1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Eğer siz müfettiş olsanız tespit ve öneri defterinde neye bakardınız?denetimi nasıl yapardınız?

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve hakan aktaş tarafından 24 Eylül 2014 başlatılmıştır.

 1. hakan aktaş İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  53700
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  çaba osgb
  @Erkan Dündar Bey,
  konu başlığında müfettiş neden bakmaz demişsiniz ya hani bende şunu merak ediyorum eğer arkadaşlar da fikrini söylerlerse yeni nesilin beyin fırtınası dediği şeyi yapmış oluruz :)

  Eğer Siz Müfettiş olsanız tespit ve öneri defterinde neye bakardınız? Yada Denetimi nasıl yapardınız?

  Örneğin uzmanın neler yazdığına mı, yazmadıklarına mı yada işverenin yazılanları yapıp yapmadığına mı? yada işverenin size olan yaklaşımına göre aşırı kuralcı mı yada işverenin maddi yetersizliğinden dolayı acıyan bir denetim mi yapardınız?

  Bu soruyu gelen fikirlerden (mizahi olanlar hariç tabi, onlarda olsun ama) faydalanabiliriz ümidiyle soruyorum.
  cevaplayan tüm arkadaşlara teşekkürler.
 2. Şu durumda uzmanın yazdığına bakıpta hareket etmek uzmanı zor durumlara sokabilir. Deftere yazılıpta yapılmayan uygunsuzluklardan sorgulanan firmalar deftere kayda değer şeyler yazdırmama yoluna gidebilir. O nedenle deftere bakılmıyor olabilir.
 3. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Afyon
  Sertifika Numarası:
  57660
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  deftere pekte bakılmıyor, çeklist ten bakıp soruyor müfetttiş arkadaşlar,
  kaldı ki işverenle karşı karşıya getirmek/yada kalmak istemezler
  doğrusu da o sahada düzeltebilecekleri acil aksalık varsa onlara odaklanıyorlar
 4. krmlseker İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  forklift bakımları yapılmıyor operatör belgesi olmayan herkes forklifti kullanıyor forklift yolları belirlenmemiş deftere yazıyorsun uyarıyorsun tamam halledecez diyip sizi atlatıyorlar müfettiş geldiğinde forklift yan fabrikaya çekiliyor biz forklift kullanmıyoruz ki zaten deniyor,müfettişte deftere bakmıyor zaten tamam işte...

  ne olursa olsun müfettişlerin defterin kapağına değil içine en azından şöyle bir göz gezdirmesi gerektiğini düşünüyorum
 5. Bu işte arada kaldığımız sürece müfettişin deftere bakmasıda, bizim müfettişe önemli noktaları anlatmamızda zor gözüküyor.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 25 Eylül 2014 ---
  Genelde firmalarda müfettiş geldiğinde iş güvenliği uzmanını deneteyecekmiş gibi davranılıyor. Denetimde bir eksiklik tespit edildiğinde ve özellikle ceza durumunda neden yapılmadı diye uzman suçlanabiliyor. Siz daha önce bildirmiş olsanızda zor duruma düşebiliyorsunuz.