1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Eğitim kurumlarinin dikkatine:belge yükseltme sınavı ile ilgili duyuru!

Konusu 'Bakanlık Duyuruları' forumundadır ve Selman Doğan tarafından 19 Eylül 2014 başlatılmıştır.

1. Selman Doğan Serbest Kürsü

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    28982
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel Uzman
    http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=duyuru&id=programlara_basvuru

EĞİTİM KURUMLARININ DİKKATİNE

Bilindiği üzere (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olup, (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitim programına katılacaklar ile (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olup, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitim programına katılacakların nasıl ve ne şekilde eğitim kurumlarına başvuracakları hususu 29.12.2012 tarihli ve 28512 sayılı Resmi Gazete' de yayımlanan “İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik" in 24.maddesi ile hüküm altına alınmıştır.

Söz konusu maddede geçen diğer hükümlerle birlikte (c ) ve (ç) bentlerinde;

Eğitim programlarına başvuru

MADDE 24 – (1) Eğitim programlarına katılmak isteyen adaylar eğitim kurumlarına aşağıdaki belgeler ile başvururlar:

c) (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitim programına katılacaklar için (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi ve bu belgeyle en az dört yıl fiilen görev yaptığını gösteren belgeler.

ç) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitim programına katılacaklar için (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi ve bu belgeyle en az üç yıl fiilen görev yaptığını gösteren belgeler.” ifadeleri yer almaktadır.

Bu itibarla eğitim kurumlarına (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimi için başvuracak (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip adaylardan, en az dört yıl fiilen görev yaptıklarını belgelemeleri için;

En az dört yılı kapsayacak şekilde ;

- Adayın (B) sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak görev yaptığına dair, firmalar tarafından onaylanmış sözleşme örneği ile bu sözleşmelerin Genel Müdürlükçe onaylandığına dair belgeler. (Genel Müdürlükçe sözleşme onayları çeşitli tarih aralıklarında e-posta, resmi yazı ya da İSG-KATİP üzerinden yapılmıştır.)

- Adayın (B) sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak çalıştığı dönemlere ait, görev yaptığı firma tarafından adına Sosyal Güvenlik Kurumu’ na yatırılmış prim ödemelerini gösterir belgeler.

- Adayın (B) sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak hangi tarih aralığında çalıştığına dair, çalıştığı firmadan alınacak ıslak imzalı yazı.

- Varsa firma tarafından onaylanmış isg kurul karar defterleri fotokopisi

- Varsa firma tarafından onaylanmış çalışanlara verilen isg eğitim tutanakları

- Varsa firma tarafından onaylanmış adayın (B) sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak çalıştığı firma adına hazırlanmış risk değerlendirme raporu, acil eylem planı, eğitim planı

istenilecektir.

Diğer taraftan (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olup (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimi için adaylardan, yukarıda belirtilen belgeler en az üç yılı kapsayacak şekildeistenilecektir. 17.09.2014
  2. Serhat ÖZCAN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Nereye nasıl gittiğimizi öğlenleri ne yediğimi falan da aşçıdan onaylatalım mı?
  3. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    bu şekilde bir bilgilendirme yapılma amacı nedir acaba ? Bakanlık neden böyle bir şeyin gerekli olduğunu düşündü , acaba yine neyin kılıfını hazırlıyorlar o_O
  4. ALİ GÜLDES İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yüksek lisans yapanların başvurusu hakkında bir duyuru varmı acaba ?
  5. ramazan ÇAKI İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Evet yüksek lisans konusunda bir değişiklik yaratır mı bu açıklama.
  6. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    sanmıyorum yüksek lisansı bitirerek başvuranların izleyeceği yol çok başka.
  7. ramazan ÇAKI İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu hafta yeni kayıt yaptıracağım o bakımdan sordum.
    sanırım yeni bir sistem oluşturacaklar yazdığından bunu anladım :)
  8. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    aslına bakarsanız zaten kullanılan bir sistemdi. Benim aklıma 3 sebep geliyor bu duyurunun yayımlanmasının sebebi
    1- Bakanlığa aşırı soru gelmiştir açıklama yapmışlardır
    2- Bir üst sınıfa geçişte her ay 1 saatte olsa sözleşmeli olsan süren işliyordu onu kesmek istiyorlardır açıklama yapmışlardır
    3- Çok tartışılan yükseltmelerin prim günlerinin iş güvenliği üzerine olması konusunu ssk dökümü üzerinden halletmek için açıklama yapmışlardır

yani her halükarda sistemde yine değişiklik olacaktır fakat "ŞİMDİLİK" yüksek lisans hakkında bir değişiklik yok
  9. ramazan ÇAKI İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hakkımız da hayırlısı. bakalım bize nasıl yansıyacak olası durumlar. yaz boz tahtasına döndürmeseler bari!