1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Eğitim müfredatını verme süresi ve yasal düzenlenmesi gerekli evraklar nelerdir?

Konusu 'Prosedürler' forumundadır ve Taner Yılmaz tarafından 15 Nisan 2014 başlatılmıştır.

1. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Afyon
    Sertifika Numarası:
    57660
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar , benim dikkatimden kaçmışsa özür dilerim, Çalışanların İSG eğitimleri tehlike sınıfına göre belli bir miktarda (8,12,16 saat) verilmeli, verilen eğitim 1,2,3 yıl geçerli.

Benim merakım şu bu eğitimler müfredat anlamında çok geniş, hepsi verilse 19-20 konu var, ölçme değerlendirme yaparsak zaten en az 1 saat yani toplam 20 saat eğitim var görünürde. Bu eğitimleri 1 yılda verip tehlike sınıfına göre mi yenileyeceğiz, yoksa çok tehlikeliye 1 yılda tehlikeliye 2 yıl içinde mi eğitimi tamamlayacağız?

birde eğitim verirken zorunlu evrakımız nedir?

müfredatlı tutanak , soru kağıdı, sunum çıktısı, yoklama listesi

değerli görüşlerinizi rica ediyorum.
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sevgili Taner Kardeşim,

1-Öncelikle çalışanların eğitimleri yönetmeliği hükümlerine ve eğitim konularına bağlı olarak işletme için hazırlamış olduğun Eğitim prosüdürü doğrultusunda,kurul üyeleriyle hazırlayacağın yada onların onayına sunacağın yıllık eğitim planına göre konu ve sürelerini belirlersin.Bu tehlike sınıfına göre her çalışanın yıllık alacakları eğitim sürelerini yukarıda da belirtmişsin zaten.

2-Eğitim konularını, yönetmeliklerde belirtilen asgari konuları çerçevesinde dahada detaylandırabilir lokasyon haline getirebilir ve 2 şer saatten verebilir yada eğitim yönetmeliği konularını baz alarak 3 erli yada 4 erli konular halinde geniş kapsamda vermek istiyorsanda 4 şer saat üzerinden de eğitimlerini verebilirsin.Bu konu ve eğitim saatleri hususunda yıllık eğitim planında belirtmen ve işveren yada işveren vekilleri ile kurul onayından geçirmen önem arzetmekte.(Bknz kurul yönetmeliği..)

3-tehlike gruplarına göre bu eğitimlerin tekrarlanması yada revize edilmesi gereken süreleri yine kendin belirtmişsin.Çok tehlikeli de her yıl 16 saat her kişi için,tehlikeli de iki yılda 1 12 saat her kişi için,az tehlikeli de de 3 yılda bir 8 saat her kişi için düzenlenmelidir.

4-Eğitim Katılım formu düzenlenmelidir,eğitim katılım sertifikasıda ayrıca düzenlenebilir.

Ben Eğitimlerimde Genel olarak,

1-Eğitimlerimi lokal ise 2 saat,Genel olarak 3-4 konuyu içeriyorsa 4 saat üzerinden veriyorum.
    2-Eğitimlerim yıllık plan doğrultusunda şekilleniyor.
    3-Herkesin eğitimleri ayrı bir çizelgede takip ediliyor.
    4-Eğitim katılım formu düzenleniyor.
    5-sunum çıktı alınıp paraf ediliyor.
    6-Eğitimlerim fotoğraflanıyor çıktı alınıyor ve isg panosunda yayınlanıyor.
    7-Ölçme değerlendirme yapılıyor ve puanlamalar hem eğitim katılım formunda hemde liste halinde yayınlanıyor.
    8-Eğitim haber formu ile 1 hafta önesinden igili yerlere ilan ediliyor.
    9-Tüm eğitimler görsel ve videolar eşliğinde veriliyor.
    10-İsteğe bağlı eğitim katılım belgeside verilebiliyor.

Kolay gelsin...