1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Eğitim belgesi,formu ve konuları hakkında..

Konusu 'Formlar' forumundadır ve Baran Aydemir tarafından 28 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. Baran Aydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14829
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yaptığım eğitimi dökümante ederken, eğitim katılım formundaki eğitimin konusu kısmına temel iş sağlığı ve güvenliği eğitimi dememiz yeterli midir?Yoksa genel konular, sağlık konuları, teknik konuları diye detaylı açıklama mı yapmalıyım ?
  2. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    İşin ayrıntı kısmını bende bilmiyorum ama ben yapacak olsam sanırım detaylandırırdım.
  3. ben böyle yaptım..

Ekli Dosyalar:

4. selen turker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben de şu şekilde yaptım.belki faydası olur...:)
    ayrıca fotoğraflarını görüntüleyip risk değerlendirme dosyasına koydum,tavsiye ederim...

Ekli Dosyalar:

5. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    @selen turker
    Bana göre çok başarılı bir çalışma olmuş.
    Üst kısımda İSG eğitimi oldğunu belirtip, alt kısımda da Konu ayrıntılarından bahsetmişsiniz. Bu da gayet başarılı. Bunu da resmedip dosyaya eklemeniz çok güzel. ( Eğitim dosyasında da bulundurabilirsiniz.)
  6. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Dikkatimi çekti de eğitimi detaylandırmanız güzel peki benim bildiğim bunların dışında bir çok eğitim verilmesi gereken konular var. Sormak istediğim konu şu sertifikalar 20-30 konu başlığı bittikden sonra mı veriliyor senelik eğitim programı bitiminde yoksa bunları 5 er vea 6 şar gurup halinde eğitimlerini verip her eğitim için ayrı ayrımı sertifika düzenleyip birer tane veriyorsunuz ?
  7. Baran Aydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14829
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    belge güzel ancak eğitim süresi az tehlikelilerde en az 8 olmalı diye biliyorum.Siz oradaki 2 saati neye göre yazdınız ?
  8. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Farklı konular ile 8 saati buluyorlardır sanırım.
    Biz Eğitim Katılım Formunda sadece konuyu yazıyoruz. Fakat, sunumları çıktı alıp onları da tüm katılımcılara imzalatıyor ve katılım formunun arkasına ekliyoruz. Fotoğraf çekmekte önemli. Bir iş kazası yaşana arkadaşımdan aldığım bilgiye göre Bilirkişi veya Savcı eğitimle ilgili imzadan çok fotoğrafa önem veriyor.
  9. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Sn @Samet Kılıç
    İlgili yönetmelikte
    MADDE 15 – (1) Düzenlenen eğitimler belgelendirilir ve bu belgeler çalışanların özlük dosyalarında saklanır. Eğitim sonrası düzenlenecek belgede, eğitime katılan kişinin adı, soyadı, görev unvanı, eğitimin konusu, süresi, eğitimi verenin adı, soyadı, görev unvanı, imzası ve eğitimin tarihi yer alır.
    ibaresi bulunmakta. Bu bilgileri de eklemeniz yararınıza olacaktır.
    Saygılarımla
  10. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    O bilgiler için ayrıca sertifika düzenliyoruz. Arkadaşlar güzel bir tasarım yapmışlar onu kullanıyoruz.
  11. selen turker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    teşekkürler.....
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 29 Ocak 2014 ---
    8 saat eğitim vermem gerekiyor şimdilik sadece 2 saatlik kısmı..:)
    eğitimi belli aralıklarla tamamlamayı düşünüyorum:ama dosyada bulunsun diye evrakları hazırladım.diğerlerine tekrar hazırlarım...
    çalışanlara aynı anda 8 saat eğitim vermek çok zor.o nedenle 2şer saatlik 4 seferde vermeyi düşünüyorum.
  12. Baran Aydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14829
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    eğitimler hakkındaki yönetmelikte;
    az tehlikeli yerlerde 8 saat olarak her çalışan için düzenlenir.yani 2 saat olmamalı...
    pardon şimdilik 2 saat demişsiniz yeni farkettim
  13. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Eğitim 2 saat şeklinde parçalanabiliyor mu? Bölünmemesi gerekiyor. Vardiya vb özel durumlar var ise 4 ve katları olabiliyor diye biliyorum. Uygulanması çok zor ama böyle. Zaten eğitim için tek seferde minimum süreler olmalı ki herkes kafasına göre süreyi belirleyemesin. Biri birer saatten 8 defa yapar 8 saate tamamlar, diğeri der ki ben de 10 ar dakikadan vetiyorum der. Ama ne 8 ayrı parça ile birer saatlik bir eğitimin bir faydası var ne de 4 ayrı parça ile 2 şer saatlik eğitimin faydası var. Eğitime katılan kişi o gün kendini farklı hissetmeli, eğitim havadını almalı. Birer ikişer saatlik eğitimden kimse bişey anlamaz. İşveren ister yada istemez o ayrı konu.
    Yönetmelik derki;
    Eğitim sürelerinin bütün olarak değerlendirilmesi esas olmakla birlikte dört saat ve katlarışeklinde işyerindeki vardiya ve benzeri işprogramları da dikkate alınarak farklı zaman dilimlerinde de değerlendirilebilir.
  14. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Eskişehir
    Sertifika Numarası:
    45030
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
    işveren ister ya da istemez o ayrı konu demişsiniz.. işin püf noktası burada ...bir tam gününü eğitime ayıracak işveren sayısının çok fazla olacağını düşünmüyorum... yılda asgari 8 saatlik eğitimi bir günde verip bir yıl boyunca bir daha eğitim vermemek mi mantıklı, yoksa 3 ayda bir 2 şer saatlik eğitimle 8 saati doldurmak mı daha verimli olur. ben çalışanlar için ikincisinin daha verimli olacağını düşünüyorum... vardiye vb. özel durumlar var ise denmiş yönetmelikte , çok tehlikeli bir işyerinde vardiye ve özel durum yoksa 16 saat kesintisiz eğitim mi verilecek... böyle bir mantık mı var.. bu süre içinde çalışanlarda eğitime konsantrasyonun sağlanması mümkün müdür... bana göre teftişlerde, asgari yıllık süreye uyulması, eğitimin belgelendirmesi, eğitimin değerlendirilmesi, yönetmelikteki tüm konuları kapsayacak şekilde eğitimlerin verilmesi kaydıyla asgari 2 saatlik eğitimler bir sorun oluşturmamalıdır...
  15. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Ben kanunu yorumluyorum.
  16. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Eskişehir
    Sertifika Numarası:
    45030
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
    ben de realiteyi ve güzel ülkemin mevcut isg bilincini yorumluyorum... :cool:
  17. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben denetimlerde bu konuda uyarı aldım, mevzuat açık 4 saatten az eğitim veremezsin dediler, biz de iyi dedik artık 4 saatten az eğitim vermiyoruz...

Faydalı mı, kesinlikle hayır...
  18. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Aynen katılıyorum
  19. Aykut İNCE İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Mevzuatta bir seferde en fazla 4 saat eğitim verebilirsin diyo. En az anlamını nerden çıkartıyor bunlar
    Mevzuatta bir seferde en fazla 4 saat eğitim verebilirsin diyo. En az anlamını nerden çıkartıyor bunlar
  20. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    En fazla nerde diyor?