1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Eğitim belgesi,formu ve konuları hakkında..

Konusu 'Formlar' forumundadır ve Baran Aydemir tarafından 28 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. Aykut İNCE İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    (3) Eğitim sürelerinin bütün olarak değerlendirilmesi esas olmakla birlikte dört saat ve katlarışeklinde işyerindeki vardiya ve benzeri iş programları da dikkate alınarak farklı zaman dilimlerinde de değerlendirilebilir.

Burda okuduğumdan anladigim 1 saat x 16 verilebilir. Yanlismiyim
  2. Gamze Demirbaş ERKAN Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    119912
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ORDU OSGB
    Bende ekteki dosyaları hazırlıyorum;eğitim tutanağı ve eğitim katılım sertifikası

Ekli Dosyalar:

• 2.doc
      Dosya Boyutu:
      34 KB
      Görüntüleme:
      244
    • 3.doc
      Dosya Boyutu:
      33,5 KB
      Görüntüleme:
      232
  3. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    En fazla demiyor işte. Evet senin dediğin yorum çıkıyor. Vardiya vb özel şartlarda ise 4 ve katları olabilir diye yorumluyorum.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 30 Ocak 2014 ---
    Yazdığını yanlış okumuşum. 1 saat x 16 yorumunu kesinlikle çıkaramayız.
  4. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Tutanak ne için? Kim imzalayacak ve neyi nasıl ıspatlayacak?
  5. Gamze Demirbaş ERKAN Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    119912
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ORDU OSGB
    Her çalışana imzalatıp,katılım sertifikası ile birlikte dosyasına kaldırıyorum.Aynı zamanda eğitimlerde fotoğraf ve video kaydıda alıyorum.
  6. Aykut İNCE İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Diyorum ki 1 saat * 16 olarak da yıl içinde bir eğitim planı düzenler veririz, yada 4 saat * 4 yaparak da veririz. Bu bize kalmış bişey değilmi.
    Yani 1 seferde en az 4 saat vermek zorunda değiliz.
  7. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    MADDE 11 – (1) Çalışanlara verilecek eğitimler, çalışanların işe girişlerinde ve işin devamı süresince belirlenen periyotlar içinde;

a) Az tehlikeli işyerleri için en az sekiz saat,

b) Tehlikeli işyerleri için en az on iki saat,

c) Çok tehlikeli işyerleri için en az on altı saat

olarak her çalışan için düzenlenir.

(2) Birinci fıkrada belirtilen eğitim sürelerinin Ek-1’de yer alan konulara göre dağıtımında işyerinde yürütülen faaliyetler esas alınır.

(3) Eğitim sürelerinin bütün olarak değerlendirilmesi esas olmakla birlikte dört saat ve katları şeklinde işyerindeki vardiya ve benzeri iş programları da dikkate alınarak farklı zaman dilimlerinde de değerlendirilebilir.

Yönetmeliği dikkatlice incelersek Çok tehlikeli iş için örnek verecek olursa 1 işçi (işçi başı) 1 yılda en az 16 saat eğitim almak zorundadır.Bütün yani tek seferde en az 16 saat ders vermek zorundasın bölemezsin bu esas olarak belirtilmiş FAKAT mesai saatleri veya iş yoğunluğu nedeniyle işçilerinin katılımını sağlayamıyorsan bu mümkün değilse demiş en az 4 saat ve katları şeklinde yıllık 4 er saatlik periyotlarda 4 ders şeklinde farklı zamanlarda verebilirsin şeklinde açıkca belirtmiş. FAKAT Yönetmelikt e bununda izahını yapmış "İlgili mevzuatın değişmesi veya çalışma şartlarına bağlı olarak yeni risklerin ortaya çıkması halinde yıllık eğitim programına bağlı kalmaksızın çalışanların uygun"eğitim almaları sağlanır." Kaza veya olay sırasında bu durum istisnadır.Saygılar
  8. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    gayet başarılı, buna benzer bir şeyi ben de yapıyorum... ;)
  9. Kürşad Yüksel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    9434
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    * 2 isimli dosyadaki eğitim konuları eski mevzuat konuları, yenileri ile değiştirmenizi tavsiye ederim.
    * 3 isimli dosyadaki sertifikada eğitim konularının yazması gerekir.
    * Sertifikanın yönetmeliğe göre hazırlanması ve altına eğer ilgili mevzuat yazılacaksa "Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin usul ve esasları hakkında yönetmelik" yazmanızı tavsiye ederim.
  10. Gamze Demirbaş ERKAN Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    119912
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ORDU OSGB
    Teşekkurler, duzenlemeler yapicam
  11. Gökhan ÖZYILMAZ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    22683
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Şimdi anlamadığım 4 saat olarak hazırlamışsınız. Bunu yılda 3 defa mı hazırlayacağız anlamına mı geliyor ? Yılda 3 defa sertifika basımı ve eğitim aldığına dair belge düzenlenmesi
  12. Gökhan ÖZYILMAZ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    22683
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben aksine bütün eğitimi 1 yıla yaydım. Çünkü yönetmelikte şöyle diyor 'İlgili mevzuatın değişmesi veya çalışma şartlarına bağlı olarak yeni risklerin ortaya çıkması halinde yıllık eğitim programına bağlı kalmaksızın çalışanların uygun"eğitim almaları sağlanır.' Zaten 19 tane eğitim konusu var. Her konuya 40 dk ayırdığımız zaman bence yeterlilik sağlamış oluyoruz. Yanlış mı düşünüyorum? Eğer yanlışa bu fikirden geri döneyim yardımcı olur musunuz?
  13. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Çalışma şartlarına bağlı olarak yeni risk çıktı demiş oluyorsunuz bu durumda :)
  14. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    1-Yıllık eğitim planında çalışanların eğitimi yönetmeliğinde geçen konu başlıkları altında tüm eğitimi yıllık eğitim planınızda göstermek ve vereceğiniz eğitim peryotlarının 4 saatten az olmaması gerekir

2-Yönetmelikte geçen eğitimleri verdikten sonra bahsetmiş olduğum yönetmelik kapsamı dışındaki konularda da eğitim verebilirsiniz.Bu sizin çalıştığınız sektördeki kaza ve risk grubuna göre eğitim konusuda değişkenlik gösterecektir.Yani Eğitimin konusu bahlı bulundugunuz işyeri risklerine göre değişir.

3-Vermiş olduğunuz eğitimler çalışma sürelerinden sayılır ve 48 saat önceden işyerindeki işçi ve eğitime katılacak diğer tüm personele işveren onayını aldıkdan sonra tebliğ etmek zorundasınız

4-Eğitim bittikden sonra tututank formu hazırlamalı bu formda işçi adı soyadı imzası dersin içeriği ,yeri, dersin süresi ve en alt kısımda gerekli eğitimleri aldım bunları anladım.İşimin başında iken Bunları eksiksiz uygulayacağımı ve görev yetkimin dışına çıkmayacağımı vazifem dışındaki işler konusunda bilgimin olmadığı işlerde çalışmayacağımı beyan ederim diye formun altına yazıp işveren kendin yada eğitimi veren özel kuruluş firma imza atmalı

5-Eğitim bittikden sonra test uygulamalı ve başarı listesini ve ölçümünü gösterek (grafiksel döküm yapsan daha iyi olur)dökümante etmen

6- Verdiğin eğitimleri video kayıt sistemiyle ve fotoğraflarla belgeleyip cd içeriği şeklinde saklaman

7-Verdiğin eğitim içeriğini cd formatında saklaman

8-Herhangi bir işçi yeni aranıza katıldığında işyerindeki bölümleri ve bölüm sorumluları ve amirlerini tanıtan fotoğraflı oryantasyon eğitimini vermen ve aynı şekilde tutanak hazırlayıp işçiye imzalatman

9-İşçilerin herhangi birinde kaza olduğunda eğitimlerini yıllık eğitim planına uymasa yada planda olmasa bile uygulamanız gerekir

10-İşyerinde kaza oluşmamış fakat işçilerden birinin uyarısı halinde iş kazasına sebep olabilecek bir durum size ihbar edildiğinde o durumu fotoğraflayıp işçilere bunun hakkında yıllık eğitim planına baglı kalmaksızın yapmanızve aynı şekilde tutanak formu hazırlamanız

11-İşçilere her ay anket düzenleyerek verilmesini istedikleri eğitim veya bilgi eksikliğini sormanız ve bu konu hakkında bir araştırma yapıp analiz ederek ek eğitimlerinizi vermeniz hem saygınlığınızı arttıracak ve işçilerinizin size verdiği değeri yüksek tutacaktır çünkü her işçi kendilerine önem verildiğini hissettikçe ve eleştirilerinin göz önüne alınarak değerlendirildiğini görünce sizin en yakın arkadaşlarınızdan birisi haline gelecek ve uygulama noktasında en ufak sorun yaşamayacaksınız diyorum.

Fazla kurcalamaya gerek yok. Maddeleri uyguladığınızda arkanıza yaslanın ve çalışmanın keyfini çıkarın...
  15. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Fotoğraf konusuna katılıyorum. Komsu tesisimizde ölümlü bir iş kazası yaşanmıştı ve incelemere katılma fırsatım oldu. Savcı personelin eğitimlerini sordu, İGU arkadaşımız Eğitim Katılım Formunu getirdi ve savcıya gösterdi. Savcı eğitime dair fotoğraf istedi. Hata vefat eden işçiyi fotoğrafta görmek istedi. Kanun bakımından form yeterli olsa da Savcı lar delil istiyor.
  16. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    eline sağlık çok güzel özetlemişsin fakat 3. madde de yazdığının kanuni bağlamını bilemedim ?
  17. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    İşyerinizde kurul var ise ve İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KURULLARI HAKKINDA YÖNETMELİK 'e göre isg mevzuat ve eğitimlerini vermekle yükümlüsünüz.Madde 9 b bendine göre der ki ;
    Toplantının gündemi, yeri, günü ve saati toplantıdan en az kırk sekiz saat önce kurul üyelerine bildirilir. Gündem, sorunların ve varsa iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin projelerin önem sırasına göre belirlenir. Kurul üyeleri gündemde değişiklik isteyebilirler. Bu istek kurulca uygun görüldüğünde gündem buna göre değiştirilir.

Çalışanların eğitimine gelince; burada aynı yöntemi izlemeniz yönetmeliklerde geçermi bilmem ama tavsiye niteğinde söyleyecek olursam önceden çalışanlara tebliğ edip katılacak listesini oluşturmanız sizin açınızdan ve işinizin planlamanıza göre yürümesi açısından daha faydalı olacağına inanıyorum.Çünkü vereceğiniz eğitim erkenden tebliğ etmeyip son bir kaç gün kala söylerseniz katılımcılar arasında katılımların aksamasına neden olabilir.İnsanlar haftalık planlarını, programını haftalık tatillerini nasıl değerlendireceğini önceden planlayabilirler.SPat diye önlerine bir tarih saat verirseniz bu işçinin işine gelmeyebilir. hele ki işçi bilinçsiz ve eğitimlerin önemini kavrayamamış biriyse bu eğitimleri aksatmasını sağlayabilir ve sizinde tutanak tutmanıza neden olabilir.(Not: Tavsiye Niteliğindedir)
  18. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    @AYDIN_06 teşekkürler. kurul üyelerine bildirimden haberimiz vardı fakat eğitimlerde yoktu. Siz o şekilde daha kapsamlı olur diye kurullardaki süreyi eğitimlere de entegre etmişsiniz. Uygulaya biliyorsanız hayırlı olsun.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 26 Mart 2014 ---
    Ayrıca eğitimleri son bir kaç günde bildirme gibi bir durum olamaz çünkü "Yıllık Eğitim Planı" oluşturuyorsunuz. Eğitimin tarihi ,saati ,konusu ,katılımcılar zaten bunlar yıllık olarak planlanıyor. en azından ben öyle bir sistem oturttum ;)
  19. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Sizi tebrik ederim.Yalnız bir yanlış anlaşılma var galiba.Benim yazdıklarım tavsiye niteliğindedir.Herkesin yöntemi farklıdır.Ayrıca benim orda bir kaç günden kastım yıllık eğitim planının bir kaç güne hazırlanıp bildirilmesi değildir.Yıllık eğitim planı zaten yıllık olarak yapılır.Ordan kasıt yıllık eğitim planı yapılıp işçilerle paylaşıldıktan sonra eğitim tarihi yaklaştığında tavsiye olarak bir kaç gün önce işçilere bildirim yapılıp tekrar hatırlatılmasıdır.Sonuçda işçiler iş yoğunluğundan dolayı tarih ve saatleri unutabilirler.Örnek verecek olursak, satış pazarlama işlerinde araçla dışarda pazarlama yapan bir personelin eğitim saatini unutup dışarda araçla pazarlama ve satışa çıkması bu yüzden eğitime katılamaması veya yetişememesi gibi vs vs.İşi sağlama almak her zaman lehinizedir.Saygılar.