1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Eğitim katılım belgesi mi? imza sirküsü mü? sizce hangisi hukuki kanıt !

Konusu 'İşletmelerde Eğitim ve İletişim' forumundadır ve ENGİN KONYALIGİL tarafından 21 Ocak 2015 başlatılmıştır.

1. ENGİN KONYALIGİL İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sağlık Bakanlığı
    Değerli arkadaşlar;
    Panelist olarak gittiğimiz bir çok programda bizlere, yapılan eğitimlerin kayıt altına alınmasında, iki farklı yöntem kullanılmakta olduğunu bunlardan ilkinin imza sirküleri olduğu diğerininde eğitime katıldığına dair belge düzenlenmesi olduğu ifade edilmekte beyin cimlastigine ne dersiniz? Buyrun...
  2. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ikisi birbirinden farklı şeyler ve ikisinin de yapılması gerekiyor

öncelikle çalışanın eğitim sırasında orada olduğuna dair kanıt gerekiyor ki bu eğitim katılım listesine imza atmalarıyla kanıtlanır.

sadece bu yeterli değildir. Bir de eğitim belgesi düzenlemeniz ve çalışanın özlük dosyasına koymanız lazım. lazım. bu sizin eğitim verdiğinize dair bir belgedir, çalışan imzası olmak zorunda değil.

ben şahsen belgeye de imza attırıyorum sınavı da belgenin arkasına basıyorum, garanti olsun diye.
  3. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bazı şirketler eğitim sırasında tüm personelin tek tek fotoğrafını çekiyor ve çekilen fotoğrafları hazırladıkları eğitim belgelerinin arkalarına basıp personele de imza attırıyorlar. vaktim olsa bende yapmak isterdim.
  4. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    Doğrudur her eğitimde resim çekmeye özen göstermek gerekir. Mahkemeler ve bilirkişiler için kanıt yerine geçiyor artık.

ben eğitim belgesinin gerekli olduğunu düşünmüyorum. eğitim katılım listesinde çalışanın imzası olması yeterli benim bildiğim.
  5. ENGİN KONYALIGİL İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sağlık Bakanlığı
    Değerli arkadaşlar;
    Bir iş mahkemesi davasında bilirkişi öncesi dosya hazırlama komisyonu kapsamında bir çalışmam olmuştu.Yer, yer üstü maden ünitesi: Çalışan, kömür paketleme işlemi sonucunda paketleri kamyon üstünde istifleme görevinde: gerekli tavan emniyet kemeri olmadığından dolayı düşüyor ve yaralanıyor. Olay adli mercilerce iş kazası kapsamında sayılarak dava açılıyor. Dava hakimi isg profosyonellerinin yapması ve tutması gereken bir çok belge ve dokümanı isteyerek davayı erteledi.Ve şu hususların yeniden değerlendirilmesi için bilir kişi heyetine gönderdi.
    1-Kişinin çalıştığı alanın açık veya kapalı alan çalışma koşullarında ki yüksekte çalışma mevzuatlarına uygunluğu,
    2-Kişinin yüksekte çalışabilirliği mevzuat kapsamında mensi gözükmekte ise bu durumu belli eden işyeri hekimi raporu.
    3-Gerekli kişisel koruyucu donanımların listelenmiş hali.
    4-Yapılan eğitimler ve kanıtları (*)
    Saygılarımla.
    Y.Müh.Engin KONYALIGİL
  6. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Eğitimlerin belgelendirilmesi

MADDE 15 –(1) Düzenlenen eğitimler belgelendirilir ve bu belgeler çalışanların özlük dosyalarında saklanır. Eğitim sonrası düzenlenecek belgede, eğitime katılan kişinin adı, soyadı, görev unvanı, eğitimin konusu, süresi, eğitimi verenin adı, soyadı, görev unvanı, imzası ve eğitimin tarihi yer alır.
  7. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    açıkçası çamura yatmak isteyen onda da yatıyor, 2 saat aldık 12 saat gösterdiler" diyor.
    ağzımızla kuş tutsak fark etmiyor, hakimin canı ne isterse... isterse ifadeyi kabul ediyor isterse kanıtları
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 21 Ocak 2015 ---
    çalışanların İSG eğitimlerine dair yönetmelik'i tekrar okumanızı öneririm, belge gerekliliği açık ve net yazıyor, bizlerin yorumuna bırakılmış bir konu değil.
  8. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    bu bilgilerin hepsi eğitim katılım belgesinde zaten yok mudur. vede imzalatılıyordur. önemli olan olan yönetmelikte istenen bilgilerin yazılı hale getirilmesi ise ben bunu birden fazla şekilde yapabilirim. eğer matbu bir belge isteseydi yönetmelik ekinde mutlaka olurdu. Yönetmelikte geçen bilgilerin içerdiği tüm uygulamaların geçerli olduğunu düşünüyorum.
  9. Ali Ünal İSGforum Üyesi

yönetmelikteki belgeden kasıt, ispat niteliğindeki kayıt anlamındadır. Sertifika anlamı çıkarılmamalıdır. Esasen sertifika; belli konularda yetkilendirilmiş ve sertifika vermeye yetkili kurum tarafından eğitim/sınav sonrası verilen belgedir. Yönetmeliklerdeki segmentleri karşılayan her kayıt birer belgedir. ( uygun kriterleri sağlayan katılım belgeleri kastedilmektedir) Sertifika olarak algılansa idi yönetmelikte diğer sertifikaların standartlerını örnek olarak verdiği gibi eğitim sertifikalarına ait örnek standart sertifikayı tanımlamaları gerekirdi. zorunlu tanımlamaları sağlayan süslendirilmiş kurdelerle dağıtılmış sertifikalar da yönetmelikteki ifadeye göre belge olarak geçer. İster katılım ister sertifika şeklinde, ister ikisi birlikte. Önemli olan şekil değil içerik ve eğitim sonucunda davranış değişikliğini yaratmaktır.
  10. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    Aynı düşüncedeyim ağzınıza sağlık.
  11. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Bir önceki iletinizde "ben eğitim belgesinin gerekli olduğunu düşünmüyorum. eğitim katılım listesinde çalışanın imzası olması yeterli benim bildiğim." şeklinde ifadeniz olduğu için ilgili yönetmelikten alıntı yaptım. Yönetmelikte eğitimin nasıl belgelendirilmesi gerektiği ve bu belgede nelerin yazılı halde olacağı belirtilmiş. Dolayısıyla düzenleyeceğiniz belge yönetmelikte yazılı şartları sağladığı sürece belgenin adının farklı ifade edilmesi önem taşımaz. Farkındaysanız; sertifika, eğitim katılım belgesi vb. bir isimle belge düzenlenmesi gerektiğine dair bir ifade yazmadım.
  12. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    Tabiki sadece imza yeterli olmaz :) sadece imza yeterli derken diğer bilgilerden yoksun düşünmedim. yanlış anlaşılmaya açık bir ifade kullanmışım sanırım. benimde söylemek istediğim şekilden çok içeriğin karşılanması. teşekkürler uyarınız için.
  13. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    MADDE 15 –(1) Düzenlenen eğitimler belgelendirilir ve bu belgeler çalışanların özlük dosyalarında saklanır. Eğitim sonrası düzenlenecek belgede, eğitime katılan kişinin adı, soyadı, görev unvanı, eğitimin konusu, süresi, eğitimi verenin adı, soyadı, görev unvanı, imzası ve eğitimin tarihi yer alır.

herkesin kendi özlük belgesinde bulunacağı özellikle belirtiliyor. bu şekilde yapacaksanız, o tutanaktan herkes için fotokopi çekip ıslak imza atarak özlüklerine koymanız gerekiyor.

içerikte de sizin imzanız gerekli. yani ıslak imza atmanız gerekecek her birine çünkü kopyası denmiyor. bu durumda kanunen asıl olması lazım asıl için de ıslak imza gereklidir.

"Yönetmelikte geçen bilgilerin içerdiği tüm uygulamaların geçerli olduğunu düşünüyorum"

derken tam olarak anlatmak istediğinizi anlayamadım
  14. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    İşin sonu eğitimleri noter huzurunda vermeye kadar gidecek gibi görünüyor.
    Ben de basılı, imzalı belgelerin yanında görüntü ile katılımcıların belgelenmesi, mümkünse eğitimin de kayıt altına alınıp iş yerinde belirlenecek bir yerde kayıt numarası ile onaylı deftere kayıt edilmesi teklifini sunabilirim.
  15. gulistanbuturak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Belgeden kasıt sertifika olarak görülüyor ama buna yasal iznimiz varmı onuda bilmiyorum tabi...