1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Eğitim süresi hakkında..

Konusu 'Yasal Gereklilikler' forumundadır ve Hamza Öztoprak tarafından 20 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. Hamza Öztoprak İSGforum Üyesi

Merhaba arkadaşlar.. Az tehlikeli ve diğer tehlike sınıflarında, 50 çalışandan daha az çalışanı olan firmalara kaç saat eğitim vermemiz gerekiyor? çalışanların isg eğitimlerinin usul ve esasları hakkında yönetmelikte, eğitim süreleri başlığı altında az telikeli sınıfta bulunan iş yerlerinde 8 saat eğitim verileceği belirtiliyor ama bu bildirimli veya bildirimsiz iş diye nitelendirilmemiş..sizin bu konu hakkındaki fikirleriniz yada bildikleriniz varsa paylaşabilir misiniz?
  2. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    bildirimli veya bildirimsiz iş ne demek ???
  3. Hamza Öztoprak İSGforum Üyesi

bildirimli isg katip üzerinden sürekli hizmet verilen iş, bildirimsiz derken tek seferlik risk analizi, acil durum planı ve eğitimden oluşan iş olarak belirtmek istemiştim
  4. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    eğitim yönetmeliğini iyi incelemeni tavsiye ederim iş yerinin yasal uzmanı olmadan yani isg-katip bildirimi olamadan uzman eğitim vermez diyor zaten. Risk analizi ve Acil durum planları için böyle bir şart yok tabi
  5. Hamza Öztoprak İSGforum Üyesi

osgb ye bağlı olan uzmanın da bildirimli olmayan işlerde eğitim verme zorunluluğu yokmu?
  6. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    osgbye bağlı olan uzmanın bildirimsiz olma gibi bir durumu yok ki !!! Hamza kardeşim osgb ile kendi aranda isg-katip sistemine girilir ve seni "içe görevlendirme" olarak gösterir. osgb çatısı altında eğer başka bir firmaya seni gönderirse gittiğin saat kadar seni "dışa görevlendirme" yaparak o firmanın da bilgilerini girer. Yani bildirimsiz eğitim veremezsin ya da verir illegal yollara başvurursun ama 3 kuruş için mesleği bu hallere getirmeye değmez
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 20 Eylül 2013 ---
    Risk analizi ve Acil durumlar için bunlar geçerli değil tabi ki ;)
  7. Bedriye Binbaşıoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Risk analizi yaptığımızda AEP lerle birlikte eğitim planı da yapıp işverene takdim ediyoruz.Orda kimlerin kaç saat eğitim vereceğini de belirtiyoruz.İş yeri hekimi, İş güvenliği uzmanı diye...Uzman olarak biz eğitim vermeyecek miyiz? Bu eğitim hizmetini OSGB den mi aldıracağız?
  8. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    İş yerinin yasal uzmanı olursan verebilirsin eğitimi ilgili yönetmelik ve maddesi
    Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik
    Eğitimi verebilecek kişi ve kuruluşlar
    MADDE 13 – (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;
    a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,
    b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,
    a bendi iş yerinin yasal uzmanı ve hekimini, b bendi eğitim verebilecek olan kuruluşları gösteriyor
  9. Bedriye Binbaşıoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Az tehlikeli ve 50 den az çalışanı olan iş yerinden bahsediyorum. Kadrolu iş yeri hekimi ve kadrolu İG uzmanı yok.Yıllık eğitim planındaki İSG eğitimini Risk Analizi yapıp işverenden parasını alan uzman vermez mi? Ayrıca bir OSGB den de eğitim hizmeti alıp bi de ona mı para verecek?
  10. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Bedriye Hanım lütfen 6331 sayılı kanunu ve geçici maddelerini bir okuyun lütfen okuyun
  11. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    50 den aşağı çalışanı olan az tehlikeli grupta olan işyerine kısmi süreli sözleşme ile tüm hizmetleri verebilirsiniz..çünkü yasal yükümlülükleri isg profesyoneli ile anlaşmaları 2016 yılında başlıyacak.İSG kanunu gereği yasal yapmaları gerekn eğitim,analiz ve acil durum çalışmalarını kısmi süreli sözleşme ile yapabilirsiniz.
  12. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

hayır yanlışınız var, OSGB lerin eğitim verme yetkisi vardır. Bünyesindeki uzmanı danışmanlığını üstlendiği firmaya gönderip eğitim verdirir, eğitim dokümanlarını, ölçme değerlendirme evraklarını, eğitim katılım belgesini, uzmanın görevlendirme yazısını (içe görevlendirme isgkatip çıktısını) ve eğitim verilirken çekilmiş net açılı birkaç tane fotoğrafı bir dosyaya koyar, faturayla birlikte firmaya teslim eder, pek de güzel olur... :)
  13. Bedriye Binbaşıoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Okudum ve gayet de iyi biliyorum ama burda öyle bir kafa karışıklığı yaşanıyor ki ben bir şeyleri yanlış yorumluyorum diye düşünmeye başlıyorum.
    İlginiz için teşekkürler.
  14. Bedriye Binbaşıoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Teşekkür ederim Erkan Bey, duymak istediğim şey buydu.
  15. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    ben osgblerin eğitim yetkisi yok demedim ki Deniz bey osgbnin anlaştığı iş yeri ile isg-katip sözleşme sistemini anlattım yanlış mı biliyorum bu sistemi?
  16. Hamza Öztoprak İSGforum Üyesi

arkadaşlar cevaplarınız için teşekkürler.. Birde şu eğitim saatleri konusunu netleştirirsek süper olacak. TEK SEFERE MAHSUS olarak R.A. , ADP ve EĞİTİM 50 den az çalışanı olan az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli sınıflara kaç saat eğitim vermemiz gerekiyor?
  17. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    50den az ya da çok .alışan diye ayrılmıyor Hamza Bey;
    Az Tehlikeli için en az 8 saat
    Tehlikeli için en az 12 saat
    Çok Tehlikeli için en az 16 saat her bir çalışan için düzenlenir.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 23 Eylül 2013 ---
    ilgili yönetmelik Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik
    http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.18371&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=
  18. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

OSGB nin bir işletmede İSG eğitimi vermesi için isg-katip üzerinden sözleşme yapılmasına gerek yok...
  19. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    emin değilim :rolleyes:
  20. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Ben eminim beyfendi, rahat olun... :)