1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Durakta servis beklerken araba çarpması iş kazası mıdır?

Konusu 'Kaza İnceleme ve Araştırmaları' forumundadır ve Nilay Akkan tarafından 17 Mart 2016 başlatılmıştır.

 1. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  108955
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Merhabalar,
  İş başı eğitimlerinde iş kazası sayılan halleri açıklarken, SGK tarafından yapılan iş kazası tanımlamalarını yapıyorum.
  Ancak durakta servis beklerken yaşanılan kaza iş kazası mıdır? sorusuna net bir cevap veremiyorum.
  Şöyle ki bir dava sonucunda yargıtayın açıkladığı karar şu şekilde." Sigortalı, işe giderken işverenin belirlediği durakta kaza geçirmesi sonucunda durum iş kazası olarak sayılmaktadır." Hatta bununla ilgili bir metin yayınlanmış yargıtay kararları ışığında iş kazası kavramında durakta serviste bekleyen sigortalının yaşadığı kazası iş kazası tanımlarının içinde yer almıştır.
  Başka bir dava sonucunda ise işverinin sağladığı araca binmeden yaşandığı için iş kazası olmadığı kararı alınmış.

  Sizlerin bu konudaki görüşünüz nelerdir?
 2. Özden KIZILOĞLU İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  119025
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Merhaba,

  Bununla ilgili bir örnek vardı. Durakta beklemek işe gitmek için kararlığı gösterdiği için iş kazası sayılıyor diye. Ancak durak dışı bir yerde kaza geçirmek için "çalışan işe gitmeyebilirdi şeklinde bir yorumla karşılandığından iş kazasından sayılmıyor. Buda oldukça göreceli malum.Aşağıda örnek karar var. Kazasız günler.

  T.C.

  YARGITAY

  21. HUKUK DAİRESİ

  E. 1996/2674

  K. 1996/2738

  T. 14.5.1996

  • İŞ KAZASI SAYILMA ( Servis Aracını Beklerken Durakta Trafik Kazası Geçiren Sigortalı )

  • SERVİS ARACINI BEKLEME SIRASINDA DURAKTA TRAFİK KAZASI GEÇİRME ( İş Kazası Sayılması )

  • SİGORTALININ DURAKTA SERVİS ARACINI BEKLERKEN TRAFİK KAZASI GEÇİRMESİ ( İş Kazası Niteliği )

  • TRAFİK KAZASININ İŞ KAZASI NİTELİĞİ ( Durakta Servis Aracını Beklerken Meydana Gelen )

  506/m.11/A-e


  ÖZET : Sigortalı; servis aracına binmek üzere, işveren tarafından belirlenen yerde beklerken, üçüncü şahsa ait aracın çarpması sonucu yaralanırsa, bu olayın işkazası sayılması gerekir. DAVA : Davacılar, murisleri meydana gelen kazanın bir işkazası olduğunun tesbitine karar verilmesini istemiştir.
  Mahkeme, ilamında belirtildiği şekilde isteğin reddine karar vermiştir.
  Hükmün, davacı vekili tarafından temyiz edilmesi üzerine; temyiz isteğinin süresinde olduğu anlaşıldıktan ve tetkik hakimi tarafından düzenlenen raporla dosyadaki kağıtlar okunduktan sonra, işin gereği düşünüldü ve aşağıdaki karar tesbit edildi:
  KARAR : Dava, zararlandırıcı sigorta olayının işkazası sayılması gerektiğinin saptanması istemine ilişkindir. Zararlandırıcı sigorta olayının, sigortalının işveren tarafından belirlenen yerde, servis aracını beklerken oluştuğu uyuşmazlık konusu değildir. Uyuşmazlık, sigortalının işe gitmek için işveren tarafından belirlenen durakta servis aracını beklerken, üçüncü şahsa ait aracın çarpması sonucu oluşan zararlandırıcı sigorta olayının işkazası sayılıp sayılmayacağı noktasında toplanmaktadır.
  Sosyal Sigortalar Kanununun bu davanın yasal dayanağını oluşturan 11-A/e maddesine göre, sigortalıların işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere toplu olarak götürülüp getirilmesi sırasında, bedence ve ruhça arızaya uğratan olay işkazasıdır. Somut olayda sigortalı, servis aracına binmek üzere işveren tarafından belirlenen yerde beklediği sırada, ruhca arızaya maruz kaldığı açıktır. Hal böyle olunca ve özellikle zararlandırıcı sigorta olayının, yukarıda sözü geçen maddenin ( e ) bendinde vurgulandığı üzere sigortalıların, işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere toplu olarak götürülmesi sırasında, başka bir anlatımla, servisaracına binmek üzere işveren tarafından belirlenen yerde beklediği sırada oluştuğuna göre, sigorta olayının işkazası sayılması gerektiği hukuksal gerçeği ortadadır. Zira, ( e ) bendinde; "götürülmesi sırasında" sözcüklerinin sigortalıların işveren tarafından belirlenen yerde servis aracına binmek üzere toplu olarak bulundukları hazırlık dönemini de kapsadığı söz götürmez. Öte yandan, "götürme sırasında" sözcüklerinin salt-servis aracında geçen süreyi değil, servis aracına binmeden önceki süreyi de kapsadığı biçiminde yorumlamak, sosyal güvenlik hukukunun ilkelerine de uygun düşeceği tartışmasızdır.
  Mahkemece, bu maddi ve hukuki olgular gözönünde tutulmaksızın davanın kabulüne karar vermek gerekirken, yazılı şekilde reddine karar verilmesi usul ve yasaya aykırı olup bozma nedenidir.
  O halde, davacının bu yönü amaçlayan temyiz itirazları kabul edilmeli ve hüküm bozulmalıdır.
  SONUÇ : Hükmün yukarıda açıklanan nedenlerle ( BOZULMASINA ), temyiz harcının istek halinde davacıya iadesine, 14.5.1996 gününde oybirliği ile karar verildi.
 3. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  Eğitimcilik zamanlarında bu soru bana da çok sorulurdu. Şöyle ele alabiliriz;
  İşveren çalışanın iş yerine gidip gelmesi için bir servis sağlar. Ayrıca bu servisin gideceği güzergahı ve çalışanları alacağı durakları da belirler.
  Eğer çalışan servis binmek için beklediği yer işveren tarafından belirlenmiş nokta dışında ise iş kazası sayılmaz. Yani adam evinden çıkmış 2 adım atmış araba çarpmış ile aynı mantık, fakat çalışan işveren tarafından belirlenmiş olan durakta beklerken trafik kazası geçirirse hem iş kazası hemde trafik kazası sayılır.
  Ayrıca servis şöförleri için ; işveren tarafından belirlenmiş güzergah dışına çıkmış ve orada kaza yaşanmış ise yine iş kazası sayılır fakat servis şöförü asli kusurlu sayılır çünkü işverenin talimatı dışında iş yapmış olur.
 4. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  80759
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Vakıf Üniversitesi
  "Çalışan, işveren tarafından belirlenen yerde, işe gelmek için servis aracı beklerken başına bir kaza gelirse, bu kaza iş kazasıdır." diye biliyor ve anlatıyoruz.
 5. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  108955
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bu durum yargıya göre değişebilir mi yoksa yasal dayanağı var mı belirtilmiş mi bu şekilde
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 17 Mart 2016 ---
  Şu durumdan korkuyorum öyle insanlar var ki eğitimlerde söylediğimiz bilgileri farklı bir şekilde yorumlayıp hareket edebiliyorlar.
  Örneğin işverenin belirlediği durakta değilde onun çok yakınında bir trafik kazası geçirir, ayağını topallaya topallaya durakta iş kazası sayılıyordu ben oraya kadar bir gideyim orada bekleyim der iş kazası olduğunu söyler :) Bunun şu sınırlar içerisinde şukadar metrede iş kazası sonrası değil diye bir sınırlandırma yapılmalı mı sizce? ya da tanım SGK tarafından daha da detaylandırılmalı mıdır?
 6. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  80759
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Vakıf Üniversitesi
  Nilay Hanım,

  Bu kadar detaya girmememiz gerekiyor. Olay yargıya taşınınca zaten kararı biz vermiyoruz, Hakim'ler veriyor. Bu durumda da örnek mahkeme kararları dikkate alınabilir.

  Yukarıda bir örneği var.
 7. Yener Keskin İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  140392
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Yurtiçi Kargo
  Durakta servis beklerken veya şirketin verdiği araçla tek başına işe gelip giderken olan kazaların iş kazası olup olmadığı mevzuatta çok net yer almıyor. Bu nedenle eğitimlerde bu konuya hakim kararına göre değişiyor demek en mantıklısı.
 8. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  Nilay hanım,

  herhangi bir metre sınırı yok , burada asıl amaç iş illiyetine bakmaktır. Eğer çalışan iş ile ilgili bir kaza geçirise iş kazası olarak sayılır.
  Yine farklı bir örnek çalışan iş yerinde kalp krizi geçirse iş kazası sayılır mı ?
  Eğer işi yapmasından dolayı kalp krizi tetiklenmiş ise iş kazası, iş ile alakalı değil de çalışanın kendine has rahatsızlığı sonucu olmuşsa iş kazası sayılmayabilir.