneyimimi paylaşayım. Belki faydalı olur. Evet bazı sistemler manyetizma ile tetiklenip genel alarm mekanizmasını devreye sokabiliyor. Ama unutulmamalıdır ki bu cihazla "Duman Dedektörü"dür. Manyetizma Dedektörü değil. El Aletleri ile ilgili bir yönetmelikte " Her aleti maksatı dahilinde kullanılmalıdır" gibi bir ibare vardı. Bunu da ona benzetebiliriz. Biz duman dedektörünü ortamda duman olduğu zaman çalışıp çalışmamasına dair kendimizi emin hissetmeliyiz.
    Gemide de çeşitli sayıda duman dedektörleri var. Hiç ummadığınız şekilde genel alarmın çaldırıldığını bizzat test ettim ama gerçek dumanın içinde kalınca çalamayabiliyor aynı cihaz.
    Arkadaşlar . Bu sistemler bizi cezadan uzaklaştırmak için değil, insan hayatını korumaya yönelik olarak var. Duman algılayıp algılamadığını üreticilerin Duman Dedektörü Spreylerini kullanarak en etkin şekilde test edebiliriz ancak. Bu Spreylerin bir tüpü zaten 11TL ile 15TL civarında perakende olarak satılıyor. Bence işi kuralına göre yapalım ve kendimizi koruyalım öncelikle.
    Saygılarımla.
  20. segül gül İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hala anlayamadim duman algilayivi dedektorlerin bakimi ayda birmi yapilacak?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 5 Mart 2014 ---
    Dedektotlerin haftada bir test edilmesi gerektigi nerde geciyor?