1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Duyguların vücut haritası

Konusu 'Edebiyat ve Kitap' forumundadır ve Fatma Kocaer tarafından 14 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Konya
  Sertifika Numarası:
  13436
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  2013 yılının son günlerine doğru çok ilginç bir çalışma bilim dünyası ile paylaşıldı. Finlandiyalı bir araştırmacı olan Lauri Nummenmaa ve çalışma arkadaşları Finlandiya, İsveç ve Tayvan’dan olmak üzere tam 700 kişi üzerinde enteresan bir deney gerçekleştirdiler.

  Aşağıdaki haritada çalışma sonucu, kişilerden elde edilen duygu durumlarının bir haritası gösteriliyor. Bu haritada sarı ve kırmızı renkler o duygunun aktif hissedildiği kısımları gösteriyor. Örneğin, bu haritaya göre mutluluk, sevgi gibi duygular tüm vücudumuzla hissedilirken, depresyonda tersi bir durum söz konusu. Aslında baştan çok önemli bir konuyu belirtelim. Bu resme ilk baktığınızda sanki kişilerin bu duyguları hissettikleri sırada vücut ısıları ölçülmüş ve bu sonuçlar ortaya çıkmış gibi bir izlenim doğuyor. Ama yapılan çalışmada böyle bir durum söz konusu değil.  [​IMG]  Deneyin yapılışı:

  Aslında deneyin yapılışı çok basit. Size çeşitli duyguların ismi ya da bu duyguyu yaşamanızı sağlayacak resim, hikaye veya filmler gösteriliyor. Bu sırada ekranda sol ve sağ tarafta 2 adet boş vücut silueti bulunmaktadır. Deneyin daha iyi anlaşılması için durumu örnek bir duygu ile ifade etmeye çalışalım. Örneğin aşağıdaki resimde kıskançlık yazısı gösterilmiştir. Bu durumda yapmanız gereken, kıskançlık hissettiğinizde vücudunuzun hangi kısımlarında bu duyguyu güçlü hissediyorsanız sol vücut üzerinde o kısımları boyamanız gerekiyor. Sağ vücutta ise kıskançlık hissini vücudunuzun hangi kısımlarında daha zayıf hissediyorsanız o kısımları boyamanız istenmiş.  [​IMG]

  Örnek olması açısından kıskançlık duygusu için aşağıdaki gibi bir boyama gerçekleştirdim. Sol vücut üzerinde yaptığım boyamalar (kıskançlığı güçlü hissettiğim kısımlar) kırmızı, sağ vücut üzerinde yaptığım boyamalar ise mavi olarak gözükmektedir.

  [​IMG]

  [​IMG]


  Boyamayı bitirdikten sonra bilgisayar her iki durumu yandaki resimde gördüğünüz gibi birleştiriyor. Böylece kişinin o duygu ile ilgili olarak vücut haritasını oluşturmuş oluyorlar. Deneyi yapan kişiler benzer duygular için hiç kimsenin tıpa tıp aynı şekilde boyama yapmadıklarını söylüyorlar. Ama ilginç bir şekilde 700 kişinin ortalamaları sonucunda bu tarz bir örüntü elde ettiklerini belirtmişlerdir.

  Deneyle ilgili daha fazla detay okumak isteyenler için kaynakçada orijinal makalenin künyesi yer almaktadır. Çalışmada kulanılan resmin insanları yanlış yönlendirdiği konusunda sıkı bir eleştiri olsa da bu yayının oldukça sağlam bir dergide yayınlandığını hatırlatalım.  Son söz: En yukarıda yer alan duyguların vücut haritası resminde, sizce de utanma ile ilgili kısım örümcek adama benzemiyor mu? :)  NOT: Bu arada testi kendinde denemek isteyenler aşağıdaki linke tıklayabilirler

  http://becs.aalto.fi/~lnummen/participate.htm  Kaynakça:

  1- Nummenmaa L, Glerean E, Hari R, Hietanen JK - Bodily maps of emotions - (2013) Proc Natl Acad Sci USA
 2. sema cymz İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  63715
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  aynen orumcek adam :) :)