1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Eğitim, değişen ve yeni ortaya çıkan risklere uygun olarak yenilenir...

Konusu 'İşletmelerde Eğitim ve İletişim' forumundadır ve yalcin kibaroğlu tarafından 3 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. yalcin kibaroğlu İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Merhaba

  Yeni başladığım şirket az tehlikeli sınıfta mevcut personelin bir kısmı 7/4/2004 tarihli ve 25426 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında eski Yönetmeliğine göre eğitim almış bu eğitimler ne kadar süre ile geçerlidir? Çünkü eski yönetmelikte "Eğitim, değişen ve yeni ortaya çıkan risklere uygun olarak yenilenir ve gerektiğinde periyodik olarak tekrarlanır" gibi genel bir ibare var tam olarak bir süre belirtilmemiş. yeni yönetmelikte de eski yönetmeliğe göre eğitim alanların eğitimi geçerli diyor.
 2. narkissos İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  70602
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  KEYGEN Uluslararası Mühendislik Müşavirlik
  İş sağlığı ve güvenliği eğitimleri

  MADDE 6 – (1) İşveren, çalışanlarına asgari Ek-1’de belirtilen konuları içerecek şekilde iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin verilmesini sağlar.

  (2) İşveren, çalışan fiilen çalışmaya başlamadan önce, çalışanın yapacağı iş ve işyerine özgü riskler ile korunma tedbirlerini içeren konularda öncelikli olarak eğitilmesini sağlar.

  (3) Çalışma yeri veya iş değişikliği, iş ekipmanının değişmesi, yeni teknoloji uygulanması gibi durumlar nedeniyle ortaya çıkacak risklerle ilgili eğitimler ayrıca verilir.

  (4) Birinci fıkraya göre verilen eğitimler, değişen ve ortaya çıkan yeni riskler de dikkate alınarak aşağıda belirtilen düzenli aralıklarla tekrarlanır:

  a) Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde yılda en az bir defa.

  b) Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde iki yılda en az bir defa.

  c) Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde üç yılda en az bir defa.

  (5) İş kazası geçiren veya meslek hastalığına yakalanan çalışana işe dönüşünde çalışmaya başlamadan önce, kazanın veya meslek hastalığının sebepleri, korunma yolları ve güvenli çalışma yöntemleri ile ilgili ilave eğitim verilir.

  (6) Herhangi bir sebeple altı aydan fazla süreyle işten uzak kalanlara, tekrar işe başlatılmadan önce bilgi yenileme eğitimi verilir.
 3. yalcin kibaroğlu İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  evet bu yeni yöentmelikte böyle ama yeni yönetmelikte şöyle bir madde var

  Geçerli eğitimler
  GEÇİCİ MADDE 1 –
  (1) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce 16 ncı madde ile yürürlükten kaldırılan Yönetmelik kapsamında verilen iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri geçerli sayılır.

  ama eski yönetmelikte süre belirtilmemiş ve eski yönetmeliğe göre eğitim alan personelin eğitimi hiç guncellenmesede bir sıkıntı yok gibi ?
 4. narkissos İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  70602
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  KEYGEN Uluslararası Mühendislik Müşavirlik
  Yalçın bey ;
  eğitimi güncellememe gibi bir sonuç çıkartamadım ben o yazıdan. Sanırım oradaki alınan eğitimler geçerlidir diyor ama sen artık yeni yönetmelikte verilen süreleri göz önünde bulundurarak yeni eğitim planlamanı yapman gerekiyor.
  Yani işçinin almış olduğu eğitimi geçerli sayıyor. Fakat bu eğitimin yenilenme süresini yeni yönetmeliğe göre düzenlemen gerek diyor.
  Aksi çok mantıklı olmaz kanaatindeyim.